Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ще одне об’єднання заради об’єднання?

22 вересня, 2000 - 00:00

В Україні створено Всеукраїнську громадську організацію «Українська асоціація парламентських журналістів», яка вже має свій статут і зареєстрована в Міністерстві юстиції. Крім того, вже обрано її керівні органи та членів Наглядової ради.

У повідомленні, розповсюдженому минулого вівторка у Верховній Раді України, президент створеної організації, директор дирекції телерадіопрограм парламенту Микола ОРЛОВСЬКИЙ назвав головним завданням асоціації «проведення просвітницької роботи серед парламентських журналістів, створення сприятливих умов для професійного та духовного удосконалення членів асоціації». Крім цього, асоціація ставить собі за мету захист соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних та інших спільних інтересів журналістів. У зв’язку з цим, зазначає Микола Орловський, у планах асоціації — призначення спеціальних стипендій парламентським журналістам і проведення всеукраїнських конкурсів на найкраще висвітлення діяльності ВР України та органів місцевого самоврядування. Асоціація також збирається сприяти наданню парламентським журналістам матеріально-технічної допомоги, співпрацювати з усіма партіями, громадськими організаціями, спілками, органами державної влади, закордонними й міжнародними організаціями, повідомляє агентство Інтерфакс-Україна.

У телефонній розмові з кореспондентом «Дня» Микола Орловський повідомив, що ідея створення подібної асоціації належить безпосередньо дирекції телерадіопрограм ВР України та йому особисто. Виникла ця ідея у зв’язку з бажанням об’єктивніше висвітлювати діяльність парламенту в ЗМІ, а також після спілкування з регіональними журналістами, які висвітлюють діяльність органів місцевого самоврядування. До речі, за словами Миколи Орловського , в організації вже є 16 регіональних філіалів, представники яких і обрали його президентом асоціації ще наприкінці травня — на перших установчих зборах.

КОМЕНТАРІ:

Ігор ЛУБЧЕНКО, голова Національної спілки журналістів України:

— Я вважаю, що створення такої асоціації — явище позитивне, оскільки ця організація об’єднує професіоналів, які займаються висвітленням життя парламенту. Далі — покаже час. Наскільки ця асоціація по- справжньому піклуватиметься про журналістів, акредитованих у ВР України, як вона допомагатиме їм отримувати матеріали (на те, що немає доступу до них, якраз дуже часто скаржаться журналісти) тощо. Щодо присудження стипендій для журналістів, які висвітлюють діяльність парламенту, то мені не зовсім зрозуміло, що мається на увазі. І хто спонсоруватиме це? Якщо ж говорити про конкурс на висвітлення діяльності парламенту та місцевих органів самоврядування, то тут усе залежить від об’єктивності, від настрою. Якщо відзначатимуться ті люди, які найбільше надрукували про парламент, розповіли, похвалили голову ВР, його заступників, глави комітетів або окремих депутатів — це одна справа. А якщо це буде конкурс аналітичних матеріалів, зокрема й критичних щодо депутатів чи керівництва парламенту, — це вже інша справа. Але, знов-таки, де візьмуться гроші на ці конкурси? Якщо їх надаватиме якась політична партія або якась фракція, то відразу постає питання про об’єктивність і лояльність до цієї партії. Я знаю деякі партії та фракції, які готові виступити спонсорами якихось непарламентських заходів, але за умови, що це має бути ексклюзивно, тобто щоб тільки ця партія або фракція брала участь у спонсоруванні. Зрозуміло, що таким чином робиться політична реклама самої партії, і якщо журналісти будуть у цю справу втягнуті, гадаю, це буде сумно. Але сама Асоціація парламентських журналістів потрібна, адже подібні організації існують у всьому світі. Набувати досвіду, проводити якісь спільні семінари із цими організаціями — от цим, мені здається, й слід зайнятися асоціації.

Марія МIСЬО, IREX ProMedia:

— Насторожує той факт, що асоціація, здається, створюється зверху, а її президент є штатним працівником ВР України. Тут виникає небезпека, що ця організація не буде незалежною. Я не знаю, що вони мають на увазі під «духовним удосконаленням», але, на мою думку, це взагалі недоречно для такої асоціації. Щодо лояльності, то, звичайно, якщо ця організація створюється зверху, матиме місце лише позитивне висвітлення діяльності ВР. І чи будуть у такому випадку на конкурсах, що проводяться асоціацією, отримувати нагороди критичні (не в негативному значенні, а в значенні аналізу) статті? Гадаю, що в кожній гілці влади в Україні сьогодні є, що критикувати, є, що хвалити. Тому ставлення до такої асоціації досить неоднозначне.

Михайло МАЗУРIН, «День»
Газета: 
Рубрика: