Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гарант Конституції розповів міліціонерам, що в Україні поганий Основний Закон

18 червня, 1999 - 00:00

Виходить, що силовики не повинні під час виконання своїх обов'язків орієнтуватися на цей «декларативний», «одіозний» і взагалі нікому не потрібний, крім ВР, документ.

Щоправда, свого часу, Леонід Данилович, відвідавши вранці парламент після епохальної «конституційної ночі», так розчулився, що пообіцяв нагородити всіх депутатів відзнаками. Але час минає, і не за горами закінчення терміну перехідних положень Конституції, що надають Президентові право видавати укази з економічних питань, не врегульованих чинним законодавством. Очевидно, ця обставина особливо дратує Кучму, котрий гарячково штампує укази, створюючи віртуальну економічну реальність.

І взагалі, хто керує економікою країни? Президент каже, що бандити. Принаймні саме так можна зрозуміти його висловлювання щодо підвищення цін на нафтопродукти. «Треба трясти шахраїв. Підвищення цін — це оголошення війни» — таке завдання дав правоохоронним органам Верховний Головнокомандувач країни, котрому безпосередньо підпорядковані всі силові структури, включаючи СБУ та Міністерство оборони.

Звертає на себе увагу той факт, що контроль над товаропотоками наче доручається правоохоронним органам. В адміністрації Президента вважають, що якщо це буде зроблено, ціни завмруть, наче вкопані.

Отже, силовики повинні працювати на повну котушку і не зустрічати при цьому жодних перешкод. У тому числі й у формі депутатського імунітету. До речі, Президент стурбований тим, що спікер Олександр Ткаченко є ініціатором повернення депутатської недоторканості для депутатів місцевого рівня. Цього, на думку Кучми, не можна допустити.

Ще б пак, адже перед президентськими виборами необхідно здійснити масовану «зачистку» регіональних органів влади — держадміністрацій і місцевих рад. Інакше, як забезпечити «всенародну й добровільну підтримку» кандидата Кучми, якому Олександр Волков зібрав 1.8 млн. підписів?

З держадміністраціями зрозуміло — Леонід Данилович просто замінив більше ніж 70 % керівників. А ось iз місцевими радами можуть виникнути проблеми. Якщо парламент відновить недоторканість, то буде заблокована робота «серйозного механізму для боротьби зi злочинністю». «Адже не таємниця, що криміналітет ховається за депутатською недоторканістю», — сказав Кучма.

Дійсно, ховається. Наприклад, парламент створив слідчу комісію із з'ясування подробиць у справі відкриття певними високопоставленими особами валютних рахунків за кордоном. Один iз головних фігурантів у цій справі — позаштатний радник Президента, народний депутат Олександр Волков.

А взагалі, ще невідомо, що більше лякає главу держави — чи то повернення депутатської недоторканості місцевим представницьким органам влади, чи то позбавлення Волкова парламентського імунітету. Чомусь Кучма утримався від коментарів щодо цього.

ДО РЕЧІ

Генпрокуратура України, МВС і СБУ заявляють, що не допустять політизації своєї діяльності, повiдомляє Iнтерфакс. Генеральна прокуратура України, Міністерство внутрішніх справ і Служба безпеки, зокрема, заявили: «Виступити з такою заявою нас змушує посилення тиску на правоохоронні органи, яке спостерігається останнім часом. Не викликає сумнівів і мета цих викликів — не тільки впливати на призначення і звільнення з посади працівників правоохоронних органів, на порушення чи припинення кримінальних справ і хід їхнього розслідування, а й втягнути правоохоронні органи в політичні розбірки і використати їх як засіб досягнення деякими політичними силами і їхніми лідерами своїх цілей. Все це вносить дезорганізацію і нервозність у роботу правоохоронних органів, заважає виконувати покладені на них функції. Колегії Генпрокуратури, МВС і СБУ рішуче відкидають такі спроби і заявляють, що не допустять політизації своїх відомств, «коректування» її на догоду чиїмось партійним, груповим чи особистим інтересам і амбіціям. Ми будемо й надалі неухильно керуватися Конституцією і законами, які — і тільки вони — визначають напрями і зміст роботи по зміцненню законності і правопорядку в країні».

Олександр ЮРЧУК, Центр журналістських досліджень
Газета: 
Рубрика: