Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна заглядає за польський кордон

За американські гроші
10 листопада, 2000 - 00:00

Центр «Інтерньюз Україна» закінчив зйомки циклу з шести телепередач «Поверх кордону», що порівнюють зміни у двох сусідніх країнах — Україні та Польщі. Зроблені вони в жанрі ток-шоу, публічного диспуту із залученням фахівців з економіки та законодавства обох країн.

Без сумніву, приклад нашого західного сусіда, що вирвався далеко вперед з перетворень в економіці, та як наслідок, з рівня життя, викликає найбільшу цікавість і навіть заздрість. Однак українська преса, і державна, і приватна, поводиться на здивування пасивно: нечасто в ній можна зустріти хоч якісь аналітичні матеріали про те, що відбувається в Польщі, про причини її такого вражаючого ривка.

«Інтерньюз Україна» підготував телевізійний проект, спрямований на те, щоб показати українцям, що ж відбувається з нашими сусідами і чому у них виходить рухатися уперед, а у нас — ні. Для «затравки» дискусії в студії спочатку показується який-небудь сюжет з життя двох країн: наприклад, про двох фермерів, що мешкають по різні сторони кордону, і навіть часом бачать один одного. Чому ж у одного так добре розвивається, багатіє господарство, а інший ніяк не вилізе з убогості? Далі йде зіставлення законів і адміністративних умов, в яких існують ці два фермери. Показується, що в Польщі працюють такі закони, які допомагають виробнику, не душать його податками, не обкладають всілякими заборонами і поборами, а створюють умови для багатомілліардних інвестицій в економіку. Паралельно наводяться відповідні українські закони, і аналізується, де вони працюють на розвиток країни, а де, навпаки, гальмують його.

Мета цього циклу програм «Поверх кордону» — показати, що є приклади не тільки провалу реформ, але і протилежні, оптимістичні приклади, які можна використати і в Україні.

Крім шести телепередач, «Інтерньюз Україна» зробив і 12 радіопрограм «Поверх кордону». Розміщуються ці програми на регіональних теле- і радіоканалах цілком безкоштовно. Фінансується проект неурядовою організацією американської допомоги USAID. Як розказав директор «Інтерньюз Україна» Тарас Кузьмів, все організовано так, що USAID ні в чому не нав’язує своїх точок зору на ту чи іншу проблему, вона тільки дає можливість спілкуватися представникам Польщі та України.

Анатолій ЛЕМИШ
Газета: 
Рубрика: