Про творчість Анни Криволап мистецький світ знає давно, ще з 1990-х років. Її картини, крім України, бачила Німеччина, Голландія, Туреччина, Грузія. Відомий історик Орест Субтельний якось сказав, що роботи Анни — «це унікальна кольорова подорож у просторі й часі, для якої немає ані географічних, ані історичних меж». Напередодні відкриття виставки «День» поспілкувався з її автором.
— Чому на цій виставці ми побачимо роботи за такий великий проміжок часу, від 2004 до 2012-го?
— Річ у тім, що я маю три-чотири серії, над якими працюю паралельно. Серію, що представлятиму 25 квітня, я створювала ще з 2004 року і досі над нею працюю.
— На вашій попередній виставці було представлено багато краєвидів, а в цій експозиції — одні фігури. Кардинальна зміна. З чим це пов’язано?
— Київськими та іншими пейзажами я й досі займаюся, власне, зараз створюю каталог на цю тематику. А «Варіації» — принципово інші серія та підхід. Це радше спроба поглянути не на те, що зовні (тобто краєвиди, горизонти), а зазирнути всередину.
— Якщо стороння людина, яка нічого про вас не знає, завітає до «Триптих АРТу», чи зможе вона скласти уявлення про мистецтво Анни Криволап?
— Складно сказати, адже все залежить і від людини також. Гадаю, що так, бо ті роботи, які представляє художник, зазвичай створюють уявлення про його творчість. А інакше чи є сенс у персональній виставці?
— Чи було спеціально заплановано, щоб виставка починалася напередодні вашого дня народження, яке святкуватимете 26 квітня?
— У мене вже склалася така традиція — робити виставки на день народження. І ця теж не стала винятком. Власне, я готувала її як узагальнення певного періоду.
— В одному з коментарів на сайті Анатолія та Анни Криволап сказано, що ваші роботи — це кітч. Чим для вас особисто є кітч?
— У кожного художника своє поняття про кітч. Зараз є й такі митці, які намагаються його зробити всіма силами, виходячи за всі кордони здорового глузду. Що ж до себе, з огляду на загальну систему актуального мистецтва сьогодні, то я майже «класичний» художник.
— Чи часто вас запрошують взяти участь у колективних виставках? З ким із сучасних українських митців ви могли б організувати колективну виставку?
— Загалом не дуже часто. Я завжди мала змогу організовувати персональні виставки, тому особливої потреби виставлятися колективно не відчувала. Але брала участь і в колективних, зокрема в «Гурзуфських сезонах». Маю сказати, це зовсім інший досвід. Корисний. З ким із сучасних українських митців можна було б спільно виставити свої роботи? Щиро кажучи, складно відповісти, бо я вже сама не перший день над цим розмірковую. І досі не знаю відповіді на це запитання.
— На вашому персональному сайті відбувається активна комунікація з глядачем. Таке нечасто зустрінеш. А чи ведете ви свій блог?
— Будь-яка картина має нести емоцію. І сайт — один з інструментів виявлення реакції людей, зокрема на моє мистецтво. Блогу не маю. Якщо займатися різними блогами, то на творчість просто не залишиться ані сил, ані часу. А їх у художника завжди обмаль. Треба поспішати сказати найголовніше.
Виставка Анни Криволап у галереї «Триптих АРТ» триватиме два тижні. Вхід вільний.