Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Неправда»

Дизайнер Наталiя Соболєва виходить iз тіні
8 жовтня, 2004 - 00:00
ЛЮДМИЛА ВРОНСЬКА ТА НАТАЛІЯ СОБОЛЄВА (ПРАВОРУЧ) НА ПРИМІРЦІ КОЛЕКЦІЇ «НЕПРАВДА»

Наталія Соболєва вже чверть століття створює прогресивну моду, але відкрити власну справу наважилася зовсім нещодавно. 9 жовтня вона дебютує на «Сезонах моди», представляючи ательє «Соболєва та Вронська».

Власне, назвати Соболєву дебютантом було б необачно. Вона вже неодноразово виходила на подіум українського тижня прет-а-порте й інших гучних показів. Щоправда, в ролі провідного художника концерну «Михайло Воронін» — безперечного лідера у сфері пошиття чоловічого одягу. А раніше одна з найсвітліших і найпривабливіших дизайнерів Києва працювала головним майстром трикотажу в Республіканському будинку моделей і Центрі розвитку моди. Ще за часів Радянського Союзу показам одягу, створеним Соболєвою, аплодували від Делі до Праги й Барселони. Утім, тоді ім’я дизайнера не афішувалося, і лише вибрані знали, чия праця, чиє тонке чуття та розуміння стилю криється за колекціями одного з трьох головних Будинків моделей у СРСР.

До останнього часу вона залишалася в тіні — несучасна нині скромність і делікатність не дозволяли виставляти своє ім’я, хоча прізвище Соболєвої вже давно сприймається в Україні як модний бренд. Ще в середині 1990-х досвідчені та вибагливі медіа-критики моди відзначили її стиль і досягнення титулом «Королева трикотажу». Двічі вона перемагала на конкурсі «Золота голка». Нагороду Соболєвій вручав знаковий персонаж мистецтва, дизайну і моди ХХ століття англієць Ендрю Логан.

«Я все своє свідоме життя мріяла про власну справу. Нарешті завдяки моєму бізнес-партнеру, унікальному фахівцю у сфері виробництва тканин в’язального трикотажу, кандидату технічних наук Людмилі Вронській моя мрія стала реальністю. Людмила взяла на себе адміністративну роботу, а я займаюся створенням нових моделей», — розповідає модельєр. Минулого року кожна представниця нового творчого дуету була нагороджена персональним дипломом-вдячністю мера Києва за внесок у розвиток вітчизняної легкої промисловості.

Показ актуальної колекції Наталії Соболєвої на «Сезонах моди» претендує на те, щоб стати подією. Інтригуюча назва — «Неправда» — пояснюється і по-різному трактується в усіх навіть незначних деталях — від дизайну запрошень і звукового супроводу до самого одягу та процесу його демонстрації. Можливо, це викличе здивування, цікавість і навіть нерозуміння, але байдужих бути не повинно. Фотографія насправді виявиться комп’ютерною анімацією, музика — обробленим із допомогою електронних пристосувань шумом, а моделі будуть не просто абстрактними демонстраторами, а яскравими індивідуальностями, одяг для яких підбирали спеціально. «Люди створені для того, щоб бути різними, і цим красиві. Це відчуття таке сильне, що нам самим здається неправдоподібним. Ось чому нашу колекцію ми назвали «Неправда», — зазначають Наталія Соболєва та Людмила Вронська.

Примітно, що показ для них готує Олеся Савенко — керівник-партнер дизайн-бюро «Savenko Studio», в недавньому минулому — одна з найавангардніших і найекстравагантніших українських модельєрів. У звуковому дизайні колекції вперше в Україні використовуватимуть ультрасучасну експериментальну електронну музику — альбом «TEK» нойз-продюсера Kotra. Хорошим тоном для світу високої моди подібне поєднання зробив Джорджо Армані, запросивши для створення саунда свого показу концептуальний німецький електронний проект «Oval».

Не припиняє Соболєва співпраці й із Михайлом Вороніним, який у захваті від її бачення чоловічої моди. Метр Воронін — один із почесних гостей показу.

Андрій БІЛИК, спеціально для «Дня», фото культурного агентства «Хазарія»
Газета: