Українці здавна з пошаною ставляться до меду. Він згадується в народній творчості й став навіть органічною частиною православ’я (згадати хоча б Медовий Спас). Традиційно в Україні збирали різноманітні меди (акацієвий, соняшниковий, гречаний, малиновий, травневий, луговий, лісовий, падевий). Наша держава входить до п’ятірки найбільших виробників меду у світі. Особливе, шанобливе ставлення в народі завжди було до бджоли. Бджоли за всіх часів зберігали добру репутацію, і навіть опосередкована участь в українській політиці не змогла цю репутацію підточити. Тим часом внесок українців у розвиток світового бджільництва складно переоцінити.
Серед тих, хто причетний до «медової» історії України, безумовна першість належить Петру Прокоповичу — бджоляру-винахіднику. Дослідники життя та учні Прокоповича називали його розробки такими, що «далеко випередили час». Любов до живого, зокрема і до бджіл, підштовхнула Петра Прокоповича до винаходу першого у світі розбірного рамкового вулика, що дозволяє відкачувати мед не руйнуючи стільники. До цього, аби вибрати мед, бджіл доводилося викурювати з вулика. Цим винаходом українського бджоляра нині користуються мільйони пасічників у всьому світі.
Пасіка Петра Прокоповича налічувала близько 600 вуликів. Його послідовники кажуть, що саме Прокопович розпочав епоху раціонального бджільництва. Лише вуликів власної конструкції Прокопович мав 6600 штук. Педагог Прокопович заснував власну школу, з якої вийшло понад 700 кваліфікованих пасічників. А сама ж шкільна пасіка в 1855 році нараховувала 2542 бджолині сім’ї.
Прокопович вважав бджільництво найприбутковішою галуззю сільського господарства і довів це своїм прикладом. Без великих капіталовкладень бджільництво здатне приносити колосальну віддачу.
Ім’ям Павла Івановича Прокоповича названий Український інститут бджільництва (заснований 1984 року), де готують кваліфікованих фахівців і просто грамотних бджолярів, пасічників. Один раз на два роки на території інституту відбувається з’їзд спілки пасічників, де обмінюються досвідом.
Справу Петра Прокоповича продовжують і наші сучасники. У 2007 році на Міжнародному конгресі Всесвітньої федерації бджільницьких асоціацій «Апімондія» в Мельбурні (Австралія) українські пасічники завоювали аж вісім нагород і посіли друге місце в найпрестижнішій номінації «Апімондії». Український гречаний мед отримав титул Найкращого меду світу; сухе медове вино, виготовлене за традиційною українською рецептурою, визнали Найкращим медовим напоєм світу. Високо оцінили й українське медове вино на фруктовому соку. Після цього конгресу експорт українського меду зріс приблизно до 14 тисяч тонн на рік.
А в 2009 році на 41-му конгресі «Апімондії», який проходив у Франції (Київ змагався зі Стамбулом, Софією, Будапештом, Гранадою та Вероною), Україна виборола право приймати Всесвітній бджільницький конгрес в 2013 році. За кандидатуру Києва свій голос віддали 92 із 166 членів Генеральної асамблеї «Апімондії».
Бджільники із сумом кажуть, що Україна нині втратила культуру споживання меду. Зараз на одного українця вітчизняне бджільництво виробляє 1,2 кілограма меду щороку, а споживається всього-навсього 700 грам із них. Утім, про стійкість «медових» традицій свідчить кількість страв у національній кухні, рецептура яких передбачає додавання меду. Це стосується, зокрема, козацької кухні, де мед фігурує передусім як основа легендарного напою — медовухи. А сучасні «глобалізовані» рецепти пропонують додавати мед навіть до заморських креветок.
«День» пропонує читачам зафіксувати у своїх кулінарних записниках цікаві медові страви...
ВІНЕГРЕТ ІЗ МЕДОМ
100 г вареної моркви, 150 г буряка, 200г картоплі, 300 г солоних огірків (можна патисонів), 150 г цибулі, 100 г меду.
З овочів приготувати звичайний вінегрет, перед подачею на стіл полити медом і розмішати. Прикрасити зеленню.
КВАСОЛЯ, СМАЖЕНА З МЕДОМ
1кг відвареної квасолі, 1/2 стакана кетчупу, 1 середній нарізаний болгарський перець, середня мілко нарізана цибулина, долька товченого часнику, 2 ст. ложки олії.
Трішки підсмажити болгарський перець і часник в олії. Змішати квасолю, кетчуп і мед в каструлі. Смажити без кришки на повільному вогні приблизно 45 хвилин.
ЖЕЛЕ З КИСЛЯКУ З МЕДОМ
Кисляку — 3 склянки, желатин — 1 ст. ложка, мед — 25 — 30 г.
Замочити желатин в 1/2 склянки води на 1 годину. Потім підігріти, не доводячи до кипіння. Кисляк збити, помішуючи додавати мед і вилити охололий желатин. Масу розливають у форми і дають охолонути.
КРОЛИК ІЗ МЕДОМ І ГІРЧИЦЕЮ
Продукти: тушка великого кролика, 3 ст. ложки рідкого меду, 2 ст. ложки гірчиці, 150—200 г майонезу, дрібка розмарину, перець червоний мелений, дрібка чебрецю, дрібка естрагону, перець чорний мелений, сіль за смаком.
Кролика порізати на порціонні шматочки, посолити й поперчити, додати інші спеції за смаком. Перемішати. Змішати мед, гірчицю й майонез. Перемішати із кроликом, залишити маринуватися при кімнатній температурі на 2 години. Викласти на змащену форму для запікання, вилити маринад, що залишився, зверху. Запікати при 180 — 200°С до рум’яної скоринки (приблизно 60 хвилин).
СМАЖЕНІ КРЕВЕТКИ З МЕДОМ
Продукти: очищені креветки — 500г, часник — 1 головка, цибуля ріпчаста — 2 шт. олія — 4 ст. ложки , мед — 2 ст. ложки, соєвий соус — 2 ст. ложки, сіль — за смаком, фісташки (дрібно рубані) — 2 ст. ложки, соус табаско — 2-3 краплі
Очистити та дрібно нарізати цибулю і часник, обсмажити в розігрітій олії. Мед розвести в 3 столових ложках теплої води, полити креветки, перемішати і обсмажити разом з цибулею і часником. Додати по черзі соуси: соєвий і табаско, посолити. Смажити, помішуючи, протягом 5 хвилин. При подачі посипати рубаними фісташками. На гарнір можна подати відварений рис.
СВИНЯЧІ ВІДБИВНІ З МЕДОМ
Продукти: 4 свинячі відбивні, 2 яблука, 3 ст. ложки меду, перець, сіль, олію — за смаком.
Свинячі відбивні посолити, поперчити і обсмажити в олії з обох боків. Зняти відбивні зі сковороди і обсмажити на цій же сковороді нарізані кружечками очищені яблука. Потім яблука викласти поверх відбивних, перекласти в сотейник, залити 1/3 склянки води, змішаної з медом. Накрити кришкою і тушити м’ясо протягом 15 — 20 хвилин. Готові відбивні разом із яблуками перекласти на порційні тарілки, полити соусом, в якому вони тушились, і подавати з гарніром.
НАПІЙ ДОВГОЖИТЕЛІВ
1 ст. ложка сушених ягід бузини, 1/2 л води, 2 ст. ложки меду. В проціджений гарячий відвар ягід бузини додають мед.
МЕДІВНИК ГОРІХОВИЙ
500 г звареного з гвоздикою і корицею меду розтирати, доки прохолоне. Додати 6 яєць, розтертих з 250 цукру, досипати 1 кг борошна, дрібку соди, 5 г амонію, і все це ще раз старанно розтерти.. Після цього вимішати 150 г дрібно посічених горіхів, вилити масу в змащену жиром, притрушену борошном форму і спекти.