Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЗАПИТАННЯ «Дня»

1 березня, 2002 - 00:00


— Які — з урахуванням досвіду попередніх передвиборних баталій — будуть механізми, за допомогою яких ви збираєтеся контролювати, щоб словесні «бої» в ефірі між учасниками дебатів проходили за правилами? Чи ваші функції в кадрі будуть функціями рефері, що стежить за регламентом, чи ведучого, що задає напрямок бесіди? І як ви цього збираєтеся досягти, з огляду на розбурхування пристрастей, яке вже демонструють деякі кандидати в народні депутати в телеефірі?

Ольга ТАУКАЧ, «Гравіс»: Репутація ток-шоу «Саме Той», створена за всі п’ять років виходу програми у прямому ефірі Першого Національного, дозволяє сподіватися на інтелігентну форму та інтелектуальний зміст дискусій. Доброзичливість, усмішка і почуття гумору, на мій погляд, — головні механізми контролю за тим, щоб змагання передвиборних програм і шляхів їх здійснення не перетворилося на свою повну протилежність. Для того, щоб кожен з учасників дебатів мав рівні можливості незалежно від свого темпераменту і рис характеру, ведучий, безумовно, повинен виконувати роль рефері. Однак загальна атмосфера дебатів, її тональність і спрямованість багато в чому залежатимуть від того, наскільки успішно ведучий впорається зі своєю роллю капітана передвиборних баталій.

Мета ток-шоу «Саме ті. Дебати» — ознайомити глядачів з усією різноманітністю політичних програм і лідерів, які їх представляють. Не розкритикувати або розрекламувати окремі партії чи особистості, але допомогти виборцю визначитися зі своїм вибором. Мета дебатів співпадає з метою, задекларованою всіма учасниками передвиборної гонки — спільно обговорити можливі шляхи подальшого розвитку нашої держави і вибрати найкращий. Це дає надію на демонстрацію напруження думок та ідей, а не пристрастей.

Роман СКРИПІН , СТБ:

— Теледебати відбуватимуться на СТБ із запрошенням усіх учасників виборчого процесу. Тобто буде запрошено 33 партії та блоки. Програма називатиметься «Партія, панове!».

Як ви можете запитувати про врахування попередніх виборчих баталій? Де ви бачили такі? «5х5» — шоу, а не дебати. Дебати відбуватимуться в Україні вперше. Адже дебатами назвати бесіди кандидатів на президентство теж не можна.

Наші дебати будуть у форматі САМ НА САМ. Поміж лідерами партій та блоків. Партія чи блок можуть висунути на теледебати не перший номер, а обрати когось із перших трьох номерів. Але у дебатах братиме участь одна особа. Таймер фіксуватиме використання часу. Не більше й не менше. Відбуватиметься по три тури. На кожний тур учасники мають особисто по п’ять хвилин. Загалом тур триватиме 10 хвилин. Ведучий не ставитиме питань і не вестиме розлогих бесід з учасниками дебатів. Вони спілкуватимуться лише поміж собою, з використанням годинника на взірець шахового, передаючи один одному хід натисканням кнопки.

Механізм контролю за теледебатами — розроблені правила, з котрими учасники теледебатів мають погодитися.

Дмитро КИСЕЛЬОВ, головний редактор інформаційної служби мовлення каналу ICTV:

— На нашому каналі плануються спецпроекти, присвячені виборам. По понеділках вже виходять спецвипуски інформаційної програми «Факти. Вибори», робота над іншими проектами продовжується. Не виключаю також можливості появи на ICTV «Теледебатів» у чистому вигляді. Що стосується контролю, то насправді будь-яких контролюючих механізмів у прямому ефірі просто не існує. Не надягати ж людині, яка втратила контроль над собою, наручники або гамівну сорочку. Це абсурд. Я, передусім, закликав би учасників дебатів до самоконтролю. Зрештою, мета дебатів — показати людям тих, за кого вони проголосують або не проголосують. Ведучий тут виконує технічну роль. Не він виставляє свою кандидатуру на суд глядачів, а учасники дебатів виставляють себе. Механізм контролю містять у собі самі вибори. Виборчі бюлетені — це і є механізм контролю, зрештою. Звичайно ж, необхідно утримувати учасників дебатів від поганого тону. Регламент для таких проектів, безумовно, необхідний, оскільки це робота у прямому ефірі, і, безумовно, дебати повинні бути структуровані. Просто необхідно досить делікатно, обережно і зважено впливати на направленість бесіди.

Матеріал підготували Михайло МАЗУРІН, Діана БАЗИЛЯК, «День»
Газета: 
Рубрика: