Шанувальники візуального мистецтва у Чернівцях наразі мають нагоду відвідати виставку репродукцій відомого литовського композитора і художника Мікалоюса Чюрльоніса, що експонується у Чернівецькому художньому музеї. Хоча у колишньому СРСР він був більш відомий як Ніколай Чурляніс.
Цього митця вважають першим і найвідомішим борцем за національну свідомість литовців і водночас родоначальником литовської професійної музики. Власне, як композитор він більш відомий у світі, але як автора численних живописних робіт його знає більшість справжніх шанувальників візуального мистецтва. Цікаво, що певна частина творів митця ілюструє його музичну діяльність або має назви, що стосуються її величності Музики.
Можливістю ознайомитися із творчістю відомого литовського митця чернівчани та гості міста завдячують посольству Литви в Україні, яке в рамках культурної співпраці обох країн показує роботи Мікалоюса Чюрльоніса у багатьох українських містах, розповідаючи про, напевно, найвідомішого литовця у світі та наближаючи українську культурну спільноту до литовського мистецтва.
Мікалоюс Чюрльоніс народився наприкінці ХІХ століття, а розвиток його творчості припав на початок ХХ. Живопису митець навчався у художній школі Я. Каузика та у художньому училищі К. Стабровського у Варшаві. Перша виставка його робіт відбулася у польській столиці у 1905 році. А 1906-го його роботи експонувалися у рамках виставки учнів Варшавського художнього училищі у Петербурзі.
Мікалоюс Чюрльоніс був ініціатором першої литовської художньої виставки у Вільнюсі 1907 року.
На жаль, митець прожив всього 34 роки, попри це, залишив велику творчу спадщину як у музиці, так і в живописі. На думку багатьох дослідників, за цей короткий період часу він встиг значно більше, ніж багато хто з його колег.
На свідомість Мікалоюса Чюрльоніса як литовця вплинуло знайомство з молодою литовською письменницею Софією Кімантайте, що пізніше стала його дружиною. Вона була захоплена ідеєю підвищення рівня литовської національної культури, досліджувала історію та культурну спадщину свого народу. Захопився цим і сам Чюрльоніс і присвятив цьому значну частину свого недовгого життя. Достатньо сказати, що литовську мову він почав вивчати за шість років до смерті, але, попри це, є литовцем з великої літери.
На жаль, у Чернівецькому художньому музеї експонуються не авторські картини Мікалоюса Чюрльоніса, а репродукції його робіт. Річ у тім, що твори митця, написані в техніках пастелі на папері та темпери, вже зараз, через майже сто років після їхнього створення, перебувають у не надто задовільному стані. А тому відправляти «в подорож» оригінали не ризикують, щоби остаточно їх не пошкодити й зберегти спадщину Великого Литовця для наступних поколінь. Оригінали ж робіт Чюрльоніса можна побачити лише в Каунаському художньому музеї імені цієї видатної людини.
Експозиція виставки, до якої входять тридцять репродукцій, відкрита для відвідувачів до 16 липня.