Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Сильні виклики – слабкі відгуки

Після краху світового комунізму Захід розслабився
22 червня, 2018 - 12:36

«Гібридна політика» офіційного Києва робить свою справу, сумну для України. Зрештою, і світ ставиться до нашої країни все більш «гібридно». Чи можна в такому разі обурюватися на неадекватність Заходу, якщо ми й самі діємо неадекватно?

МЗС і громадськість протестували з приводу того, що британська газета розмістила український Крим на карті Росії, а німецька назвала війну на Донбасі — «громадянською». Адже ми самі украй заплутали, як висловлювалися раніше, «прогресивне людство». Наші лідери кажуть, що в Україні йде війна з російським агресором, але воєнного стану немає, а отже, юридично немає і війни. Крим окупований і анексований Росією, але дипломатичні стосунки з РФ не розірвано, кордон не закрито. І як нас мають розуміти? Світ поступово забуває наші проблеми, тому і слабкі спроби бойкоту чемпіонату з футболу в РФ не можна порівнювати з бойкотом московської Олімпіади після вторгнення радянських військ до Афганістану.

Та й щодо Криму досі залишається багато питань. З кінця лютого і протягом усього березня жодних команд з Києва не надходило, окрім абстрактного «тримайтеся!». Слабка реакція з боку Києва, напевно, переконала Кремль у тому, що півострів можна брати голіруч.

Сьогодні ситуація на Азовському морі виступає свого роду як дежавю Криму, непокоїть експертів, політологів, громадськість... Тривожною залишається і ситуація в Одесі. Деякі російські діячі вже пророкують Одесі «народну республіку» за зразком Донецька та Луганська. Одеса — головна база українського військового флоту. Не дай Боже, якщо Одеса буде втрачена, Україну повністю заблокують з півдня, позбавивши виходу до моря. Тоді її геополітичне становище стане безнадійним. На телеканалі ATR журналістка Христина Бондаренко взяла інтерв’ю в українського активіста з Одеси Сергія Стерненка. Інтерв’ю відбувалося в лікарняній палаті, де Сергій лікується вже після третього замаху на його життя. Проросійські елементи унаслідок «мудрої політики» центральної влади в «південній Пальмірі» дійшли до абсолютного свавілля. На думку Стерненка, без рішучих дій СБУ та інших структур на Одесу чекають великі проблеми.

А на каналі NEWS ONE Дмитро Співак у своєму черговому сольному виступі буквально завалив компліментами з приводу футбольного чемпіонату в Росії, всіляко зміцнюючи аудиторію в намірах цю спортивну подію якщо не відвідати, то вже точно, не відриваючись, спостерігати.

Арія Співака звучала під девізом: «Спорт поза політикою».

Ну, так думали й ті, хто 1936 року поїхав на Олімпіаду до пана Гітлера. Історія нічого не навчила. Зимова Олімпіада-2014 в Росії закінчилася для України озброєною російською агресією. Чим закінчиться російське свято світового футболу?

На «Еспресо-tv» правозахисник Борис Захаров розповідав про ситуацію з українськими політв’язнями в РФ. Зокрема, він звернув увагу на істотні відмінності між репресивною практикою СРСР і нинішньої Росії, порівнюючи брежнєвські часи з путінськими. За його словами, за Брежнєва дисидентів дуже рідко катували, натомість при Путіні тортури політв’язнів стали правилом. За Брежнєва політичним давали терміни в межах «десятки» (як правило), за Путіна — терміни сталінські, по 20 і більше років.

Між іншим, багаторічний в’язень радянських таборів, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв теж висловився в тому сенсі, що за Путіна дисидентам і опонентам Кремля живеться гірше, ніж за Брежнєва. Та й західний світ раніше був набагато енергійнішим і активнішим у протистоянні імперії зла. Ну, тоді й лідери там були дійсно світового масштабу — Рональд Рейган, Маргарет Тетчер... Сьогодні вся історія зводиться до існування від виборів до виборів. Сам же електорат стає пасивним полем дії на його свідомість і підсвідомість різних медіа-ініціатив, які далеко не завжди безкорисливі, а свобода слова може бути паралізована так званою політкоректністю, якою теж можна керувати і яку можна направляти залежно від інтересів політичних гравців — як внутрішніх, так і зовнішніх. Ось чому так легко вписалися в таке західне суспільство луб’янські інформаційні ресурси, такі як Russia Today і їм подібні. Після краху світового комунізму Захід розслабився...

Ігор ЛОСЄВ
Газета: 
Рубрика: