Iсторія вітчизняного телебачення знає не один курйозний, а то й незвичний випадок, пов’язаний із телеведучими. Оскільки раніше дикторами були в основному жінки, то й стосуються ці курйози жіночої половини телевізійників. Саме напередодні святкування Дня жінок «Дню» розповів про жінку на ТБ Іван Мащенко, генеральний директор українського телебачення в 1975—1991 рр.
— У радянські часи однією з найпрестижніших професій була професія телевізійного диктора. Мільйони глядачів у всіх куточках України називали цих чарівних жінок по імені: Олічка, Тамара, Танічка, Світлана... Нерідко навіть не пам’ятали їхніх прізвищ. Ці жінки проходили величезний конкурс, перш ніж сісти перед телекамерами. У нас в Україні, наприклад, приходило 250—300 претендентів на одне місце. Таким чином, ведучі користувалися величезною популярністю. На той час вони могли, як то кажуть, без стуку входити в будь-яку квартиру. З українського телебачення ми знаємо таких визначних дикторів, як Ольга Даниленко, Тамара Чала, Тетяна Цимбал, Тамара Стратієнко тощо. До речі, три останні стали народними артистками України саме за досягнення у дикторській майстерності. Тут варто зазначити, що диктори телебачення були значно популярніші за артистів естради та кіно.
Та у дикторів, особливо у жінок, були певні недоліки в роботі. Йдеться про те, що існувала тенденція, що диктори повинні бути святішими від Папи Римського. Наприклад, якщо з якихось причин жінки змінювали свій сімейний стан, тобто розлучалися, то практично тривалий час, а іноді навіть назавжди, вони не мали права виходити в ефір під старим прізвищем. Іноді були винятки, але це в тому випадку, коли телеведуча не виходила довгий час в ефір, а займалася сім’єю. Тож ми з вами знали прізвище телеведучої, а от про її долю не могли навіть і здогадуватися.
Мушу сказати, що такі санкції проводилися не лише щодо жінок. Страждали від цього й чоловіки. Наприклад, в кінці 80-х років на конкурсі дикторів на українське телебачення переміг Анатолій Васянович. У нього було все добре, прийшов з акторської професії, грав у театрі. Зовнішність відповідала, голос гарний, пам’ять, вимова, знання мови... Його, на відміну від інших, взяли на роботу без проходження школи- практики для дикторів. Але перед першим виходом в ефір пильне високе телевізійне керівництво наказало змінити прізвище Васянович на Васянюк, зважаючи на схожість його рідного прізвища з єврейськими. Так він під прізвищем Васянюк і виходив у ефір майже десять років...