Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Професійний аматор Iрина Яшан

Сьогодні відкривається виставка православних образів і пейзажів-монотипій
26 березня, 2015 - 16:00
ГОРА «ПЕТРОС»
«БОГОМАТІР»

З 27 березня до 12 квітня в «Музеї видатних діячів української культури» покажуть приголомшливо гарні твори західноукраїнської  художниці Ірини Яшан — прекрасні серії витончених пейзажів, створених у техніці монотипії, а також сакральні образи, написані фарбами і витончено гаптовані бісером.

«Єдиний відбиток» — це перша персональна виставка Ірини Яшан у столичному музеї. Цій події передувала дивовижна історія, яка ще раз переконує всіх нас у тому, що доля справедливо  благоволить до талановитих і скромних людей. Молода театральна художниця і аспірантка Леся Головач, прогулюючись залами Івано-франківського краєзнавчого музею, побачила доглядачку, яка створювала прекрасні монотипії просто на робочому місці. Підійшла, замилувалася ніжно-перламутровим світлом чудових пейзажів... і відразу ж познайомилася з  товариською і доброзичливою майстринею, почала розпитувати про творчість.

Розглядаючи праці пані Ірини, просто неможливо припуститися думки, що їхній автор — аматор.  Дуже тонке чуття естета закладене в її гени, тому за яку б тему не взялася художниця,  якою б технікою не скористалася — будь-який її твір незмінно позначений добрим смаком, правильними пропорціями, чистим і гармонійним колоритом, і  щедро несе глядачам легке й радісне світовідчування віруючої людини. Як виявилось, художниця і не подумувала про глядацьку увагу: свої прекрасні роботи вона просто роздаровувала. Очевидно, більше цінувала сам процес малювання, і не дуже піклувалася про те, щоб оформити результати. За пропозицією Лесі Головач, яка стала ініціатором і куратором проекту, образи й монотипії Ірини Яшан вписали до виставкового плану «Музею видатних діячів української культури», і сьогодні ввечері її творчість презентуватимуть широкій публіці.

Ірина Яшан народилася в прикарпатському селі Колодіїв  на Івано-Франківщині. Ще школяркою вона брала участь у чисельних обласних виставках і в конкурсах дитячого малюнка. Творчий початок вимагав нових знань, проте після закінчення школи Ірина не зважилася вступати до елітного художнього закладу, а вибрала скромний  фах кресляра-конструктора. Почала працювати в проектно-технологічному інституті, а за деякий час перейшла на роботу до наукового та культурного центру Прикарпаття — Івано-франківського краєзнавчого музею, який спеціалізувався на вивченні історії, народного мистецтва та іконопису Бойківщини, Гуцульщини, Опілля та Покуття. Тут Ірина змогла щодня розглядати кращі зразки різьблення, народну кераміку і вишивку, ткацтво та писанки, і змогла виділити час для реалізації своїх художніх талантів.

Світлини картин надано куратором Лесею  Головач

Олена ШАПІРО, мистецтвознавець
Газета: