Декілька тижнів Слов’янськ і Краматорськ вільні від терористів, попри складну ситуацію в Донецьку, щодня з’являються повідомлення про нові успіхи українських військових. Відновлюється інфраструктура міст, постраждалих від терористів: з’являються електроенергія, вода, налагоджується поставка продуктів. Як працюють місцеві ЗМІ на територіях, що контролювали терористи, та як конфлікт на сході України змінить регіональні медіа — розповіли журналісти та медіа-експерти з Донбасу.
«У КРАМАТОРСЬКУ ЗНОВУ Є МОЖЛИВІСТЬ ОТРИМУВАТИ ОБ’ЄКТИВНУ ІНФОРМАЦІЮ»
Андрій РОМАНЕНКО, редактор газети «Новости Краматорска»:
— Зараз журналісти працюють, як і до бойових дій. У Краматорську залишилась мерія; людина, яка виконує обов’язки міського голови, нормально контактує з журналістами. Прес-служба міліції повідомляє оперативну інформацію. Заводи «прокидаються». Нещодавно до Краматорська приїздив прес-секретар Штабу АТО, казав, що можемо звертатися з будь-яких питань. Журналісти вільно пересуваються містом, фотографують, спілкуються з людьми — усе відповідно до законів України.
У людей є можливість отримувати об’єктивну інформацію. У місті працюють три українські канали. Кабельні мережі відновили роботу, повернулись українські програми. Запрацювало міське дротове радіо. У місті виходять дві друковані газети, одна випускалась і раніше, наше видання, «Новости Краматорска» вийшло цього тижня вперше після перерви у два місяці — до цього дистанційно наповнювали сайт. Обидва видання не підтримують т.з. ДНР.
Як піде робота — незрозуміло, все залежить від покупців і рекламодавців. Складно говорити, що зміниться в політиці ЗМІ. Здається, в Краматорську тепер більше цінують мир, місто стало більш патріотичним. Але головне — що змінюється свідомість місцевих.
«ВІКНА ТА ДВЕРІ В РЕДАКЦІЇ ПОВИЛІТАЛИ ВІД ВИБУХІВ, АЛЕ КОМУНАЛЬНУ ГАЗЕТУ СЛОВ’ЯНСЬКА СКОРО ВИПУСТИМО»
Олександр КУЛЬБАКА, головний редактор міськрайонної громадсько-політичної газети «Вести», Слов’янськ:
— У Слов’янську поновлюють роботу тільки сайти газет, і то не всіх. Наша газета комунальна, ми поки що не виходимо, приватні видання — також. Очевидно, це пов’язано з низькою купівельною спроможністю, відсутністю рекламодавців. Ті, хто хоче черпати інформацію, в основному, знаходять її в Інтернеті.
Наша редакція працює над відновленням друкованої версії газети. Втрати великі, бо видання не виходило з 1 травня, передплату на друге півріччя навіть не оголошували. Тож у газети фінансові проблеми, ще й подорожчав папір, послуги типографії. Ось, домовився з місцевими підприємцями, щоб вони профінансували перші декілька номерів «Вестей», далі самі зароблятимемо гроші.
Українське телебачення в Слов’янську майже відновили. Гадаю, тиждень-другий, і газети виходитимуть. «Вести» планували випускати вже цього тижня, але є технологічні труднощі. Крім того, що вікна-двері в редакції повилітали від вибухів, деякі співробітники виїхали, а без них газети не зверстаєш. Утім, журналісти і колектив на місці. Складно стартувати після довгої перерви, але знайдемо рішення: скоротимо об’єм газети, робитимемо чорно-білий варіант замість кольорового. Головне — почати роботу.
«УКРАЇНСЬКІ СОЛДАТИ ЛОЯЛЬНІ ДО ЖУРНАЛІСТІВ»
Кирило САЗОНОВ, головний редактор видання «Донецкие вести», Донецьк:
— На територіях, що контролюють терористи, перед журналістами стояв вибір: або присягнути ДНР, або опинитись у підвалі. Тому на захоплених територіях ЗМІ практично не працюють, у Донецьку, за фактом, залишилися чотири журналісти. На звільнених територіях медіа працюють значно спокійніше, ми називаємо такі міста «світлою стороною сили» — тобто там, де ситуацію контролюють сили АТО. Українські солдати лояльні до журналістів, намагаються захищати їх. На звільнених територіях можна безкарно фотографувати, розмовляти з людьми, там нема страху.
