За три роки спільної роботи проект «Вихідні по-українськи» з ведучою Тетяною Куликівською об’їздив майже всю Україну, намагаючись показати українцям, яка прекрасна й багата наша Батьківщина. На його рахунку вже близько двохсот програм, які щосуботи можна дивитися на Першому Національному. Детальніше про проект «Вихідні по-українськи» розповіла «Дню» ведуча програми Тетяна Куликівська.
— Де вже проходили «Вихідні по-українськи» і як саме ви обираєте ті місця, куди збираєтеся їхати зі знімальною групою?
— «Вихідні по-українськи» за три роки існування проекту побували вже в багатьох місцях України: це і великі міста, і маленькі містечка. Куди їхати, обираємо по-різному. У нас багато друзів, які часто подорожують, тому завжди хтось приходить і запитує: «А ви були у такому-то селі, бачили таку-то садибу?». Іноді люди самі телефонують і просять приїхати, розповідають, які старі фортеці чи інші пам’ятки збереглися у їхньому селі або місті. Інколи знаходимо цікаві туристичні видання. І якщо ми їдемо у вже знане місце, то намагаємося розповісти щось іще нікому не відоме. Наприклад, коли ми знімали у Кам’янці-Подільському, показували такі місця, куди туристів не завжди заведуть. Так і відшуковуємо якісь родзинки, про які мало хто знає. Дуже любимо старі забуті села, які мають цікаву історію і пам’ятки архітектури.
— А чи проблемні моменти передача зачіпає, адже, впевнена, буває таке, що ви приїжджаєте кудись, там стоїть унікальна архітектурна пам’ятка, але вона в абсолютно занедбаному стані?
— Буває, і, на жаль, дуже часто. Тоді просимо операторів відзняти це якось естетичніше. Часто спостерігаємо, як у селі чи маленькому містечку сільські музейники, не отримуючи коштів від держави, намагаються історичну будівлю якось підремонтувати своїми силами. Проте відреставрувати і врятувати об’єкт таким чином вони не можуть. От і знаходиться цей об’єкт не в належному стані. Картина сумна, але показуємо так, як є. Раптом хтось подивиться програму і прийде на допомогу.
— Програма розповідає про цікаві місця лише на території України, чи бувають зйомки за кордоном?
— Ми мандруємо переважно Україною. Але час від часу знімаємо програми за кордоном. Зазвичай, це місця, які певним чином пов’язані з Україною. Наприклад, у Туреччині ми подорожували «слідами Роксолани». А в Австрії, гуляючи Віднем, ми знімали розкішний палац Розумовського, Франкову церкву і, звичайно, вулицю Кульчицького, відомого козака, який Відень від турків врятував і каву по-віденськи вигадав.
— На ваш погляд як фахівця, наскільки Україна добре представлена на нашому телебаченні?
— Зараз телебачення дуже комерційне. Таким проектам, як «Вихідні по-українськи», туристичним, історичним, дуже важко знайти канал, який вкладатиме гроші у некомерційну програму про Україну. І тому ми маємо або щось занадто політизоване, або у темних фарбах. Тому я й люблю свій проект, бо ми вкладаємо у нього максимум позитиву і намагаємося сказати українцям: «Дивіться, ви живете у такій гарній країні, ви маєте ось це і це, можете це любити, пишатися ним і почувати себе гідно».
— Які п’ять місць нашої Батьківщини ви обов’язково порадили б відвідати кожному українцю?
— Розкручені курорти і великі міста радити не буду, там і так всі бувають. На мою думку, кожному українцю варто побувати у Батурині, в селах Березова Рудка (Полтавська область), Біла Криниця (Чернівецька область), Четфалва (Закарпатська область) та у Святогірську (Донецька область). Усі ці місця допомагають зрозуміти, що Україна туристична — це не лише Крим і Карпати (хоча і перше, і друге я дуже люблю). Знайдіть час на такі маршрути — не пошкодуєте. Там цікава історія, чудові краєвиди і дуже гостинні люди.