Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Джазмени США підкорили Київ

А українські музиканти й публіка — гостей
18 липня, 2008 - 00:00

Всесвітньо відомий музикознавець Маршал Стернс у своїй книжці «Історія джазу» писав: «Перш за все, де б ви не почули джаз, його завжди легше пізнати, нiж описати словесно. Головними складовими цієї музики є: європейська гармонія, європейсько-африканська мелодія і африканський ритм». У цьому переконалися й київські слухачі на нещодавньому концерті гостей із США — піаніста Ларрі Вілліса й вокаліста Грегорi Портера. Їм акомпанував бігбенд Київської міжнародної джазової академії.

Один із учасників концерту — гітарист, студент Київського інституту музики ім. Р.М. Глієра Дмитро Коваленко, поділився з нами своїми враженнями: «Коли граєш з такими людьми на одній сцені, ти відчуваєш благоговіння. Я намагався увібрати в себе кожен їхній звук, навчитися максимально багато чого під час їхньої гри і використати ці вміння для свого подальшого зростання».

Аркадій ОВРУЦЬКИЙ, бенд-лідер, продюсер, контрабасист:

— Якщо брати до уваги сьогоднішню ситуацію з джазом на Україні — бігбенд отримує просто унікальну можливість долучитися до справжнього джазу, до витоків культури і отримати те необхідне, що потрібно. Називаючи речі своїми іменами, у нас створють дуже багато джазу: російський, український, китайський... Найголовніше ту т інше: справжній джаз несе в собі дві речі — гру і блюз. Якщо музика не має цих складових — це вже не джаз! Музиканти дають гостям розуміння афроамериканського коріння. Це шаманство — те, що прийшло до нашої культури.

Дмитро «Bobeen» АЛЕКСАНДРОВ, учасник бенду, саксофоніст:

— Ларрі переграв з усім світом — з живими і неживими. Я сказав би, що це «стовп» у джазовій музиці. Він добре відомий як сайдмен (той, хто акомпанує лідерам). Однак з лідерами, яким акомпанував цей музикант (починаючи від Джекі МакЛіна й закінчуючи сучасними джазовими виконавцями — минулого тижня Вілліс грав з Фредді Хабардом), фігура Вілліса не обговорюється.

Володимир СОЛЯНИК, музикознавець і викладач Київського інституту музики ім.Р.М.Глієра:

— Музиканти такого рівня приїжджають до нас не кожного дня. І дуже приємно, що нарешті вони зіграли з нашими студентами, які довели, що вони ніяк не гірше. Тому, як ми говоримо, джаз — це не музика, а спосіб життя — і глядачі, що були сьогодні на концерті, були справжніми джазменами.

ДОВIДКА «Дня»

Ларрі Вілліс (20.12.1940) — американський джазовий піаніст і композитор, учасник відомого за кордоном бенду «Blood, Sweat & Tears». Найзатребуванiший на сьогоднішнiй день піаніст у джазовому світі. Переграв з багатьма джазовими виконавцями. Зараз Вілліс грає з Бастером Вільямсом, Фредді Хабардом, Джеррі Гонсалесом, Джеймсом Сполдінгом і тощо.

Грегорі Портер — американський джазовий вокаліст. В першу чергу він став телезіркою, а потім популярным артистом мюзиклів (його двічі нагородили престижною премією «Tony Broadway Musical»). Портер — постійний соліст джазового оркестру Вінтона Марсаліса і соліст квартетів Х’юберта Лоуса та Джеймса Сполдінга. Зараз музикант займається створенням власного мюзиклу.

Ігор САМОКИШ, Літня школа журналістики «Дня». Фото УНIАН
Газета: