Не можна сказати, що минулий телетиждень був політично нецікавим. Ні, були й у цій сфері події, що не залишилися без телевізійних коментарів, але все-таки найважливішою та найгучнішою інтригою став повторний продаж «Криворіжсталі».
Усе почалося ще на попередньому тижні, коли «5-й канал» дав нам можливість спостерігати в прямому ефірі парламентські дебати з приводу вже вкотре виниклого гострого бажання цей комбінат більше не продавати. Дивно, але проти продажу «Криворіжсталі» гаряче й емоційно виступали не лише традиційні противники приватизації. Природно, новини всіх вітчизняних телеканалів повз такий несподіваний поворот не пройшли. Як і не обійшли увагою президентську заяву про те, що продаж відбудеться за «будь-якої погоди». Проте, як звичайно й відбувається, далі цього новинники не пішли, в черговий раз залишивши телеглядачів дивуватися з приводу всього таємного прийнятої парламентом постанови.
Враховуючи формат і стилістику інформаційних програм, стриманість викладу сюжету в інформаційних програмах пояснити в принципі можна. Зовсім інша справа — «Свобода слова» (ICTV). Тут і формат, й установка на «а поговорити?» просто-таки привертали до з'ясування та прояснення всіх обставин грандіозної операції, що намічається. Що дійсно мало місце бути. Може, хтось розраховував, що й цього разу без скандалу не обійдеться. Напевно, так воно і було б, якби мова зайшла про можливих покупців, про те, звідки в них такі гроші, хто з високопоставлених чинів за ким стоїть і т. д. Однак Шустер, напевно, вирішив відпочити від розбирання в студії, а може, не ризикнув торкатися настільки непростої й інформаційно вибухонебезпечної теми. Він направив дискусію в більш передбачуване русло, визначивши вибір майбутнього власника «Криворіжсталі» між державою та приватним бізнесом. Хоча неполітичною розмова все ж не вийшла. І не могла, враховуючи, що учасники програми представляли не тільки себе особисто, але й політичні сили, що визначилися до того часу з думкою з приводу форми власності стального гіганта. І все-таки цікаво, наскільки іншою була б телерозмова, яка відбулася, якби її учасники знали, за яку нечувану суму буде продано «Криворіжсталь».
Сам аукціон ми також спостерігали у прямому ефірі, завдяки старанням УТ-1 і «5-го каналу». Так, це було видовище! Суми, що називали, гріли душу, обличчя учасників торгів, безпристрасні спочатку, мінялися разом із зростанням ціни. Так, якщо у світі є грошові знаки, мають бути люди, в яких їх багато. Саме ці люди сиділи навпроти лицитатора, але навіть вони, ті які оперують сумами, що виходять за рамки розуміння наших громадян, не могли утримати професійну маску байдужості.
Звичайно, ця подія протягом кількох днів обговорювалася вітчизняними телеканалами, та й не лише вітчизняними. Приємно, що цього разу нам представили різні погляди й різні точки зору на купівлю. «НТН» дав можливість дізнатися, що думають про продаж працівники «Криворіжсталі» й жителі Кривого Рогу, які там не працюють. УТ-1 у вечірньому ефірі дав слово Олександру Пасхаверу, й слово це, як звичайно, було своєчасним і професійним. Зокрема, говорили про те, як може вплинути входження такої величезної суми на нашу економіку, а результат аукціону — на бажання нашого уряду закріпити вдалий досвід і випробувати його на інших підприємствах. «5-й канал» взагалі влаштував телемарафон на цю тему, в якому брав участь і екс-голова ФДМУ Михайло Чечетов.
Продаж «Криворіжсталі» став мотивом для появи на публіці й Юлії Тимошенко, прес-конференцію якої транслював «5-й канал». Саме мотивом, оскільки екс-прем'єр використала цей факт максимально широко. Взагалі минулий тиждень показав нам багатьох колишніх. «НТН» взяв об'ємне інтерв'ю в екс- президента Леоніда Кучми. Нічого нового чи оригінального він не сказав, але сам факт його появи викликав якесь дивне почуття. Так буває, коли поїзд під'їжджає до знайомих місць, у яких давно не був, та й перебування там не було світлим і радісним. І все-таки щось ні-ні, та й ворухнеться — якісь спогади, асоціації, сублімації…
Найбільшим розчаруванням стало «Йду на Ви» («1+1»). Проте, не сама програма, а її головний герой Олександр Турчинов. Так і не зрозуміло, навіщо він погодився на участь у ній. Нічого нового він так і не сказав, був суперечливим і часом роздратованим. Широка публіка, на відміну від журналістів, може вперше почула про пасторські досліди екс-керівника СБУ — ось і все. І якби не «ореол» соратника Тимошенко, сприймався б він так, як і має — ніяк.
Праві виявилися ті телеглядачі, які вважали за краще подивитися в цей час черговий проект «Паралельного світу» на «Інтері». Тема зловживань у ДАІ сама по собі «смачна» й завжди скандальна. А тут іще гра з переодяганням, отаке ловіння на живця, що дозволяє й подивитися на автолюбителів, які прогинаються, готові добровільно розлучитися зі своїми кровними, щоб потім лаяти на чім світ стоїть «знахабнілих доярів», і прорахувати денну виручку дорожніх вартових порядку. У будь-якому випадку провокація вдалася. Цікаво, чи не планують автори проекту наступного разу переодягнутися в чиновників?