Учора опозиція таки «обнулила» свої списки. Щоправда, не всі депутати побажали розлучитися з мандатами, але 150 заяв, потрібних для формального припинення повноважень усього парламенту, все-таки вдалося зібрати. «Заяви написані депутатами власноручно, у двох примірниках, на депутатських бланках із датою і особистим підписом», — підтвердив лідер партії «Наша Україна» В’ячеслав Кириленко.
Очевидно, коаліція не була готова до того, що цей план буде задіяний. Депутати помітно занервували. На адресу Юлій Тимошенко посипалися образи: «авантюристка», «біснувата», «фюрер у спідниці». Віце-спікер Адам Мартинюк запевнив, що демарш опозиції — «це чергова піар-акція, яка свідчить про те, що вони усвідомлюють, що указ Президента неконституційний і шукають інші заморочки, щоб вводити в оману виборців».
Дійсно, складається враження, що в КС більшість суддів схиляється до того, щоб визнати неконституційним указ Президента. Але тепер опозиція може підстрахувати. Цілком можливо, що після рішення КС, Президент видасть новий указ (уже на основі 81 і 82 статей).
У 82 статті сказано, що «Верховна Рада України є повноважною за умови обрання не менше ніж дві третини від її конституційного складу». Згідно зі статтею 81 Конституції, невходження у фракцію — основа для припинення повноважень депутата. Щоправда, коаліція може апелювати до інших статей Конституції. Благо, наше законодавство дуже недосконале й суперечливе.
Але в будь-якому випадку Президент отримав додаткові підстави наполягати на проведенні дострокових виборів.
КОМЕНТАРІ
Вадим КАРАСЬОВ, директор Інституту глобальних стратегій:
— Чи допомогли БЮТ і «Наша Україна» Президентові своїм демаршем? Однозначної відповіді дати не можна. Якщо йшлося про компроміс, то скоріше — ні, тому що компроміс передбачав прийняття ряду законів, які слугували б правовою основою для дострокових виборів. Це закон про ЦВК, закон про комісії...
Якщо ж йдеться про те, щоб створити нову правову основу для указу Президента, то скоріше за все — так, допомогли. Тому що таким чином ВР позбавляється ще однієї правової основи для свого існування.
Якщо в цілому, то все йде до дострокових виборів. Інша справа, що підходи та вхід до передвиборної компанії можуть бути різними, починаючи від компромісного й закінчуючи більш радикальними методами, в тому числі й через підключення Майдану, й через такий політично-правовий демарш, який продемонстрували учора БЮТ і «Наша Україна». Хоч і тут є ряд юридичних тонкощів. Закону, який би регулював здачу депутатських мандатів, судячи з усього, немає. Є лише 81 та 82 статті.
У принципі, у країні існує дефіцит права. Політична реальність вийшла за правові межі, й право не може її відрегулювати. Тому сьогодні правий той, хто сильніший. А сильнішим є той, у кого силові структури, підтримка людей. Ми знову вступаємо на шлях пата, інституційного й конституційного пата. Що ж, пройдемо і це коло, а там дивитимемось: компроміс або не компроміс. Хто перший схибить. На те вона і криза, коли право не може виконувати свою функцію регулятора людських відносин.
До речі, сьогодні на Європейській площі відкривається «справжній» Майдан. І якщо це буде дійсно «справжній» Майдан, тоді коаліція поверне назад. Між іншим, Янукович зараз нервує. Якщо він не взяв Яценюка до Польщі, це означає, що щось у нього не клеїться.
Що стосується ситуації, яка склалася — я можу дати лише загальний прогноз: будуть дострокові вибори, й коаліція програє.
Віталій КУЛИК, директор Центра досліджень проблем громадянського суспільства:
— Існує певна юридична колізія, з якої буде дуже складно виходити. У будь-якому разі постраждав Президент, постраждав його імідж. Він продемонстрував, що не контролює ситуації, й що він тактично й стратегічно програє. У будь-якому випадку вибори у травні не відбудуться — це головний удар по позиціях Президента, по Секретаріату Президента та його оточенню.
Я бачу такий вихід — скасування указу й переговори з коаліцією. Пошук інших обхідних шляхів — як кинути парламент і парламентаризм — є антиконституційними, й коаліція адекватно на це реагуватиме. Крім того, на мою думку, у Президента немає достатньої підтримки Заходу для силового розв’язання цього питання.
А другий указ можливий, але якщо Президент отримає стовідсоткові гарантії, потрібно ще побачити ці заяви. Я дуже сумніваюся, що всі їх підписали.
Олесь ДОНІЙ, політолог:
— Скажу відверто, я давно пропонував варіант зі здачею мандатів депутатами Верховної Ради. Але це треба було робити раніше, ще до указу Президента, тоді б він був з правової точки зору чистішим. Дострокові парламентські вибори виглядають найоптимальнішим варіантом, а влаштування для цього не зовнішнього конфлікту, а внутрішньої парламентської кризи є найбільш безболісним варіантом для України. Тобто здача парламентарями своїх мандатів може спонукати Верховну Раду до самостійного рішення про перевибори.
Я думаю, буде компроміс щодо перевиборів.
ПРЯМА МОВА
В’ячеслав КИРИЛЕНКО, лідер «Нашої України» (www.unian.net):
— У випадку, якщо навіть КС ухвалить рішення про відтермінування чи визнання нелегітимним указу Президента, все одно після рішення з’їздів блоків «Наша Україна» і БЮТ Верховна Рада V скликання не зможе продовжувати свою роботу. Тому питання дострокових парламентських виборів навіть опонентів цієї ідеї є лише питанням дати.
Юлія ТИМОШЕНКО, лідер БЮТ (www.pravda.com.ua):
— Всі наші депутати написали свої заяви на єдину легітимну персону в цій державі — Президента. Тому що після указу про розпуск парламенту не існує ні керівництва Верховної Ради, ні фракцій, ні парламенту.