Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи потрібна кандидату в президенти довідка про здоров'я?

27 серпня, 1999 - 00:00

Кандидат у президенти, мер Черкас Володимир Олійник виступив із ініціативою внести доповнення у виборче законодавство щодо проблеми медичного огляду кандидатів у президенти. По суті, сьогодні це біла пляма в законі про вибори глави держави. Лише в статті 30 одним рядком сказано, що в разі смерті кандидата ЦВК повідомляє про те, що його кандидатура знімається з балотування на виборах і відповідно виключається зі списку для голосування. А якщо претендент захворіє? Чи має він право продовжувати передвиборну кампанію? Про це даний закон мовчить. Тому питання — чи не отримаємо ми через кілька місяців після виборів другого Єльцина, який також танцював перед виборцями, імітуючи богатирське здоров'я, а потім його валив із ніг банальний нежить — зараз актуальне, як ніколи. Досить пригадати, що рецидиви хвороби російського лідера неодмінно призводили до «загострення» в середині країни: обвал рубля, війна в Чечні, п'ятий за рік уряд…

Правда, стаття 106 Конституції України передбачає, що серед причин дострокового припинення повноважень президента може бути неможливість виконувати ці повноваження за станом здоров'я. Однак хто ж повинен встановити — чи можеться главі держави, чи ні? Стаття 110 надає парламенту право встановити неможливість виконання президентом своїх повноважень за станом здоров'я. За це рішення повинна проголосувати більшість від конституційного складу ВР (300 депутатів) на підставі письмового подання Верховного суду і медичного висновку. На думку екс-міністра юстиції, голови фонду «Правнича фундація» Сергія Головатого, Конституція тільки визначає проблему, а детально розписана вона повинна бути в законі про президента. А тепер — стежте за думкою! Прийняття закону про президента — один із основних пунктів передвиборної програми кандидата Ткаченка, який за сумісництвом є спікером ВР. Тож зовсім не виключено, що запропоновані В. Олійником «медичні» поправки знайдуть правовий статус набагато швидше, ніж можна передбачити. Велика ймовірність, що допомога прийде і з боку Верховного суду, який уже довів свою непідконтрольність діючій владі, зобов'язавши ЦВК зареєструвати ще шістьох суперників Кучми.

Нагадаємо, що питання про необхідність серйозного медичного обстеження для Л. Кучми підіймалося Верховною Радою ще 1997 року. Тоді народний депутат Ніна Марковська, кандидат медичних наук, висловила з парламентської трибуни свою заклопотаність із приводу соматичного стану арбітра нації. Її стривожили «стиль і характер деяких висловлювань Леоніда Даниловича, щось схоже на порушення пам'яті, його емоційна нестійкість, що виявляється в постійних викидах роздратування, явно не адекватних ситуації...» Адже не варто навіть говорити, наскільки важливо для суспільства, як його лідер реагує на події, що відбуваються. Поведінка керівника держави має відповідати його місії, його статусу. «Судячи ж із висловлювань діючого Президента, він уже не витримує напруженого ритму виборчої кампанії, зриваючись на прямі образи суперників», — вважає Олійник.

Звісно, з одного боку, довідка про здоров'я є вторгненням у «закриту зону» — особисте життя кандидата. Але, з іншого боку, «публічний політик — відкритий політик», і йому немає чого приховувати від виборців. Найпереконливіше правило «Здоровий президент — здорова нація» демонструє президент США Білл Клінтон: прості американці знають розпорядок дня й раціон харчування американського лідера. У нас же виборці радше зазирнули б у гаманець Президента, ніж у його спортивний зал. І той факт, що до закону про вибори не було внесено медичні «підстраховки», має більше соціальний, ніж політичний підтекст. Причина в тому, що перехід суспільства до різких і динамічних змін спровокував руйнування культури самозбереження населення, коли здоров'я ставиться на найвищий рівень в особистісній структурі життєвих цінностей. У країни, 80% населення якої живе за межею бідності, в шкалі життєвих цінностей перші місця зайняті матеріальним благополуччям, збереженням роботи — загалом, проблемами виживання, а не нормативами здоров'я. Мабуть, зневага до власного здоров'я спричинила й зневагу до самопочуття майбутнього глави держави: головне, щоб гроші для країни знайшов, а поболює в нього серце чи печінка — не має значення.

Щоправда, сьогодні, «згідно із законом», не можна нікого, в тому числі й Леоніда Даниловича, примусити пройти медичне обстеження… Й бюлетень про стан здоров'я кандидата — це поки тільки своєрідний «тест на чесність» перед виборцями. Але варто подивитися, хто з п'ятнадцяти претендентів готовий здати цей, не найскладніший, екзамен.

Ірина ГАВРИЛОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: