Кілька моїх друзів щороку напередодні літа вправно розмічають карту України. Розмічені «гарячі» точки — етнічні, рокові, джазові, літературні, мистецькі фестивалі, де вони планують побувати. Так живе певна частина молоді. Фактично, фестивалі стали одними з небагатьох майданчиків для спілкування про Своє і в атмосфері Свого — українського світу. «Молодим та й, зрештою, людям середнього віку бракує концентрації однодумців, — зазначає директор популярного фесту «Славське-рок» Сергій ХАРЧУК. — Я як киянин можу сказати про мегаполіс, у цьому випадку — про Київ. У «розпорошеному» стані значна кількість випускників Могиляки чи КПІ. Їм концентровано об’єднатися немає де, хіба що навколо андеграундних концертів сучасного українського етно-року... Українці скучили за своєю справжньою літературою чи українськими арт-проектами. Адже сьогоднішня масова культура — це суцільне шоу дуже низького рівня. І те, що кількість фестивалів зростає, як і зростає кількість їхніх відвідувачів, свідчить, що паралельно із «чужим» телебаченням існує цілий пласт цікавої рідної культури».
«КРОК НАЗУСТРІЧ»,
26—27 ЧЕРВНЯ,
М. КОМСОМОЛЬСЬК
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛ.
Незважаючи на те, що фест проводиться вдруге, цьогоріч він зібрав 15 молодіжних рок-гуртів із Сум, Житомира, Кременчука, Києва і, звичайно, Комсомольська. Власне, «Крок назустріч» і має на меті відкривати нові цікаві імена. Так, торік переможцем стали сумчани — команда «Ет сетера», яка отримала у подарунок мікшерський пульт та набір музичних аксесуарів. Недаремно ж ключове гасло фестивалю — «Молодь обирає творчість!». А ще — соціальні: «Рок проти наркотиків!» та «Молодь за здоровий спосіб життя!». За словами Ірини Зеленської, керівника міського відділу культури та туризму, між іншим, основного організатора змагання, 26 червня відбудеться відбірний тур. У складі журі, зокрема, режисер Сергій Архипчук (голова) і музичний оглядач Юрко Зелений, до речі, експерти «Дня». Наступного ж дня на головній міській площі — Марсовому полі — відбудеться гала-концерт за участю цьогорічних переможців.
«ТРИПІЛЬСЬКЕ КОЛО»,
1—4 ЛИПНЯ, М. РЖИЩІВ
КИЇВСЬКОЇ ОБЛ.
Цю фактично кількаденну імпрезу визначено іміджевою культурно-туристичною подією Київської області в рамках підготовки до Євро-2012. Цьогорічне «Трипільське коло» об’єднало такі фести: дитячий — «Орелі», кобзарський — «Кобзарська Трійця», етнографічний — «Етнотолока», екстремальний — «Троллей», барабанний — «Ритми життя» та інші... Як результат, проведення толоки — будівництво трипільського житла й обробка кременю; організація гончарського містечка; показ науково-популярних та художніх фільмів; облаштування дитячого майданчика; діяльність міжнародної школи танцю; виставка народних майстрів та численні майстер-класи; читання лекцій про трипільську культуру... У музичній програмі виступи «Піккардійської терції», «ДахаБрахи», «Mad Heads XL», «ДримбиДаДзиги» та «Оsimira» (Білорусь), «Wa Da Da» (Польща).
«ФОРТМІСІЯ», 2—4 ЛИПНЯ, С. ПОПОВИЧІ ПОБЛИЗУ
М. ШЕГИНЬ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛ.
Подія відбудеться на оборонних фортах Першої світової війни, що на кордоні з Польщею. До речі, фестиваль був визнаний Association of European Border Region «Sail of Papenburg» кращим інноваційним євроінтеграційним проектом 2009 року в Європі! На переконання директора Мистецького об’єднання «Дзиѓа» Маркіяна Іващишина, до слова, основного організатора фесту, в найближчі роки проект «Фортмісія» має вийти на реалізацію свого основного задуму — створення Українсько-польського центру сучасного мистецтва. А поки що в його програмі, мабуть, найбільша кількість задіяних митців в історії українського фестивального руху: понад 100 мистецьких проектів та понад 300 музикантів, діджеїв, поетів і письменників, театральних акторів та художників. А саме: «Мертвий півень», «Тартак», «ґорґішелі», «Кораллі», «Пропала грамота», «Рутенія», Юрко Іздрик і літпроект «Кабі.Net», а також польські «Samba Sim», «Miazsz», «Joke»...
«АРТПОЛЕ», 12—18 ЛИПНЯ, КУЯЛЬНИЦЬКИЙ ЛИМАН ПІД ОДЕСОЮ
Майстерні з імпровізації, співів, акторської майстерності, створення чудернацьких меблів та одягу; кіноклуб; ярмарок handmade-виробів; знайомство з чайними церемоніями народів світу; пішохідні та автобусні екскурсії... Це, так би мовити, денна програма. У вечірній же зазначено виступи гуртів: «Wa Da Da» та «Village Kollektiv«(Польща), «Sedaa» (Монголія), «Kapela Kvety» (Чехія), «Ninn Ozera» (Франція), «Di Grine Kuzine» (Німеччина), «Fatima Spar» (Австрія) та українських: «Перкалаба», «Бадьян Сауна Систем», «ДахаБраха», «Ойра&Кириченко»... За словами директора «АртПоля» Ольги Михайлюк, фестиваль являтиме собою велику гру. І у ній можна спробувати себе як актора, художника, режисера... Зрештою, можна залишатися просто спостерігачем і теж набратися багато незабутніх вражень.
