Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ритм, дух, характер

28 жовтня до 100-річчя від дня народження метра української школи живопису Сергія Шишка Національний художній музей України відкриває його ювілейну виставку
28 жовтня, 2011 - 00:00
«ВУЛИЦЯ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО» / «ТЮЛЬПАНИ НА ГОЛУБОМУ» «У ГУРЗУФІ» «ВУЛИЦЯ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО»

Сергія Шишка часто називають «маестро пейзажу». Бо образ природи, що сформувався у його мистецтві, постає метафорою всього нашого життя. А саме життя, віддзеркалюючись у роботах художника, передає їм свою напругу, насиченість та ритм. Тому й так відчутна у цих полотнах людина: її дух, любов, біль, характер...

Сергій Федорович Шишко, народний художник, почесний громадянин Києва та лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, народився 25 червня 1911 року у містечку Носівка на Чернігівщині. Навчався у Київському художньому інституті (у класі Федора Кричевського). 1943 року закінчив Інститут малярства, скульптури та архітектури Всеросійської академії мистецтв у Санкт-Петербурзі. Вже з наступного року Сергій Шишко оселяється у Києві. Він активно займається художньою, виставковою та викладацькою діяльністю, здійснює творчі поїздки до Карпат і Криму, Чернігівщини й Запоріжжя. У мистецькому доробку митця є і портрети, й натюрморти. Але його улюбленою темою все ж таки залишається Київ, якому він присвятив понад 40 років свого життя.

Перший цикл київських етюдів Сергій Шишко створив 1945 року й відтоді неодноразово повертався до зображення міста, працюючи над серією робіт під назвою «Київ — улюблене місто». До неї увійшло понад 100 картин та етюдів, створених у 1940—1980-х роках, що стали живописним київським літописом середини минулого століття. У Музеї історії Києва у 1987 році відбулася перша велика персональна виставка творів художника під назвою «Київська сюїта», а вже наступного року Сергій Федорович подарував музеєві 60 робіт із краєвидами міста.

— Якось Сергій Федорович намалював мій портрет. Якихось 45 хвилин, папір, вугіль — і все готово! Я була вражена, про більше й мріяти не могла: мій портрет рукою геніального художника, — згадує Віра Ковшура, заслужений діяч мистецтв України, що багато років підтримувала з Сергієм Шишком дружні стосунки. — А ще ми часто з Сергієм Шишком їздили на Лук’янівське кладовище. Він показував мені, де поховані наші великі художники: Олександр Мурашко, Микола Пимоненко, Віктор Пальмов... Він хотів навіть власним коштом видати путівник по місцях визначних людей, але не встиг, на жаль.

Виставка у Національному художньому музеї до 100-річчя від дня народження художника — найповніше за останні роки представлення живописних робіт Сергія Шишка. «Без робіт Сергія Шишка неможливо уявити світ мистецького Києва. Ми йшли до цього довго... Кожна виставка Сергія Шишка — це крок до здійснення цього великого проекту, — зазначила куратор виставки Людмила КОВАЛЬСЬКА. — Ця ювілейна виставка представляє більше ніж 100 робіт художника: тут експоновані твори з нашого Національного музею, музею російського мистецтва, музею історії Києва, а також збірки Дирекції художніх виставок України». Діятиме вона до 4 грудня. До речі, цього ж дня у стінах музею відкривається розширена експозиція творів художників Закарпатської школи живопису, які теж цього року ювіляри: Йосипа Бокшая, Адальберта Ерделі, Антона Кашшая, Андрія Коцка та Володимира Микити. Розповідь про них — у подальших номерах «Дня».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Софія КУЩ. Фоторепродукції надані Національним художнім музеєм України
Газета: