Стверджують, що журналіст — кармічна професія. З погляду високої відповідальності за результати діяльності. Ми рідко згадуємо про це в круговерті подій. Вигадані ними образи стають фольклором, відбір інформації, точка зору впливають на мільйони. Бачачи огріхи чи банальності, морщиться і перемикає на інший канал півкраїни. Але найгірше лжепророцтво, один із найстрашніших гріхів за Біблією. За це ті, хто помилився в ідеалах і завів у глухий кут інших, відпрацьовуватиме сотні років в пекельних каменоломнях. То ж не кляніть оглядачів з іншим поглядом, ніж у вас. У разі помилки в «четвертої влади» судді більш серйозні.
Цікавий вплив «Великого і Жахливого» екрана на сім’ю Ликових із «тайгового тупика» (фільм про них зняв REN-TV) . Побожні люди з допетровською свідомістю одразу кваліфікували його як «гріховну справу». Але не дивитися його вони не могли. Приголомшені самітники вже сприймали світ інакше, а їхній всесвіт стрімко розширився. Ми, звичайно, більш підготовлені глядачі, але й нас ТБ щотижня чим- небудь, але здивує.
Невідомо звідки у пресі з’явився роздрук записів «чорного ящика» скнилівської авіакатастрофи, який допоміг створити новий образ скорботних підсумків. У «Подробицях» (Інтер) його озвучили і наклали на сумнозвісні кадри катастрофи. У такому ракурсі подія стала виглядати інакше. А висновки державної комісії ще більш переконливими. У будь-якому випадку це досить сильний емоційний хід «Подробиць».
Мінісеріал iз двох сюжетів ТСН («1+1») на шахтарську тему дав новий погляд на аварії в шахтах. На думку журналіста Артема Шевченка і керівництва паливного комплексу України, винне недотримання техніки безпеки. Шахтарі з цим погоджуються, але скаржаться. Мовляв, дотримуючись встановлених правил, плану не зробиш. Тим більше, що у шахтарських династіях ризик став традицією. Висновок залишається за рамками дилогії. Ситуація нагадує старий анекдот про двох черв’ячків у гної «Це наша батьківщина, синку!». Комплекс другосортності, який українці вважають своєю найбільш негативною рисою, має економічне обгрунтування принаймні для декількох мільйонів жителів шахтарських містечок.
Але не завжди винні жителі України. Буває і на нашій вулиці свято. Таким сміливо можна вважати відсутність повені й землетрусу. Тріумфуючі нотки часом трапляється, що й прорвуться у випусках новин. Сухо, не трусить і взагалі, тільки б не було війни.
Останній пункт завжди на контролі у програми «Наше військо» (УТ-1) . Недаремно взялася дивитися цю спеціальну передачу —дізналася про військову таємницю. Виявляється, на полігоні «Нитка», де тренуються льотчики, які саджають літаки на палубу кораблів, тільки нещодавно з’явився комп’ютер, на якому можна моделювати траєкторію польоту, підстраховуючи льотчиків. «Унікальну» техніку — комп’ютер — виграли у конкурсі цієї ж передачі. А до цього визначали траєкторію емпірично і ризикували літаками вартістю в декілька мільйонів (доларів, зрозуміло). У світлі цього сюжет наступної передачі цього каналу «Сільський час» про комп’ютеризацію німецької свиноферми виглядав як знущання.
З комплексом другосортності, очевидно, впорається вже підростаюче покоління. Несподівано наткнулася на сильні сюжети в пізнавальній передачі для дітей «Від сузір’я до сузір’я» (знову УТ-1) . Вдалося дізнатися, звідки пішли чутки, що Гагарін не перший і підтверджена інформація про те, що ніби «місячні» зйомки американці проводили на полігоні в Неваді. Але упаковка не відповідає змісту. Подача і дизайн дитячі, а тематика аж ніяк не для малюків. Не було б цього нонсенсу, передача могла б розширити аудиторію за рахунок любителів космонавтики.
А ось знахідка державного каналу, до якої немає претензій. Новий ведучий погоди УТ-1 однозначно затьмарив Ольгу Буру та її подальшу копію. І довів, що чоловіки не гірші за жінок у цьому амплуа, якщо вони молоді, привабливі і професіональні.
Важко бути на висоті кожної передачі Мойсеєнку і Данильцю в «Прокинься і співай» (Інтер) . Звичайно, почуття гумору індивідуальне. Але жарт, коли «Гітлер» оголошує «Кет» своєю секретаркою (на 8 днів на тиждень) і готовий принести підодіяльник, на якому розпочнеться робота «Кет», все ж не дуже іскрометний. Кольори «Інтера» краще захищає Антон Мухарський у передачі «З бадьорим ранком» . Ця розважальна передача — ненав’язлива сатира. «Героїзм — не штани порвати», — промовляє В. Бутусов у рубриці «Запитання кумиру» і перетворюється на карикатуру на самого себе. В «Уроках рідної мови» пан Панас перекладає байкерів як баю-байкерів, а кислотників як лаборантів хімії. Їдка сатира на всюдисущий суржик. Будемо вважати, що Мухарський повернув борг глядачам за те, що дуже настирливо розхвалював один імпортний порошок у часто повторюваному рекламному ролику. Хоч тиждень на тиждень не схожий, можливо наступного разу сценарист «Кроликів» Гаррі Кон покаже клас, а Мухарський споганить усе до реклами. Але ж так хочеться щоб зміни, в т.ч. телевізійні, були тільки на краще.