17—18 ЛИПНЯ
«МАZЕПА-ФЕСТ», ПОЛТАВА
Із року в рік фестиваль, можна сказати, надає підтримку полтавським рок-гуртам. Часом навіть складалося враження, що тамтешні команди мали перевагу перед музикантами з інших міст щодо кількості учасників. І справді найперспективніші полтавчани буквально щороку виступали на «Маzепі»: досягнувши «на розігрівах» високого рівня, згодом ставали хедлайнерами. Аж цього разу вісім полтавських груп вирішили не брати участь — щоб поступитися місцем молодим. Організатори Микола Кульчинський та Сергій Архипчук такий «реверанс» оцінили і виношують ідею клубного виступу цих гуртів під час фесту. А ще цьогоріч гратимуть ті виконавці, які організатори давно хотіли запросити («Маzепі» — 9-й рік), але з тих чи інших причин не вдавалося. Це — «Моторолла», Росава і Марія Бурмака. Користуючись особливою симпатією у полтавчан, вдруге приїдуть «Ѓорѓішелі» і сестри Тельнюк. Вперше на імпрезі виступить «НеДіля». А також багато молодих команд, які активно про себе заявляють, зокрема, вінницька «Rapira & Ray Of May», луцький «Фіолет», рівненський «Мій батько п’є», киянка Ілларія...Одним словом, фестиваль далі просуває ідею не вузько жанрового, а широкого калейдоскопічного підходу до сучасних пошуків музикантів, які працюють в дуже контрастних жанрах. До слова, хоча з початку заснування фесту минає вже 9-й рік, але жодна місцева влада (попри те, що вона змінювалася) не хотіла і не хоче, аби «Маzепа-фест» відбувався у Полтаві...
«ПОТЯГ ДО ЯРЕМЧЕ»
23—24 ЛИПНЯ, М. ЯРЕМЧЕ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛ.
Прикметною рисою цього фестивалю є рівноцінне поєднання літературної, музичної та художньої частин. Так, у літературній заявлені: «маститі» Юрій та Тарас Прохаськи, Юрій Винничук, Юрій Іздрик та молоді Григорій Семенчук, Мирослав Боднар, Юрій Завадський і Тарас Жеребецький. Музична частина буде ще ширшою, ніж зазвичай. Уперше перший день фестивалю стане конкурсним: молоді гурти змагатимуться за звання кращого, а на завершення дасть фору івано-франківський «Фліт» та луцька «ФлайzZzа». Наступного дня гості фестивалю матимуть змогу побачити на сцені «новоспечених» переможців, а також київський гурт «Антре» (екс-«Н.Три»), завжди загадкових і неймовірно драйвових «ДахаБраха» і насамкінець — порція свіжих хітів від «ТНМК». Плюс театралізовані казки та майстер-класи з гуцульського ремесла і створення короткометражних мультиків (!), «арт-розвага» від Яреми Стецика — звичайний боді-арт у незвичному виконанні, конкурс «Смачна гуцульська кухня впродовж цих двох днів!
30 ЛИПНЯ — 1 СЕРПНЯ «СЛАВСЬКЕ-РОК»,
С. СЛАВСЬКЕ
СКОЛІВСЬКОГО Р-НУ
ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛ.
Цей фест послідовний і вибагливий у своїх поглядах і смаках. Як результат, щорічне представлення кращих українських і закордонних рок-гуртів. Цьогоріч, зокрема, виступатимуть наші «Гуцул Каліпсо», «Рутенія», «Maxima», «Димна суміш», «Revenko-band», «Мертвий півень», «Farben Lehre» і «Tabu» з Польщі, «Zumba Land» з Грузії...
Не менш цікавою і насиченою буде мистецька програма. У ній братимуть участь молоді українські керамісти під орудую художниці Ольги Гаврилової, до речі, автора пам’ятника Мазепі на території Києво-Могилянської академії. Разом вони творитимуть мозаїчне панно на селищному будинку культури, який побудований у непривабливому стилі соцреалізму. Тема панно — туристична привабливість Славська. Крім того, у центрі селища за сприяння місцевої влади буде споруджено дитячий майданчик. Зараз на тому місці фактично чагарники, де збираються тамтешні маргінали. А буде зусиллями молодих київських та львівських митців місце, де можна забавлятися дітям. Також вздовж залізниці художниками Києва, Львова, Івано-Франківська і Черкас будуть розписані бетонні паркани — спадок радянської естетики. Переконана, після такого короткого анонсу ви вже зробили свій вибір на користь «Славське-рок»!
7—8 СЕРПНЯ «СПІВОЧІ
ТЕРАСИ», С. ГОРОДНЕ
КРАСНОКУТСЬКОГО Р-НУ.
ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛ.
«Співочі тераси», крім пропагування української історії, етнографії та давньої і сучасної музики, сповідують ще й суто практичну мету — популяризація сільського зеленого туризму, розвиток готельно-ресторанного бізнесу, виробництво екологічних сільськогосподарських продуктів... Одним словом, хочете зануритися в дитячі чи юнацькі спогади про проведене літо в бабусі, гайда сюди! Бо попри тло на тему «Гарно як у дитинстві», розважатимуть тут по-дорослому. Йдеться про те, що виступатимуть драйвові «Zdob-si-Zdub» з Молдови та українські «ґорґішелі», «От Вінта», «Кораллі», Роман Гриньків... Возитимуть на екскурсії у Пархоміський історико-художній музей, Шарівський замок, Краснокутський дендрарій... Тоді ви точно збагнете, чому «День» наголошує на необхідності пізнання малих-Великих міст і сел України!