Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Анатолій ТОЛСТОУХОВ: Кон’юнктурників у політиці стільки, скільки перцю в борщі

11 грудня, 2009 - 00:00

У Партії регіонів є дуже багато балакучих депутатів, які завжди готові йти на контакт із пресою. Анатолій Толстоухов не з їхнього числа. Він рідко дає інтерв’ю. Вважає за краще віджартовуватися, коли ставлять неприємне запитання. Проте його розмірковування завжди цікаві.

— Понад місяць тому Партія регіонів голосно заявила про намір висловити недовіру уряду Тимошенко, але далі заяв справа не пішла. Передумали?

— Ставити питання про відставку уряду в практичній площині — значить бути готовими «викотити», як мінімум, 226 голосів у парламенті. Якщо їх немає, то будь-які заяви називаються «кукуріканням». Позиція може бути наступною: для нас коаліції немає. І не лише для нас. Порахуйте кількість кандидатів у президенти від тих сил, які кістьми лягали за прем’єр-міністра Ю. Тимошенко. Я нарахував четверо. Отже, цей уряд не є легітимним. Про це необхідно казати суспільству. За логікою політичної боротьби, опозиційний уряд повинен грати сьогодні роль уряду від народу. Вимагати від Президента відповідної реакції на дії уряду Юлії Тимошенко. Звертатися в судові інстанції тощо. Чому виникла ситуація зависання або, якщо хочете, прольоту? 2004 року ті, хто рвалися до влади, перейшли межі закону, і не отримали відсічі, бо в цьому злочині брала участь і частина народу. Тепер маятник гойднувся в інший бік, і ми перебуваємо в своєрідній зоні невагомості. Залишити її повинні допомогти вибори, вони ж «відв’яжуть» і уряд, що прив’язався до народу, як болячка.

— Не так давно в інтерв’ю «Дню» бютівець Андрій Сенченко заявив, що у випадку перемоги Тимошенко на виборах президента, у фракції Партії регіонів станеться розкол, і «від двох третин до двох чвертей фракції ПР прийде до нас». І не тому, що «всі вони кон’юнктурники». За його словами, дуже багатьом партійцям зараз незатишно в Партії регіонів. Ви можете поручитися за цілісність Партії регіонів у випадку поразки на виборах?

— Народний депутат від Партії регіонів, з яким спілкувався пан Сенченко, може завтра заявити протилежне. І ніхто в БЮТ не зможе поручитися за цілісність блоку й монолітність «Батьківщини». Питання тут не лише у виборах і, можливо, не стільки в них. Партіям потрібна модернізація. Особистості вимагають відповідного ставлення до себе. Політика вимагає нових форм, підходів, вмісту. Влада та вибори роблять зі всього цього такий заміс, що «кон’юнктурників» тут стільки, скільки перцю в борщі. Не він там головний інгредієнт. Отже, нехай Сенченко подумає, де йому завтра бути: соціологія шепче, що на цих виборах переможе Віктор Янукович.

— Не можу не запитати про ситуацію з Межигір’ям. Ваш колишній однопартієць Василь Кисельов сказав щодо цього наступне: «Якщо підтвердиться, що Янукович оформив на себе дачу в Межигір’ї, він жодного дня не має права перебувати в партії. У всьому світі його за це вже на другий день вигнали б із партії, не кажучи вже про посаду лідера». А вас не бентежить, що лідер вашої партії привласнив собі загальнонародну власність на мільярди гривень?

— «День» — серйозна газета, а пропоновані запитання для «Потемков». «Якщо підтвердиться..?». «А чи не бентежить вас..?». А якщо раптом ГПУ завтра повернеться до «справи ЄЕСУ». Як тоді називатимуться два прем’єрствування Юлії Тимошенко і скільком людям доведеться ніяковіти в Україні та за її межами?

— У інтерв’ю Бі-Бі-Сі Віктор Янукович заявив, що готовий у випадку своєї перемоги на виборах президента України запропонувати посаду прем’єр-міністра політикам, які займуть третє, четверте місця на виборах. А чому не другому або другій? До того ж зараз прем’єр-міністра висуває не президент, а коаліція. А в Яценюка й Тігіпка немає фракцій.

— Це означає, що «другій» пропонується місце лідера опозиції, а коаліцію створюватимемо з іншими. Для України з погляду демократії важливі як коаліція, так і опозиція. Іншими словами, оновлений і омолоджений Кабмін і досвідчена опозиція. У тому, що кандидатуру прем’єра висуває коаліція, ви праві, але пропонує її Президент. Із цим доведеться рахуватися, оскільки фракція Партії регіонів найбільша в парламенті.

— Чи пішло регіоналам на користь перебування в опозиції? Як ви вважаєте, наскільки змінилася партія з 2004 року?

— Опозиція в політиці, як і поразка в битвах, спорті, завжди корисні для сильного: вони навчають, загартовують. Гадаю, що тепер ми всі краще розуміємо, як потрібно розпоряджатися владою, чого не варто робити в опозиції і як розвивати партію далі. Ми перетворилися в стабільно рейтингову і по-справжньому загальнонаціональну партію.

— Ваш однопартієць Борис Колесніков зазначав, що кампанія Януковича фінансуватиметься, зокрема, з приватних коштів партійців. А скільки особисто ви пожертвували?

— Я на кампанії не жертвую, оскільки не бізнесмен, і партіям не подаю, оскільки не відношуся до політичних благодійників. Прагну сумлінно виконувати поставлені завдання, ще більше проявляти власні ініціативи, а там, де дозволяють можливості, робити й необхідний внесок. Можу ж я, врешті-решт, дарувати бібліотекам книги проекту «Україна: історія великого народу».

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: