Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Потреба круглого столу

Ігор ЛУБЧЕНКО: Політики кашу заварили, а нам із нею пектися…
24 жовтня, 2008 - 00:00

Минулотижневе інтерв’ю з Ігорем Яковенком, керівником Центру розвитку ЗМІ та Громадянського суспільства в Росії, продемонструвало можливість і навіть необхідність здорової співпраці між українською і російською журналістськими спільнотами. Стосовно найближчих перспектив такої співпраці — коментар голови Національної спілки журналістів України Ігоря ЛУБЧЕНКА.

— Попри несприятливі політичні умови, яким чином журналісти України і Росії знаходять можливості для порозуміння й співпраці?

— Наскільки мені відомо, наші журналісти, перебуваючи у Грузії під час воєнних дій, знаходили спільну мову, бо це є професіоналізм, а професіонали виконують свій професійний обов’язок. Вони не підставляли одне одного, а навпаки допомагали. На жаль, сьогодні спіпраця між українською і російською спільностами не дуже тісна. І тому нам необхідно працювати в одному напрямку, збирати круглі столи... Є дуже багато проблем, які журналісти повинні з’ясувати між собою. Політики понакручували хтозна-чого у наших міждержавних стосунках, а нам, журналістам треба сідати за круглий стіл і пробувати вирішити їх, говорити про ці проблеми, використовуючи конкретні матеріали, ситуації, обговорювати що написано об’єктивно, а що — ні.

І українські, і російські журналісти йшли на мітинги, але, на жаль, так з них і не повернутися до своєї роботи — інформувати і розставляти акценти — спокійно, не вдаряючись у політичну заангажованість.

Треба їздити, слухати один одного, почути не тільки себе, а і тих, хто сидить біля іншого боку столу.

— Щось конкретне планується?

— Коли тут був Ігор Яковенко, ми в принципі домовилися. Але щось конкретне ми плануватимемо в залежності від того як у нас складеться політична ситуація з виборами. Коли все більш-менш стабілізується, ми зустрінемося в Києві, або поїдемо в Москву з групою журналістів і означимо коло питань, над якими ми далі працюватимемо.

— Якими можуть бути теми таких круглих столів?

— Те як ми висвітлюємо життя одне одного. Ми готові запросити групу російських журналістів, аби вони приїжджали, спілкувалися з людьми, досліджували те, що їм тут цікаво. І так само з групою українських журналістів. А потім ми зустрінемося і обговоримо, наскільки об’єктивно ми висвітлюємо життя одне одного.

— Але ж зараз на всю російську пресу чиниться адміністративний тиск, і звідси — відповідне висвітлення. Справа не в окремих журналістах, які неправильно щось висвітлюють. Чи все-таки, на вашу думку, фактор особистості журналіста тут ключовий?

— Гадаю, коли ми почнемо зустрічатися і говорити, аналізувати матеріали, це вже багато означатиме. Політична заангажованість як російських журналістів, так, на жаль, і наших — присутня. В Росії зараз надається дуже велика увага діяльності журналістів. Ні Єльцин (про якого самі журналісти кажуть, що він був найбільш демократичним серед усіх президентів), ні Путін не зустрічалися з головою Спілки журналістів Росії. А Медведєв нещодавно зустрівся з Всеволодом Богдановим, який прийшов до нього з купою пропозицій і проблем (зокрема, щодо фінансового стану преси). Тут є два варіанти: або це свідчення того, що Медведєв починає дослухатися до журналістів, або спеціальний поворот державної політики, аби ще більше впливати на засоби масової інформації, спроба зробити їх ще більш ручними.

Маша ТОМАК, «День»
Газета: 
Рубрика: