Президент переніс вибори на 24 червня, причому зробив це в прямому ефірі. У принципі, таке рішення було очікуваним. Тиждень тому «День» писав, що буде другий указ Президента про розпуск Ради (№68, 20 квітня). Але мало хто міг передбачити, що команда Віктора Ющенка зіграє на випередження і не чекатиме рішення Конституційного Суду.
Реакція у відповідь коаліції була бурхливою і агресивною. Деякі заяви депутатів з парламентської трибуни виходили за всі рамки пристойності і здорового глузду. Наприклад, комуніст Микола Кравченко заявив буквально наступне: «Президент був отруєний діоксином, і як вплинув на його психічний стан цей діоксин, ми не знаємо. Тому з цієї позиції ми повинні бити на те, що указ не тільки неконституційний, але й викликаний хворобою Президента!». Ще один парламентський «яструб» запитує: чи не є указ Президента про перенесення виборів «указом людини, яка нанюхалася кокаїну?».
Вже по обіді було зареєстровано проект постанови про початок процедури імпічменту щодо Президента Віктора Ющенка. Проте, напевно, і самі коаліціанти розуміють, що в нинішній ситуації реалізувати процедуру імпічменту неможливо, хоча б тому, що вона передбачає наявність 300 депутатських голосів, яких у них немає. Так що, як сказав «нашоукраїнець» Микола Оніщук, ці заяви можна розцінювати «виключно як політичні прокляття».
Примітно, що указ з'явився під час відсутності в країні прем'єра Віктора Януковича і голови Верховної Ради Олександра Мороза. Правда, спікер терміново перервав свій робочий візит до Вільнюса і до 12-ти годин уже змінив у Раді пана Мартинюка. Прем'єр також скоротив свій візит до Узбекистану. У Ташкенті він сказав журналістам, що хоче «подивитися в очі Президенту», щоб прийняти рішення про свої подальші дії.
Словом, нам знов потрібно пройти те ж коло: чергові розгляди в КС (вже нового указу), чергові переговори і пошуки компромісу.
КОМЕНТАРІ
Олександр ДЕРГАЧОВ, політолог, провідний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України:
— Правильно чи неправильно вчинив Президент? Хочу зазначити, що йому видніше, хоча б тому, що він має більше інформації. Але думаю, що вибори в цей новий термін також не відбудуться. І цей указ не останній, доведеться видавати ще один, який засновуватиметься на досягнутому політичному компромісі. Поки цей указ виглядає вузькоспеціалізованим. У якійсь мірі вирішує проблему Конституційного Суду: вводить в дію нові аргументи, пов'язані з готовністю опозиції відмовитися від мандатів.
Зараз будуть різні контрдії, але основне можна чекати, що Партія регіонів може вступити в серйозний торг, на яких умовах вона погодиться йти на вибори.
З одного боку, у Президента є реальна перевага: видавати подібні укази, а з другого — ви знаєте відому сентенцію, що людина може привести коня на водопій, але не може примусити його пити. Якщо регіонали не підуть на вибори, то вибори не будуть легітимними і ми не отримаємо бажаного політичного результату. А політичний результат може бути досягнутий тільки через домовленості основних гравців. І гадаю, що все це попереду.
Раніше багато хто погоджувався з тим, що Конституційний Суд нездатний розрулювати ситуацію, зараз ми бачимо, що і укази Президента також нездатні цього зробити. Все це елементи, а треба складати більш масштабний політичний пазл і це можна зробити тільки за столом переговорів.
Віталій КУЛИК, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства:
— Поки говорити про вибори 24 червня досить складно, але тактично ініціатива на боці Президента. Проте, підписавши другий указ він таким чином визнав неконституційність першого указ, і його недостатню аргументацію. І ще: маніпуляції з Конституцією і певний правовий нігілізм девальвували право як таке в Україні...
А 24 червня вибори навряд чи відбудуться. Для цього потрібно і фінансування, і згода всіх основних гравців. Поки що ми не бачимо ні згоди, ні можливих джерел фінансування, ні готовності після цього рішення вести ефективний діалог.
Фактично все починається з початку, все повертається на круги своя: новий розгляд в КС, нові з'ясування щодо указу, знов можна чекати мобілізацію прихильників коаліції та опозиції і поглиблення протистояння між Кабінетом Міністрів і Верховною Радою. Так що на нас чекає два місяці жорсткої нестабільності. А за великим рахунком такий стан буде до кінця року.
ТИМ ЧАСОМ
Опозиція виводить людей на Майдан
Лідери об'єднаної опозиції В'ячеслав Кириленко, Юлія Тимошенко і Юрій Луценко закликають киян прийти на Європейську площу і продемонструвати «політичним туристам» регіоналів, хто є реальним господарем у столиці. Про це говориться в зверненні лідерів об'єднаної опозиції до киян, розміщеному на сайті «Нашої України».
«Кияни! Ми звертаємося до вас як до перших, хто вийшов 2004 року на Майдан. У дні помаранчевої революції ваше тепло, приязнь, турбота стали ангелами-охоронцями нашої молодої європейської країни», говориться в зверненні. За словами лідерів опозиції, «ми розуміємо, наскільки політика і політики стомили вас і всіх українців. Але час продемонструвати, хто є реальним господарем у Києві — ви або «політичні туристи» регіоналів?!!».
Як зазначають лідери опозиції, «ми не можемо закривати очей на ту небезпеку, яка нависла над нашою країною. Треба зупинити «кризову» орду-коаліцію, яка зарозуміло і зухвало прагне зробити з європейського українського народу отару слухняних віслюків!».