Фінансовий магнат і власник газет Олександр Лебедєв в інтерв’ю німецькій газеті Der Spiegel розповів про те, що 9 грудня в Берліні він збирається оголосити про створення глобального фонду журналістики розслідувань, який буде названий на честь гласності Михайла Горбачова. За його словами, фонд проводитиме розслідування, не обмежуючись кордонами однієї держави, і щороку присуджуватиме премію.
Кажучи про власний досвід журналістських розслідувань, Олександр Лебедєв розповів, що деякі з них викривають злочинні зв’язки, що обвивають весь світ, а тому їх розкриття може тривати роками. «Світ корупції тісний. Американського мільярдера Аллена Стенфорда звинувачують у тому, що він привласнив сім мільярдів доларів, а Бернард Медофф — 20 мільярдів. Звинувачення висуваються також і проти московського мера Юрія Лужкова і його дружини, а також проти українського постачальника природного газу компанії «РосУкрЕнерго»... Корупція є найбільшою перешкодою для розвитку демократії в Росії. Вона загрожує також і Німеччині».
Крім того, в інтерв’ю німецькому ЗМІ Олександр Лебедєв прокоментував купівлю британських газет Evening Standard і Independent, які обійшлися йому в 50 мільйонів євро: «Я вірю в майбутнє друкарського слова. Ми скоро почнемо отримувати прибуток від видання Evening Standard. Наклад цієї газети складає нині 800 000 примірників, і ми більш ніж в три рази збільшили його після того, як стали поширювати її безкоштовно».
Лебедєв також спростував звинувачення в тому, що за допомогою «Нової газети», співвласником якої він є, він намагається сприяти своїм фінансовим інтересам: «Якраз навпаки. Мої газети заважають моїм діловим інтересам. Я викликаю незадоволеність міністрів, губернаторів, державних чиновників. Мою участь в цій справі я вважаю своїм громадянським обов’язком».
Der Spiegel нагадує, що свого часу Олександр Лебедєв, будучи шпигуном КДБ в Лондоні, займався аналізом британської преси. У 2006 році разом з Михайлом Горбачовим він став співвласником налаштованої критично щодо Кремля «Нової газети». Його активи оцінюються в два мільярди доларів. 50-річному Лебедєву належать також шикарні готелі у Франції і в Швейцарії, і, крім того, він є найбільшим в Росії виробником картоплі. Та центральне місце в концерні Лебедєва посідає «Національний резервний банк», в якому 2 листопада озброєні співробітники спецслужб вчинили обшук. Коментуючи цю подію, Олександр Лебедєв відзначив: «Я вважаю, що Путін робить правильно, підтримуючи тигрів, чим він недавно займався разом з Наомі Кемпбелл і Леонардо Ді Капріо. А міг би він, наприклад, знайти хвилину вільного часу для того, щоб допомогти мені і іншим інвесторам, що опинилися під загрозою? Кількість незалежних підприємців в Росії зменшується швидшими темпами, ніж популяція тигрів», — іронізує Лебедєв.