Редакція газети «День» переїхала до Святошинського району майже чотири роки тому. Але нова локація досі не перестає дарувати нам дивовижні знайомства та відкриття...
За якихось 1000 кроків: спочатку 800 — до станції метро «Житомирська» і ще 200, повернувши на другому повороті праворуч, — від нас на великому металевому качані капусти спить бронзове дитинча.
Ця надзвичайно сентиментальна скульптура з’явилась тут три з половиною роки тому — 6 березня 2013 року.
У неї є дві назви. Офіційна, яку їй дали автори — активісти проекту Kiev Fashion Park, які також є авторами лавочок на Пейзажній алеї, — «У вас буде дитина». Та народна. Місцеві називають її «Капусточка».
Поряд зі скульптурою — медична клініка «Ілайя». Саме ця компанія, власне, й профінансувала появу «Капусточки» в Святошинському районі. Профіль клініки — репродуктивна медицина. Зустріти подружжя, яке мріє «знайти в капусті» здорову дитину, тут можна досить часто.
На церемонії офіційного відкриття скульптури хтось із ініціаторів її появи сказав зі сцени, що «Капусточка» вміє виконувати бажання: потрібно потерти бронзові сіднички малюка, який спить на качані, і вже скоро можна чекати поповнення в родині. І люди повірили. Труть активно. Тому що бронзова попа помітно блискучіша від усієї скульптури.
Як розповіла «Дню» керівник проекту KIEV FASHION PARK Олена Зубкова, скульптура «У вас буде дитина» унікальна тим, що практично відразу знайшла свого мецената. Фактично, не встиг скульптор надіслати до «банку ідей» KIEV FASHION PARK свій творчий доробок, як вже знайшлися ті, хто захотів подарувати його місту.
Якось «батько» «Капусточки» — скульптор Дмитро Ів — ішов по супермаркету і зустрів музу. Це була головка звичайної брюссельської капусти. «Мене як скульптора зацікавила її чітка фактура, всі ці прожилки. І я подумав, що було б цікаво попрацювати з такою фактурою в матеріалі, а зверху на капусту помістити немовля», — пригадує в коментарі «Дню» Дмитро.
Авторові відомо, що люди наділили його роботу магічними властивостями. Він вважає це визнанням. «Мені як автору надзвичайно приємно, що робота набула популярності у жителів міста», — каже Дмитро.
Скульптор зізнається, що зберігає вдома маленьку копію скульптури «на згадку про реалізовану роботу».
Дмитро Ів родом із Запоріжжя. Закінчив Харківське державне художнє училище і Харківську державну академію дизайну та мистецтв. Живе і працює в Харкові. Багато його робіт сьогодні — в приватних колекціях як в Україні, так і за кордоном — в Європі та Росії. Восени минулого року він став срібним призером на Фестивалі сучасного мистецтва у Лондоні. «Для мене це важлива подія», — говорить Дмитро.
Харків’яни знають земляка як автора «Поцілунку». Пам’ятник закоханим. авторства Дмитра Іви, — це таке собі «восьме диво» Харкова, розташоване на площі Архітекторів. Фотосесія на площі давно стала ледь не обов’язковою для всіх пар, які відвідують місто. Завдяки скульптурі «Поцілунок» площа Архітекторів тепер з’являється практично в усіх путівниках і туристичних блогах як найбільш романтичне місце в Харкові.
Роботи майстра також прикрашають вулиці таких міст, як Бердянськ, Корняко (Італія), Білгород (Росія). Дмитро Ів багато часу проводить в Італії, виконуючи замовлення. Одне з них — пам’ятник у містечку Корняко (північніше Венеції) італійським альпінам — партизанам, які воювали проти фашизму. Також майстер запатентував кілька власних винаходів, які не мають аналогів у світі. Серед них — макет хмарочоса, який привернув увагу наслідного принца Дубаю, відомого своєю пристрастю до незвичайних і ексцентричних архітектурних рішень.
У Києві роботи Іви, окрім тієї, яка поруч з редакцією газети «День», можна побачити біля Дніпровського районного РАГСУ (скульптура «Ромашка») та в сквері в центрі Києва біля кінотеатру «Україна» (пам’ятник мурасі). До речі, бронзову мураху заввишки понад два метри і вагою 200 кілограм скульптор присвятив найкращим рисам нашого національного характеру українців. Кожен українець — трохи мураха, вважає Ів. На думку майстра, наша людина так само, як і ця комаха, працьовита, сильна й наділена інтелектом, а при потребі здатна разом із товаришами захистити своє житло й від великого хижака.
Усі ці вуличні скульптури, які вже стали улюбленим місцем для фотографування, з’явилися завдяки проекту Kiev Fashion Park. Якщо раніше милі фігурки — як — то «Лошадка», «Балерина», «Закохані лампи» — з’являлися лише в центрі столиці, то останні три роки активісти працюють над «заселенням» більш віддалених районів столиці.
«Буквально місяць тому на набережній Дніпра відбулося відкриття скульптури «Яблуко» (автор Василь Татарський), — розповідає керівник проекту KIEV FASHION PARK Олена Зубкова. Сьогодні ми разом із нашими українськими художниками збираємо та генеруємо ідеї нових подарунків місту. Що це будуть за подарунки та в якому зі скверів Києва очікувати їхньої появи, — нехай залишиться сюрпризом».