Наше видання зараз «у вигнанні», але підтримує роботу. У нас багато читачів, які через закриті групи в соцмережах повідомляють про дії терористів, і ми робимо новини. Прийшов час «народних кореспондентів», ми тримаємося на добровольцях. Редактори, які виїхали під час АТО, хочуть повернутись — у всіх там близькі, рідні місця.
Прибічників терористів серед журналістів неймовірно мало: одна газета та чотири-п’ять осіб, які працюють у прес-службі ДНР. Працівники медіа, в основному, виступали за єдину Україну й після роботи ходили на мітинги з українськими прапорами.
Після бойових дій на сході у ЗМІ зникне страх перед олігархами та місцевими бандитами, люди стануть сміливішими. Журналісти вже стали більшими патріотами України. Для донецької журналістики все це — жорстке випробування, але воно допомогло зрозуміти, що всі ми — українці.
«ДОСТУП ДО ІНФОРМАЦІЇ НА ЗВІЛЬНЕНИХ ТЕРИТОРІЯХ Є, ТЕПЕР ПИТАННЯ ДО КОНТЕНТУ»
Олексій МАЦУКА, головний редактор інтернет-видання «Новости Донбасса»:
— На звільнених територіях Донбасу ситуація особливо не змінилася. Багато місцевих ЗМІ, здебільшого комунальних, очолюють люди, які раніше співпрацювали з терористичною організацією ДНР. На рівні Донецької області треба створити комісію з журналістської етики й у її рамках розслідувати такі випадки.
Журналісти «Новостей Донбасса» і «Громадського Телебачення Донеччини» працюють на звільнених територіях, ми відкрили корпункти в Слов’янську, Маріуполі. У Краматорськ вже повернулися місцеві медійники. У Маріуполі працюють усі ЗМІ. За якістю контенту місцева газета «Приазовский рабочий» і далі викликає багато запитань, видання використовує мову ворожнечі на своїх шпальтах. Нещодавно батальйон «Азов» із місцевими активістами приходив до них — люди обурені редакційною політикою.
Доступ до інформації на звільнених територіях є, тепер питання до контенту.
«НА ДОНБАСІ Є ПРИКЛАДИ СПРАВЖНІХ ЖУРНАЛІСТІВ»
Блогер Денис КАЗАНСЬКИЙ:
— Безперечно, буде ревізія ЗМІ на Донбасі, про це казала нинішня влада. Якщо певні газети підтримували терористів, ці видання закриватимуть за рішенням суду. Втім, інтернет-видання на Донбасі й так були відносно незалежними. Друковані, якщо належали регіоналам, їм і належать зараз, тому писатимуть, як і писали, — на приватні ЗМІ навряд чи хтось вплине. Роботу державних ЗМІ переглянуть, але наразі вони тільки відновлюють діяльність. Незабаром — місцеві вибори, напевно, регіональні ЗМІ змінять редакційну політику, не займатимуться висвітленням діяльності однієї Партії регіонів.
На Донбасі є приклади справжніх журналістів, які не стали співпрацювати з окупантами і закрили видання, бо не могли виконувати свої завдання. Це працівники газет «Про Город» та «Горняк» у Торезі. Редакції цих видань розгромили, редакторам погрожували, викрадали. Але є ті, хто співпрацював із терористами, наприклад, «Муниципальная газета» в Донецьку. Такі видання треба ліквідувати або застосувати санкції до їхніх головних редакторів.
Населення Донбасу отримує новини з різним успіхом. Там, де включається світло, починають працювати Інтернет і українське телебачення, люди мають доступ до інформації. На окупованих територіях великі проблеми, бо десь немає електроенергії, населення отримує викривлену інформацію від бойовиків. Певні проблеми залишаються й на звільнених територіях. Важко оцінити, наскільки повільно триває відновлення — була війна, ми ніколи не опинялись у такій ситуації.