Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чому жінки — у центрі уваги американської зовнішньої політики

7 березня, 2013 - 11:47

У перший же тиждень роботи державним секретарем США я мав честь зустрітися з групою відважних жінок із Бірми. Двоє з них — колишні політв’язні, й хоча вони пережили у своєму житті неймовірні труднощі, кожна з них сповнена рішучості рухатися вперед — у наданні освіти й професійної підготовки дівчаткам, у пошуку робочих місць для безробітних і в боротьбі за активнішу участь у громадському житті. Я не сумніваюся, що вони й надалі будуть потужними агентами змін, завдяки яким у найближчі роки їхні громади й країна відчують поступ.

Саме такі моменти нагадують нам, чому Сполученим Штатам так важливо продовжувати працювати з урядами, організаціями та приватними особами по всьому світу задля захисту й підсилення прав жінок і дівчаток. Зрештою, як і в нашій власній країні, найбільш нагальні економічні, соціальні та політичні проблеми у світі просто не можна розв’язати без всебічної участі жінок.

За даними Всесвітнього економічного форуму, країни, близькі до рівноправ’я чоловіків і жінок, набагато конкурентоспроможніші економічно, ніж ті, де гендерний розрив залишає жінок і дівчаток з обмеженим чи зовсім відсутнім доступом до медичної допомоги, освіти, виборних посад і ринку. Подібно, Продовольча та сільськогосподарська організація ООН вважає, що якби жінки-фермери мали такий же доступ до насіння, добрив і технологій, як і чоловіки, вони могли б скоротити число людей, які недоїдають в усьому світі, на 100— 150 мільйонів.

Утім, ще в надто багатьох суспільствах і надто багатьох домах жінки та дівчата залишаються недооціненими, позбавлені можливості ходити в школу й змушені вступати в шлюб у дитячому віці. Занадто багато життів було втрачено або понівечено через гендерне насильство. Як батько двох дочок, я не можу уявити собі біль батьків молодої жінки, відомої як Нірбхая-Безстрашна — 23-річної студентки-медика, вбитої в автобусі в Делі просто тому, що вона — жінка; або тугу батьків Малали Юсафзай, пакистанської дівчини, застреленої екстремістами, коли вона також їхала в автобусі, просто через те, що вона хотіла відвідувати школу. Але мене надихає безстрашна відданість Малали своєму рішенню, тверда рішучість помираючої Нібрах’ї змусити своїх вбивць відповісти перед законом і мужність їхніх батьків виступити від імені своїх дочок і жінок у всьому світі.

Жодна країна не може рухатися вперед, якщо вона залишає половину свого народу позаду. Ось чому Сполучені Штати вважають, що гендерна рівність має вирішальне значення для нашої спільної мети — процвітання, стабільності та миру, й чому питання інвестицій у майбутнє жінок і дівчаток по всьому світові таке важливе в зовнішній політиці США.

Ми інвестуємо в навчання та наставництво жінок-підприємців, щоб вони не тільки піднімали власні родини, а й допомагали рости економіці своїх країн. Ми інвестуємо в освіту дівчаток, щоб вони могли уникнути примусових ранніх шлюбів, розірвати зачароване коло бідності й стати громадськими лідерами й активними громадянками. Покращання освіти дівчат і жінок та їхнього доступу до ресурсів також покращує рівень охорони здоров’я та освіти наступного покоління.

Ми працюємо з партнерами по всьому світу для покращання материнського здоров’я, зміцнення становища жінок-фермерів, а також у профілактиці та боротьбі проти гендерного насильства, тому що все суспільство має користь, коли жінка здорова, захищена й може вкладати свою працю, лідерські якості й творчість у глобальну економіку. Американські дипломати в усьому світі працюють над включенням жінок повною мірою до мирних переговорів і до безпекових зусиль, тому що життєвий досвід жінок, їхні знання та ідеї за столом переговорів можуть допомогти запобігти майбутнім конфліктам і збудувати міцніший мир.

Завтра Міжнародний жіночий день — день святкування. Але це також день, коли кожен із нас повинен дати слово боротися з нерівністю, яка перешкоджає прогресу в усіх куточках земної кулі. Ми можемо й ми повинні зобов’язатися робити це, щоб усі наші дочки могли їздити на автобусі в школу без страху, всі наші сестри могли виявити свої великі таланти й щоб кожна жінка й дівчина могли себе повною мірою реалізувати в житті.

Статтю надано «Дню» Посольством США в Україні на ексклюзивних умовах

Джон КЕРРІ, державний секретар США
Газета: 
Рубрика: