Напередодні Маковея, проходячи повз ошатно складені букетики з чорнобривцями, васильками, м’ятою, полином, календулою та іншими духмяними травами, я подумала, що, незважаючи на їх простоту, ці композиції навіть у сучасній українській оселі можуть стати запорукою святкової атмосфери.
Але кожен із цих букетів був би неповним, якби в ньому не було маку. Ще стародавні шумери й ассирійці вирощували мак для вживання, а для античних греків він був символом спокою та мрій-сновидінь. Українські ж господині на Маковея обов’язково мали освятити макові голівки у церкві. Освячені зернятка вважалися оберегом від нечистої сили. Крім цього, макові приписували властивість впливати на плодовитість худоби й людей. Тому ним обсипали хлів, хату чи обійстя. А в українських народних піснях макова квітка стала символом молодості та краси.
Тепер навіть у селах не на всіх городах можна побачити маківки. Сучасні реалії внесли помітні корективи в кількість цієї рослини на українських полях. А скажіть, що ви є шанувальником макових страв, і неодмінно станете героєм дотепних неоднозначних жартів. А даремно... Адже мак, крім так званих наркотичних властивостей, має ще й цылющі. У народній медицині його використовували як снодійне; відваром його коренів лікували запалення, головний біль; відвар насіння застосовували для поліпшення травлення. Зерна додавали в їжу дітям, щоб вони були спокійнішими, готували з них «снодійну воду», яка знімала втому. У молочному соку маку міститься чимало різноманітних алкалоїдів, тому його використовували як болезаспокійливий засіб при різноманітних захворюваннях і травматичних ушкодженнях. А ще — маком лікують кашель та хвороби нирок. У народній медицині з голівок маку роблять примочки проти вушного, зубного та іншого болю.
Найбільше цінувався у народі «сивий» мак і страви з нього. Кулінарам на замітку: мак — це ще й олійна рослина. Стародавні українці, за свідченнями дослідників, споживали не тільки макову олію, а й макуху, себто жмих, який отримували після віджиму олії. Його використовували як доповнення до пісної їжі та вважали навіть деяким «делікатесом». Звідси й таке прислів’я: «Вишкірив зуби, як циган до макухи».
Як раніше, так і тепер прийнято пекти на Маковея шулики (ламанці) — своєрідні обрядові коржики зазвичай із прісного тіста. Його ретельно вимішували, ділили на шматочки і тоненько розкачували. Ножем ще на сирому тісті робили ромбовидні надрізи, щоб готовий корж добре ламався (звідси й інша назва страви — ламанці) та пекли, перевертаючи, щоб корж рівномірно запікався з обох боків у печі на сковороді, змащеній олією. Дрібно поламані коржі поливали підливою — з розтертого в макітрі до появи молока маку, розведеного медовою ситою.
Слід відразу зазначити, що для виготовлення страв використовували, як правило, мак тогорічний, бо свіжий дозволялося вживати тільки після освячення в церкві на Маковея.
А ще мак додавали до куті, вареників та пирогів на такі свята, як Сорок святих, Перша Пречиста, Головосіки, Середохрестя. Тоді ці страви були чільними на столі.
КОРЖИКИ З МАКОВО-ГОРІХОВОЮ НАЧИНКОЮ (рецепт від Дарїї Цвек)
Тісто: 300 г борошна, 150 г вершкового масла, 1 яйце повністю і 2 жовтки, 1 ст. ложка цукру. 2 ст. ложки сметани, на кінець ножа меленої кориці, 100 г цукрової пудри.
Начинка: 100 г маку, 0,5 склянки цукру, 2 яйця, 50 г родзинок, 0,5 чайної ложки кориці. 150 г мелених горіхів.
Приготування начинки: мак запарити в кількох водах, відцідити. Розтерти з цукром жовтки й додати кориці, горіхів, родзинок. Усе вимішати.
Приготування тіста: розтоплене вершкове масло розтерти з цукром, яйцем та жовтками до густоти сметани. Влити сметану, додати корицю, всипати борошно. Вимісити і поставити в холод.
Після цього тісто тонко розкачати, покласти на змащений жиром лист, змастити вершками, або розтопленим маслом. Покласти приготовлену начинку, нарізати квадратиками. Пекти в гарячій духовці протягом 15 — 20 хвилин. Спечені коржики притрусити цукровою пудрою.
МАКОВІ МЛИНЦІ
Інгредієнти: 250 г борошна, 2,5 стакана теплого молока. 2 ст. ложки маку, 2 яйця, 20 г розтопленого вершкового масла чи шматок сала, 2 ст. ложки цукру, ванілін, дрібка солі.
Приготування: розтираємо яйце з цукром, додаємо мак, півсклянки молока і борошно. Добре перемішуємо, щоб вийшло однорідне густе тісто. Поступово виливаємо решту молока, розтоплене масло, додаємо солі, ваніліну. Ще раз перемішуємо. Змащуємо сковороду салом або вершковим маслом. Випікаємо тоненькі млинці. Можна подавати зі сметаною. варенням, медом.
КАРТОПЛЯ З МАКОМ
Інгредієнти на 1 кг картоплі: 3 ст. ложки маку, 1 ст. ложка вершкового масла, 3/4 склянки молока.
Приготування: мак кладуть у каструлю, заливають кип’ятком і накривають посудину товстим полотном. Коли вода охолоне, її зливають, а мак розтирають чи перемелюють.
Варену картоплю гарячою мнуть, додають до неї мак, вершкове масло, все перемішують. Далі поступово вливають, весь час помішуючи, гаряче молоко. Після цього страву підігрівають на вогні. Подавати на стіл її слід теплою.