Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Криму з’явилося цифрове телебачення

16 лютого, 2007 - 00:00

Днями у Феодосії (Крим) відбулася перша трансляція базової станції цифрового телебачення. Вперше в Україні розпочата реалізація проекту, який дозволяє «накрити» цифровим сигналом цілий регіон. Як повідомили «Дню» в місцевому радіотрансляційному передавальному центрі, проект розроблено на базі космічних технологій зв’язку. Вся апаратура вітчизняна, порівняно з космічними й військовими прототипами зазнала зміни лише в бік вдосконалення. Станція змонтована на підприємстві радіотелевізійного передавального центру АРК.

Відповідно до міжнародних домовленостей, Україна до 2015 року зобов’язана вимкнути всі аналогові передавачі. Для переходу на цифрове телебачення, як це зроблено в Європі, тобто прокладання ліній оптико-волоконного кабелю до кожного населеного пункту, а потім — і до кожного телевізора, необхідно витратити понад $2,5 мільярда. Виконати міжнародні зобов’язання, вирішити цілий ряд технічних, комунікаційних і соціально-економічних питань у сучасних умовах неможливо інакше як поєднуючи зусилля багатьох інвесторів. Фактично система з 16 таких станцій за своїми технічними характеристиками й комунікаційними можливостями рівноцінна запуску Кримом власного штучного супутника Землі, стверджують у РТПЦ автономії.

Проект відкриває для автономії нові можливості, які фактично забезпечують перехід зв’язку на новий якісний рівень. Через цифрову телевізійну приставку set-top-box абонент отримує 65 програм цифрового телебачення, які найбільш популярні серед абонентів кабельних мереж. Можна нарощувати число каналів до кількох сотень. Власники телеприймачів нового покоління можуть замовити трансляцію телебачення високої чіткості (ТБЧ), якого досі в Україні просто не було і яке дозволяє отримати на рідкокристалічній панелі «картинку», порівняну за якістю з журнальною сторінкою.

Цифрова приставка працює також в двосторонньому режимі. Через неї абонент отримує високошвидкісний інтернет. Це також відкриває найширші можливості для розвитку будь-яких комунікаційних послуг: від власного телевізійного віщання до IP-телефонії, від доступу в різноманітні бази даних до охоронних систем необмеженого радіуса дії. Але найважливіша перевага для споживача — це буде дешевше за будь-які інші комунікаційні системи. Приставка вартістю не вище ніж $50 у десятки разів дешевше індивідуальної супутникової антени з ресивером.

Завдяки мережі цифрового телевізійного віщання Крим отримав також нові можливості в управлінні територіями, в освіті й науці. Разом із телевізійним віщанням проект дає можливість розвивати ще сім соціально-економічних напрямів: створення нової системи сповіщення населення про надзвичайні ситуації; комп’ютерну мережу управління регіонами, яка з’єднає всі місцеві ради й центральні органи влади в єдину мережу; комп’ютерну мережу державного земельного кадастру; програму «Інтернет у сільську школу»; програму «Шкільне телебачення»; комп’ютерну мережу державної бази даних судових рішень; програму створення регіонального телебачення — кожний кримський райцентр, кожне місто на основі цифрових мереж можуть мати власне телебачення. Дві з цих програм уже затверджені Верховною Радою АРК: «Інтернет у сільську школу» і «Шкільне телебачення».

— Феодосія для першого проекту вибрана як найскладніший регіон у Криму з точки зору поширення телесигналу, — повідомив журналістам директор держпідприємства «Радіотелевізійний передавальний центр АРК» Михайло Рогожин. У місті та його околицях змонтовано комплекс апаратури, який є прообразом для кожного кримського регіону: від станції на вежі РТПЦ до кількох приставок — у селищних радах, трьох школах і двох санаторіях. Також там вдалося отримати тимчасовий дозвіл на експериментальний вихід в ефір. Відтепер немає ніяких технічних або фінансових проблем для того, щоб почати цифрове віщання в інших регіонах Криму, забезпечити стійкий прийом у кожній точці півострова. На це потрібно буде не більше ніж три місяці. У виробника цієї апаратури, підприємства «Топаз», уже підписані договори з низкою країн, зокрема, із Бразилією, які на базі цих установок почнуть розвивати своє державне телебачення. Таким чином, підкреслює Михайло Рогожин, Крим стає своєрідним прикладом для багатьох країн у сфері розвитку цифрових телекомунікаційних систем.

Микита КАСЬЯНЕНКО, Феодосiя — Сiмферополь
Газета: 
Рубрика: