Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Плата за «повітря» зростає, а «краник» прикручують?

4 червня, 1999 - 00:00

Це рішення викликало природну реакцію тих, кому доводиться займатися поширенням радіосигналу: теле- та радіокомпаній, мобільного телефонного зв'язку та ін. За словами Віктора Лазоренка, провідного фахівця юридичного управління Нацради з питань телебачення та радіомовлення, цей підзаконний акт неправомочний. На сьогодні Закон про використання радіочастотного ресурсу був розглянутий Верховною Радою тільки в першому читанні, тому плата за радіочастоти введена не законом, а постановою Кабміну № 1135 від 17 вересня 1996 р. як тимчасова. Тому цей податок практично не збирається, а ті радіоустанови, яких податкові органи намагалися примусити платити, спокійно вигравали позови в судах. Крім того, ця постанова призводить до подвійного ліцензування за користування радіочастотами: треба сплачувати й за ліцензію на право мовлення, й за ліцензію на саму частоту, що неприпустимо згідно із законом про ліцензування телерадіоустанов.

На думку фахівців, пов'язаних з українським ефіром, ця постанова Кабміну відображає прагнення виконавчої влади отримати додаткові важелі управління ефіром, що не залежать від ліцензій Нацради. Це все одно, що отримати ліцензію на право відкрити рот для розмови, але не мати ліцензії на право поширення своїх промов повітрям. Крім того, значна сума ставок за використання радіочастот призведе мінімум до двократного збільшення вартості передач, негативно позначиться на ринку реклами й спричинить фінансовий крах багатьох діючих радіо- та телекомпаній. І передусім, ця постанова, використовувана у виборчому порядку (що в нинішній практиці скоріше правило, а не виняток), може стати способом тиску на неугодні ТРК.

P.S. Провідні оператори стільникового мобільного зв'язку України ТОВ «Golden Telecom», ЗАТ «Київстар», АТ «Українські Радіосистеми», «Український мобільний зв'язок» розповсюдили відкритий лист, в якому, зокрема, говориться:

«Реалізація цієї постанови змусить переглянути обсяги інвестицій на 1999 рік і призведе до істотного скорочення стільникового зв'язку в Україні, до втрати стратегічного партнерства з провідними світовими операторами стільникового зв'язку...»

Анатолій ЛЕМИШ, «День»
Газета: 
Рубрика: