Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Президент не погодився з пропозицією депутатів продовжити ліцензію для телекомпаній до семи років

17 серпня, 2001 - 00:00

Нещодавно Президент України наклав вето на Закон «Про внесення змін до деяких законів України за результатами парламентських слухань «Проблеми інформаційної діяльності, свободи слова, дотримання законності та стану інформаціної безпеки» , який був схвалений наприкінці роботи сьомої сесії Верховної Ради, і вніс свої пропозиції для його удосконалення. Серед них — зауваження щодо порядку зупинення операцій на рахунках ЗМІ, визначення регіону компактного проживання національної меншини, граничного розміру плати за торговий патент для сільських відділень поштового зв’язку та інш.

Найбільш цікавими, з точки зору телевізійної практики, є два пункти цих пропозицій, що стосуються положень схваленого депутатами закону про необхідність подання клопотання органу місцевого самоврядування для одержання ліцензії місцевою ТРК та встановлення семирічного терміну дії ліцензій для ТРК. Саме вони викликали жваве обговорення у колі професіоналів. «День» звернувся до керівника Незалежної асоціації телерадіомовників Тетяни Лебедєвої з проханням прокоментувати ці позиції.

— Наша асоціація згідна з цими двома положеннями пропозицій Президента, — розповідає Т.Лебедєва. — Від самого початку було зрозуміло, що вимога про клопотання місцевої влади давала б мерам та губернаторам безмежну владу над місцевими електронними ЗМІ. Напередодні виборів — це тривожний симптом. Те, що нещодавно сталося з телекомпанією «Горизонт» з Первомайська Харьківської області, ще раз продемонструвало, як можуть діяти сьогодні мери, навіть не маючи на це жодних правових засад. (28 липня в ефірі ТСН («1+1») пройшов сюжет, де, зокрема, були епізоди, як мер Первомайська власноруч ламає антену і обладнання на ТК «Горизонт» і запевняє її спіробітників, що вони «тут працювати не будуть». Так він відреагував на критичні матеріали у свій бік, які подала в ефірі телекомпанія. Після показу сюжету суд Первомайська порушив справу про перевищення посадових повноважень проти міського голови.— Ред. ) А можете собі уявити, яку б владу давав їм запропонований депутатами закон? До речі, «Горизонт» звернувся до нас за підтримкою, і наші юристи надають йому безоплатну допомогу. Президент підкреслив у своїх пропозиціях, що це положення не відповідає чинним конституційним нормам. В останньому пункті вiн запропонував виключити положення щодо продовження терміну дії ліцензії для ТРК до семи років. Слід визнати, що це був конфліктний пункт, адже 34 компанії вже отримали ліцензії, вони затратили великі кошти на технічний та фінансовий аудит, збір необхідних документів, проплатили вартість ліцензії Держкомзв’язку. Для багатьох ТРК це суттєві суми. А ВР запропонувала це все забути і тим самим повернутися до ситуації 1995 року, а через півтора року розпочати ліцензування спочатку. Ця норма обернулася б на амністію для порушників, адже за останні п’ять років багато хто з діючих ТРК займався пиратством, незаконною ретрансляцією інших каналів. Ми — за нормальне ліцензування. Інша справа, що процес цей повинен бути прозорим, об’єктивним, його повинні широко висвітлювати ЗМІ. Ми підтримуємо тільки ті ТРК, які працюють у рамках чинних законів.

Олександра ЛАВРІНЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: