Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Незалежність. Спроба № 1

23 серпня, 2012 - 00:00

24 серпня у Львові за програмою VII фестивалю незалежного кіно «Кінолев» відбудеться допрем’єрний показ першої серії документального фільму «Українська революція»

Стрічка режисера Івана Канівця відкриє програму «Молоде українське кіно» (початок показу о 22.30). Нагадаємо, документальна дилогія випускника Національного університету театру, кіно і телебачення присвячена подіям Української революції 1917 — 1918 рр. В основі сюжету лежить історія полку імені Костя Гордієнка, яка базується на спогадах генерала, 1919 р. військового міністра УНР Всеволода Петріва.

1917 р. Петрів брав активну участь в українському русі на Західному фронті, де організував з українських вояків 7-ї Туркестанської дивізії полк ім. Костя Гордієнка. Після жовтневого перевороту на чолі полку Всеволод Петрів з боями проривається на територію України та потрапляє до Києва в момент Арсенальського повстання. Саме підтримка добре навчених і досвідчених вояків Петріва, які стали на бік Центральної Ради, допомогла врятувати ситуацію. Згодом полк ім. Костя Гордієнка став одним із тих військових формувань, на які могла опиратися Центральна Рада. Він захищав Київ під час наступу військ Муравйова, відступав разом із УЦР до Житомира... А після підписання Берестейського мирного договору 1918 р. Петрів отримав наказ звільнити Київ від більшовиків.

Власне, «Українська революція» показує складну боротьбу за незалежність з усіма її колізіями та неоднозначностями, виходячи за межі канцелярської мови, якою мовиться про національно-визвольний рух початку ХХ століття у шкільних підручниках. Спогади Петріва — це ще й цікава діагностика хвороб українського суспільства, які не меншою мірою, аніж помилки політиків, визначили перебіг подій та які не минули й досі.

Роль Симона Петлюри у стрічці зіграв сучасний політик Олесь Доній, дикторський текст начитав народний артист України Богдан Бенюк, а автентичні пісні виконав відомий київський кобзар, бандурист і лірник, керівник ансамблю «Хорея Козацька» Тарас Компаніченко.

Іван Канівець уже брав участь у фестивалі «Кінолев» 2010 року зі своєю попередньою роботою «Тризуб Нептуна» про становлення Українського державного флоту на початку ХХ століття. Тоді ця стрічка здобула спеціальну відзнаку фестивалю.

Також, як розповів «Дню» Іван Канівець, попередньо планується показ стрічки в межах реконструкторського фестивалю «Остання столиця», що відбуватиметься в Кам’янці-Подільскому також 24 серпня.

Прем’єра «Української революції» відбудеться в Києві.

Вікторія СКУБА, «День»
Газета: