Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Патріотизм як принцип журналістики

Головний редактор газети «Донбасс» — про медіа в окупації
7 листопада, 2014 - 15:07
ОЛЕКСАНДР БРИЖ

Цього тижня голова Донецької обласної організації НСЖУ, головний редактор газети «Донбасс» Олександр БРИЖ став лауреатом премії захисту свободи слова імені Ігоря Лубченка. Як повідомила служба інформації Національної спілки журналістів, кандидатуру Олександра Брижа висунула Черкаська обласна організація НСЖУ. Цю пропозицію конкурсна комісія прийняла одноголосно. Нагадаємо, що головного редактора газети «Донбасс» у червні цього року захопили у полон бойовики «ДНР». Попри загрозу життю, Олександр Бриж відмовився підпорядкувати своє видання терористам, після переговорів його відпустили.

Конкурсна комісія відзначила ще одного журналіста зі сходу України, це — головний редактор слов’янської районної газети «Вести» Олександр Кульбака. Через тиск бойовиків журналіст зі Слов’янська призупинив вихід видання, але одразу після звільнення міста від загарбників відновив випуск «Вестей».

Олександр Бриж розповів «Дню» про будні журналістів на сході України.

«Премія Ігоря Лубченка дуже значима для журналістів, які сповідують принципи свободи слова. Практично все життя Ігор Федорович боровся за вільну журналістику, допомагав центральним і регіональним ЗМІ відстоювати свою позицію. Тому для мене ця перемога почесна. Тим паче, з Ігорем Лубченко ми співпрацювали і дружили понад 30 років, — зауважив Олександр Бриж. — Сьогодні схід України — «гаряча точка», сепаратисти захопили частину Донецької та Луганської областей, йде велике підживлення бойовиків з Росії. Неоголошена війна триває понад півроку, і від неї сильно страждають медіа. Сепаратисти захоплюють журналістів, змушують працювати на них. Так хотіли зробити і з газетою «Донбасс»: захопили наш офіс, забрали мене і погрожували навіть розстрілом, переконували, що треба працювати на «ДНР», а не на Україну. Ми не пішли на повідку у бандитів, але довелося призупинити вихід видання, відправити працівників у безкоштовні відпустки, а по суті, піти у підпілля. Потім частина журналістів роз’їхалася у різні кінці України, і з липня ми поновили випуск газети. Зараз виходимо один раз на тиждень, замість трьох, як раніше, бо доставка видання ускладнилася. Тепер друкуємо газету у Запоріжжі, а не у Донецьку. Видання надходить на північ Донецької області — у Слов’янськ, Краматорськ, Артемівськ, звільнені від «ДНР», і на південь, у Маріуполь, який контролюється Україною. Ми і далі стоїмо на патріотичних позиціях, розповідаємо правду про терористів і окупантів.

Донецьк, Макіївка, Горлівка захоплено сепаратистами і російськими військовими, там немає жодних українських видань, зокрема нашого. Є газета «Новороссия» та інші «бойові листки», автори яких прислуговують керівництву «ДНР». До речі, бойовики захопили офіс Донецької обласної організації НСЖУ, яку я очолюю. Тепер там озброєні люди, приміщення і техніка постраждали від обстрілів, вибито шибки. Доводиться працювати віддалено. Національна спілка журналістів підтримує журналістів сходу. Від НСЖУ Донецька обласна організація отримувала і роздавала журналістам бронежилети, також Національна спілка забезпечила деякі редакції, що постраждали під час боїв, технікою — ноутбуками, фотоапаратами тощо.

Багато журналістів виїхали з окупованих територій і працюють дистанційно, мало хто служить сепаратистам. Бойовики захопили не тільки друковані ЗМІ, а й державну телерадіокомпанію, відкрили там свій канал. У так званій Донецькій республіці переслідують навіть журналістів інтернет-видань, які підтримують Україну. Для «ДНР» патріот України — ворог».

Марія ПРОКОПЕНКО
Газета: 
Рубрика: