Мона Ліза — певно, одна з найвідоміших картин у історії людства. Після смерті Леонардо да Вінчі, її придбав французький король Франциск І, а з 1793 року вона «оселилася» у Луврі. За ХХ століття вона полишала стіни музею лише тричі — у 1963 і 1974 роках, щоб побувати в США та Японії відповідно. А третій раз — найцікавіший. Власне, хронологічно він був першим — 1911 рік. 21 серпня того року Мону Лізу викрав працівник Лувра, італійський майстер дзеркал Вінченцо Перуджа.
Як тільки зникнення шедевру було помічено, а сталося це наступного ж дня, музей закрили і почали пошуки. Для цього залучили навіть пресу, через яку викрадачу обіцяли анонімність та винагороду. Адже існувала велика вірогідність, що, не маючи можливості продати картину, викрадач її просто знищить. Але він мовчав...
Лише через два роки потому до поліції звернувся італійський галерист та повідомив, що дехто пропонує йому купити Мону. Так за його допомогою картина врешті повернулася до Лувра, а Перуджі було заарештовано. Цікаво, що мотивом для викрадення стало бажання італійця повернути на Батьківщину національне надбання. Не відомо, чи це стало пом’якшувальною обставиною, але Перуджі отримав лише рік ув’язнення.