Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Острог: у тіні історії

Студенти НаУОА знімають неігровий художній фільм про місто та академію
27 травня, 2016 - 12:41
ІДЕЯ ВІДЗНЯТИ ФІЛЬМ ПРО ОСТРОГ ТА АКАДЕМІЮ НАЛЕЖИТЬ КІЛЬКОМ ІНІЦІАТИВНИМ СТУДЕНТАМ. ВТІЛЮЄ ЗАДУМ ТЕЖ СТУДЕНТСЬКА КОМАНДА / ФОТО ДМИТРА БАЙДИ

Для Острога 2016 рік — ювілейний, адже саме цьогоріч Острозькій академії виповнюється 440 років, Острозький краєзнавчий музей відзначає 100-річчя існування, а Острозькій музичній школі — 60.

Завдяки університету місто стало домом для багатьох поколінь. Однак, на жаль, в Україні мало хто знає про Острог: ані його історія, ані внесок в освіту досі недооцінені. Саме тому в кількох ініціативних студентів з’явилась ідея відзняти фільм про Острог та академію. Вже кілька місяців вони наполегливо працюють над його зйомками. «Треба розуміти, що наше документальне кіно — це не зовсім те, що нам показують канали типу «СТБ». Взагалі наш проект доцільніше називати терміном «неігровий художній фільм», а його жанр — драма. Це — історія міста, яка розказана його жителями та дослідниками», — розповідає режисер фільму та автор ідеї, студент факультету політико-інформаційного менеджменту Андрій Малюський.

«Хоча зйомки розпочалися недавно, команді вже вдалось відзняти велику кількість хорошого матеріалу. Це — інтерв’ю з важливими для нашої історії людьми та панорамні плани Острога. Стартувала інтернет-сторінка, де кожен може детальніше дізнатись як про нас, так і про сам фільм і, за бажання, — допомогти нам матеріально чи просто, написавши приємні слова, підтримати нас», — зауважує один з учасників зйомок, редактор, аспірант Тарас Волошин.

Команду збирав режисер фільму Андрій Малюський. Кожен має певний досвід у тих сферах, в яких він працює під час роботи над проектом. «Це — великий проект, який вимагає чималих зусиль, щоб кінцевий результат виправдав наші амбіції», — ділиться враженнями студент факультету політико-інформаційного менеджменту, світлооператор Олександр Бондар.

Важливу роль у створенні правильного настрою для фільму відіграє музика. Підготовка атмосферного саундтреку залежить від звукорежисера. Таким у проекті «Острог: у тіні історії» став студент економічного факультету Роман Самойленко: «Острог і його невід’ємна складова — академія — для мене є дуже мінливими та різноплановими, тому я планую створити для фільму такі ж композиції: одні будуть динамічні й позитивні, а інші — спокійні та «холодні».

Від початку роботи над проектом проводиться краудфандингова кампанія зі збору коштів на підтримку фільму. За словами режисера, процес зйомок просувається значно повільніше, ніж того хотілося б, адже катастрофічно не вистачає потрібної техніки і доводиться весь час імпровізувати. «Іноді лише на створення складної конструкції зі стільців, зв’язаних шнурівками з кросівок, іде до сорока хвилин, — жартуючи пояснює Андрій Малюський. — Але ми поставили собі високу планку і не маємо наміру її знижувати».

«Журналісти фільму вже поспілкувалися з багатьма людьми, причетними до історії відродження Острога. «Люди проявляють себе з іншого боку. Праця на камеру змушує людей «фотошопити» не лише зовнішність, а й поведінку. І найцікавішим є цей «вихід у макіяжі». Хтось намагається тримати свій образ до останнього слова «знято», а з когось початковий грим злізає і людина розкривається, бачиш воістину істоту, наділену не лише мізками, а й душею», — розповідає журналіст проекту, студент гуманітарного факультету Дмитро Байда.

Відзнятий матеріал планують представити на святкуванні Дня академії в жовтні наступного навчального року. Зокрема, фільм братиме участь у всеукраїнських та міжнародних фестивалях. Детальніше про проект та роботу над ним шукайте за посиланням: shadow.oa.edu.ua.

Олексій КОСТЮЧЕНКО, Острог
Газета: 
Рубрика: