З неділі на понеділок, з 25 на 26 грудня, о 00.45, на каналі «1+1» у програмі «Аргумент-Кіно» дивіться британський фільм режисера Олівера Паркера за мотивами знаменитого роману Оскара Уайльда.
Фабула відома... Красень-юнак приїздить до Лондона, де потрапляє під вплив шукача пригод лорда Воттона. І лорд переконує Доріана, що секрет його успіху та щастя — в його ж красі. Після чого відбувається оборудка з дияволом — юнак замовляє свій портрет. Відтак увесь бруд його життя, сповненого розпусти й пристрастей, буде псувати полотно, його ж власне обличчя залишатиметься вічно юним і прекрасним.
Як засвідчує історія літератури, свій роман «Портрет Доріана Ґрея» Оскар Уайльд написав на одному диханні — буквально за три тижні. А перша публікація сягає 1890 року. І цю книгу вважають одним із останніх творів класичного готичного роману з помітним Фаустовим впливом. Роман доволі сильно пов’язаний із декадентством та гомосексуалізмом, що, власне, після першого видання викликало багато палких суперечок навколо нього. Однак минув час, і тепер «Портрет Доріана Ґрея» належить до класичних творів світової літератури.
Кінематограф завше був прихильний до цього викличного, неймовірного, містичного сюжету. Що й казати, нараховують аж 25 екранізацій та варіацій на тему «Доріана Ґрея». До речі, в програмі принагідно демонструватиметься спеціальний сюжет про історію перенесення роману Уайльда на екран.
А в актуальній для нас екранізації автори фільму досить виразно змалювали грішне життя Доріана Ґрея та переконливо зобразили похмуру атмосферу вікторіанського Лондона. Також вражають метаморфози з самим портретом, що стало можливим завдяки найновішим кінематографічним ефектам і фокусам. Ну, й не можна оминути увагою акторську харизму Коліна Ферта в образі естета-епікурейця лорда Генрі Воттона, що виконує при головному герої функцію демона-спокусника.
Варто зауважити, що існує хвороба «Синдром Доріана Ґрея». Це, власне, культ молодості, страх перед фізичним старінням. Канадський письменник Дуглас Коупленд у своєму романі «Покоління Х», який після виходу в світ 1991 року став культовим, вивів поняття «доріан-ґрейство» на позначення певного соціального феномену. «Поколінням Х» Коупленд назвав покоління, народжене в 1960—1970-х роках, а доріан-ґрейство в нього — це бажання приховувати ознаки старіння тіла. Варто зауважити, що доріан-ґрейство останніх десятиліть таки стало гіпермодним. На нього працює потужна індустріальна машина суспільства споживання. Обличчя можна скільки завгодно піддавати пластичним операціям, та все ж десь там, на горищі душі, ховається справжній портрет кожного з нас. Портрет, на якому життя лишає правдивий відбиток.