Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

НТВ вих одить у лідери і по трапляє під слідство

14 липня, 2000 - 00:00

Для російських, та й українських телеглядачів цілком несподіваними виявилися суботньо-недільні програми Сергія Доренка (ГРТ) та Євгена Кисельова (НТВ). Недавно найзапекліші медіа-вороги цього разу виступили єдиним фронтом. Їх згуртувала загроза, відкрито почута в обнародуваному напередодні посланні Путіна Раді Федерації Росії. Президент так розмірковував про ЗМІ: «Журналістська свобода перетворилася на ласий шматок для політиків і найбільших фінансових груп, стала зручним інструментом міжкланової боротьби… економічна неефективність значної частини засобів масової інформації робить їх залежними їх від комерційних та політичних інтересів господарів і спонсорів цих засобів масової інформації, а іноді навіть перетворює на засоби масової дезинформації, на засіб боротьби з державою». Обидва телеаналітики відразу ж збагнули, що йдеться про НТВ. Як висловився Кисельов, «Путін кинув нам рукавичку».

Вельми досвічений Сергій Доренко, попри недавню теплу зустріч з президентом у Кремлі, провів «лікнеп» для Володимира Володимировича. «На мій погляд, преса як інститут суспільства не може не бути антидержавною. Та спершу я пропоную відділити поняття «держави» від державної чиновницької машини і країни. Журналіст за своєю природою не може не підтримати особистість чи суспільство проти держави. Ні я, ні мої колеги з НТВ не асоціюємо повністю інтереси нашої Батьківщини, нашої Росії, з державною машиною, яку очолює президент. Держава і Росія — не одне і те ж».

А після того, як Євген Кисельов у своїй недільній програмі заявив, що «Путіна турбує лише зміцнення особистої влади» і «ті, хто говорить вам, що у Росії немає загрози свободі слова, — дурні або негідники», та ще й слідом запустив «Ляльки» з Путіним у ролі Дона Корлеоне — відповідь Володимира Володимировича не забарилася. Вже 11 липня до офісу «Медіа-Мосту» і до редакції телекомпанії НТВ в Останкино заглянули слідчі Генпрокуратури разом з операми ФСБ (цього разу без масок і автоматів) і заходилися вилучати статутні документи холдингу та особисті справи керівників «Медіа-Мосту». Особливо їх цікавили списки акціонерів «антидержавного ЗМІ».

Кремль явно намагається знайти слабке місце у системі захисту холдингу Гусинського, політична лінія якого давно його не влаштовує. 1999 року Зовнішекономбанк за розпорядженням єльцинського оточення зажадав від «Медіа- Мосту» повернення $ 40 млн. кредиту, який сам же рік тому і видав. Тоді становище врятував великий акціонер «Мосту» — «Газпром», який заплатив за рахунками. Цього ж року влада вирішила зруйнувати «Медіа-Міст» зсередини, змусивши «Газпром» відмовитися від акцій холдингу. Тим більше, що йому, урядові, належать 38% акцій самого Газпрому. Та от біда. Виявилося, хитрий Гусинський не включив акцій НТВ — своєї головної зброї — до числа акцій холдингу «Медіа-Міст»!

Завзяття чиновникам Генпрокуратури явно додавав ще один недільний випад Євгена Кисельова. Цього разу на адресу їхнього начальника — Володимира Устинова, про якого НТВ повідомило, що у 1997 році він отримав квартиру на Тверській площею 137 квадратних метрів від Павла Бородіна. «Як Генпрокурор, котрий отримав квартиру від Бородіна, може займатися «справою Бородіна»?» — риторично запитував начальник четвертого каналу. Оскільки після такої інформації подавати у відставку в Росії не прийнято, пан Устинов, певно, дав команду на знищення злостивців. Має свій інтерес в обшуках і ФСБ: уже знамениті «прослуховки» видатних політичних персон служба безпеки «Моста», за деякими даними, купувала у його співробітників. Про всяк випадок, обшуки провели і у самому Газпромі — а раптом знайдуться якісь цікаві документики? При цьому правоохоронці, як завжди, збиваються в поясненнях. Навіть саму постанову на слідчі дії їм довелося переписувати... перед телекамерами (!), оскільки її було складено у дуже розпливчатих виразах.

Своїми діями третя влада чітко дала зрозуміти четвертій, що вона орієнтується на першу. На щастя, російські рицарі плаща і кинджала поки ще не настільки радикальні, як їхні білоруські колеги. Там неугодних журналістів просто викрадають, і вони, як і багато інших відомих людей у республіці, назавжди зникають. З благословення тамтешнього президента.

Тим часом, за даними «Геллап-Медіа», середньодобова частка НТВ уперше становила 26% від усієї аудиторії в російському ефірі, і перевершила традиційного лідера — ГРТ, частка якого була 25%.

Анатолій ЛЕМИШ, «День»
Газета: 
Рубрика: