Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

А у цей час на телеканалах... Акція «Повстань, Україно!» не похитнула нордичного спокою українських теленовин

20 вересня, 2002 - 00:00


16 вересня чекали давно і всією країною. Останній місяць ЗМІ постійно поверталися до розрекламованої акції, повідомляючи про можливе місце її проведення, про висновки суду стосовно законності її проведення, про запаси крові у лікарнях, про готовність і правоохоронних органів, і маніфестантів до провокацій. Звичайна людина, не посвячена у таїнства сучасної української політики, яка не планувала у робочий час брати участь у політичних акціях, мала право точніше знати про те, що відбувається у її місті в цей день. Тим більше, що його вулицями ходили рідні та близькі. Але 16-го виявилося, що телебачення, яке так скрупульозно вивчало питання готовності всіх служб до будь-яких несподіванок і так до них старанно готувало свого глядача, забуло про нього. Глядач, який був свідком прямих ефірів 11 вересня 2001 року і 27 липня 2002-го, міг розраховувати на багатогранне і оперативне висвітлення того, що відбувалося минулого понеділка. Міг. Але все-таки про те, що відбувається у столиці, він спочатку дізнався з випусків... російських телеканалів. Про те, наскільки вдалося вітчизняним телеканалам у вечірніх випусках новин реабілітувати нестачу своєї рішучості — читайте у нашому огляді.

«1+1»

«Плюси» і о 19.30 і після півночі почали iз Зальцбурга, зі слів Л. Кучми про перевагу угоди про асоційоване членство в Євросоюзі. А потім — перейшли до акції «Повстань, Україно!». Відстеживши рух усіх трьох колон, місцеперебування в цей момент Тимошенко, а також факт приєднання Ющенка, коротко переказали зміст виступів та основні вимоги маніфестантів. Потім пішли сюжети з регіонів. Найбільш показовий був із Луцька, де більшість демонстрантів проводили свій мітинг окремо від комуністів. А далі пішло скоромовкою: Львів — 15 тисяч, прохід до облдержадміністрації, вручення резолюції; Донецьк — «дощ розмив ряди»; Луганськ — старші за 60, в основному — комуністи... Скрізь — без насильства, скрізь — недовгі мітинги. Словом, Європа: прийшли, прокричали своє в оточенні поліції і «швидкої допомоги» — і склавши акуратно транспаранти, розійшлися. Громадяни України можуть спати спокійно.

«Інтер»

Цей канал відразу назвав понеділок днем маніфестацій, щоправда, у восьмигодинному випуску повернувся до заявленої теми після декількох сюжетів (але в нічному ефірі акція стала все ж таки головною темою). Найбільш повно було відображено події в Києві — з виступами лідерів трійки і Ющенка, з коментарями учасників, які говорили лише про очікувані провокації, які не відбулися. «І опозиція, і влада витримали іспит на цивілізованість», — немовби підбив підсумок дня В. Медведчук. Потім йшла нарізка — як і на всіх інших каналах — із регіонів: Львова, Одеси, Харкова, Донецька... Розглядаючи привід, до якого приурочено акцію, — смерть Гонгадзе — «Інтер» розповів про заокеанську акцію українських студентів у пам’ять журналіста і єдиний показав майора Мельниченка на цьому заході у Вашингтоні. Майор сумував і крутив у руках український прапорець.

Як економічний наслідок акції було розглянуто проблему з обмінними пунктами. Тут, як і на всіх каналах, окрім «1+1» (де Ю. Бориско провела власне розслідування), пустили синхрон керівника слідчої групи податкової поліції. Держава втратила 160 мільйонів внаслідок діяльності «конвертаційних» центрів. У роботі одного з них, як випливало з сюжету, брав участь помічник депутата Турчинова, на суд над яким особисто прийшла Тимошенко. І знову майже всі канали показали кадр, як вона в тому ж таки білому светрі і в темному напівпальті, що й на мітингу, затуляє об’єктив камери рукою. Голосу народу не було.

ГРТ — НТВ

Виступи опозиції в Києві пожвавили картинку новин провідних російських ЗМІ — ГРТ і НТВ. Але їхнi інтерпретації події були настільки різними, що, здавалося, ці новини стосувалися різних держав. Репортажі добре відомого в Києві власкора ГРТ Наталі Кондратюк відрізнялися спокійною інтонацією і були схожі за подачею до більшості українських теленовин. Було названо причину виступів і загальні характеристики політичних сил, які заварили цю кашу. Вечірнє пряме включення Н. Кондратюк було коротке й без дутої сенсаційності. А опівночі у віртуальну студію було запрошено заступника голови Держдуми у справах СНД В’ячеслава Ігрунова та директора Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайла Погребинського. В. Ігрунов переконаний у тому, що навряд чи нинішні події призведуть до ускладнення внутрішньополітичного життя, яке «не є простим», але виступи опозиції «нічого спільного з цими ускладненнями не мають». М. Погребинський вважає, що на вулиці вийшли полярні сили, які навряд чи зможуть домовитися між собою про спільну роботу.

Т. Міткова на НТВ взагалі назвала число учасників 127 тис. осіб. А репортер Роман Соболь на місці подій малював картину великими мазками. Не поділяючи масу на складові, він стверджував, що «розрізненій опозиції вдалося об’єднатися під гаслами повалення Президента». Таке враження, що він збирав інформацію прямо на площі в учасників акції і не цікавився передісторією та подробицями. Такий стиль не здивував українців, знаючи загальний негативний настрій НТВ щодо України. Тлом для «стендапу» в прямому вечірньому ефірі Р. Соболь вибрав намети й відверто нагнітав ситуацію. Реверансом у бік об’єктивності НТВ стало включення головного редактора інформаційної служби ICTV Дмитра Кисельова. Він нагадав про безславний кінець минулої наметової акції та надійний юридичний базис Президента.

ТБ-Табачук

Цей канал надав ефір Миколі Томенку. Його запросили до студії саме як керівника парламентського комітету. Народний депутат не провадив, попри очікування, агітацію, і, відповідаючи на суто «телевізійні» запитання, все-таки нагадав основні положення своїх останніх виступів: про не отриману у встановлений термін відповідь на депутатський запит і про те, що телеканали не побачили в тому, що відбувається на мітингу на Європейській площі головного — люди під різними прапорами толерантно вислуховували один одного, і це, на думку М. Томенка, і є початком встановлення бажаного консенсусу в суспільстві.

Новий

В останньому випуску «Репортера» на Новому каналі акцію опозиції висвітлювали виключно інформаційно — хід демонстрантів правим боком проїжджої частини, Віктор Ющенко, дощ і кордони міліції. Дике обличчя, яке викрикує фірмове гасло опозиціонерів, вже не так вражало, як під час перших акцій. Стислість — сестра таланту. Що й підтверджували короткі випуски замість звичних півгодинних.

УТ-1

Канал, який приймається на всій території України, висвітлював акцію протесту стримано і, як і більшість інших каналів, виключно інформаційно — хто, скільки, які наслідки. Зокрема, було сказано про вплив акції на рух міського транспорту. Так само спокійно наступного дня поінформували про зняття міліцією наметів. Як і на Новому каналі, запрошених експертів у студії УТ-1 помічено не було.

СТБ

А телеканал СТБ у програмі «Вікна. Опівночі» вивалив на телеглядача ціле цебро інформації. І зайвий раз довів, що непомірне прагнення до всебічного висвітлення подій не завжди сприяє доброму засвоєнню сказаного глядачем. Було все: інформація про маршрути проходження колон демонстрантів, «уривки» заяв деяких лідерів акції, повідомлення про зустріч з представниками опозиції глави Адміністрації Президента Віктора Медведчука, коментар прем’єр-міністра Анатолія Кінаха, вісті з регіонів і безліч подробиць. Але все це в єдину картину чомусь не складалося. Вийшла інформаційна брила, від якої забули (або не встигли) відсікти досить великі шматки. Хоча деякі фрагменти виглядали доволі мальовничо. Наприклад, сюжет з аеродрому «Чайка» — місця, яке мерія відвела під проведення мітингів, але куди «висловити свою громадянську позицію чи політичні погляди» ніхто не прийшов. «Неприкаяні» працівники правоохоронних органів знічев’я вимушені були милуватися польотами планерів. Ще один вдалий штрих — згадка про те, що деякі демонстранти йшли на акцію разом із дітьми і — на підтвердження — живий приклад: тато з малюком висловив упевненість, що все буде добре.

ICTV

В основному інформаційному блоці дня Д. Кисельов почав виклад подій дня із Зальцбурга. Без епатажу висвітлювалися й самі акції. Але включення з місця подій фактів не додали. На Європейській площі вже нічого не відбувалося, а біля Адміністрації Президента її керівник вийшов до демонстрантів пізніше, аніж було включення. Але, все-таки, ці включення були. На відміну від інших каналів.

Катерина ДЯДЮН, Михайло МАЗУРІН, Володимир ДЕНИСЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: