Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Змінюються лише декорації»

У рамках Міжнародного фестивалю DocudaysUA виставили найкращі роботи зі Всеукраїнського конкурсу карикатур
1 квітня, 2011 - 00:00
АНАТОЛІЙ ГАЙНО, КРИВИЙ РІГ. УЧАСНИК УКРАЇНСЬКОГО КОНКУРСУ КАРИКАТУР 2011 РОКУ, ПРИСВЯЧЕНОГО СВОБОДІ СЛОВА, МИРНИХ ЗІБРАНЬ ТА АСОЦІАЦІЙ / КАРИКАТУРА НАДАНА ФЕСТИВАЛЕМ DOCUDAYSUA ВОЛОДИМИР КАШАНКОВ, ГОРЛІВКА. УЧАСНИК УКРАЇНСЬКОГО КОНКУРСУ КАРИКАТУР 2011 РОКУ, ПРИСВЯЧЕНОГО СВОБОДІ СЛОВА, МИРНИХ ЗІБРАНЬ ТА АСОЦІАЦІЙ КАРИКАТУРА НАДАНА ФЕСТИВАЛЕМ DOCUDAYSUA

Участь у конкурсі, результати якого стали відомі у середині березня, взяли шістдесят два учасники з усієї України. Вони представили на розгляд журі та глядачів 278 робіт — власні сатиричні інтерпретації поточної ситуації в українському медіапросторі. Адже цьогорічна тематика конкурсу — свобода слова, мирних зібрань та асоціацій.

— Коли йдеться про свободу слова чи захист прав людини, художнику буває складно зорієнтуватися у певних нюансах. Але карикатуристи, що взяли участь у конкурсі, живуть в Україні, знають, з якими проблемами стикається суспільство, і передають побачене за допомогою гумору й сатири, — розповідає Костянтин КАЗАНЧЕВ, голова Асоціації карикатуристів. — Нам приємно, що кількість учасників конкурсу щороку зростає. Він привертає до себе суспільну увагу. Люди люблять карикатуру за її сатиричність, веселий настрій і водночас філософічність.

Утім, карикатура вимагає від свого творця не лише вміння малювати та розвиненої фантазії, а й глибокого розуміння, так би мовити, суспільного контексту.

— Коли шість років тому всі тріумфували з приводу приходу демократії, я казав, що демократію не можна одного дня увімкнути як електричну лампочку. Так само і свободу слова. Неможливо принести людині свободу — слова, думки. Демократія, як і свобода слова, набувається і розвивається роками. В Україні упродовж двадцяти років незалежності практично ніхто з політиків чи чиновників не працював системно і наполегливо над розвитком цих речей, — вважає Костянтин Казанчев.

— Я завжди прагну, щоб мої роботи викликали у людей різні асоціації та інтерпретації, — говорить карикатурист з Києва Юрій АРТЮХ. — Така ж особливість у тієї карикатури, яку я представив на цьогорічний конкурс (роботу Юрія Артюра дивіться на 19-й шпальті. — Авт.). Я створив своєрідний лабіринт з нашої національної символіки, і людей, які шукають або не шукають з нього вихід. Але вихід точно є. Разом з тим, це не означає, що тут закладене негативне ставлення до українських символів. Я швидше змушую людей замислюватися, шукати власні асоціації, опираючись на певні факти із суспільного життя. Цікаво, що цю карикатуру я створив ще п’ять років тому. Але вирішив надіслати її на цьогорічний конкурс. І вона, на думку журі, виявилася актуальною. Виявляється, глибинна складова наших суспільних процесів за ці 5 років особливо не змінилася. Змінюються лише декорації.

Найцікавіші із представлених на виставці робіт ми пропонуємо увазі наших читачів на шпальтах сьогоднішнього випуску газети.

Вікторія СКУБА, «День»
Газета: 
Рубрика: