Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Каральне правосуддя

Чому регіонали відмовчуються?
13 травня, 2011 - 00:00

Сьогодні Верховна Рада таки заслухає інформацію Генеральної прокуратури про те, що відбувається з Юрієм Луценком. Напевно, і цього разу нам розкажуть, що «стан стабільний», все прекрасно і чудово, він ситий і здоровий.

Учора до Луценка нарешті допустили дружину, а також передали книги і телевізор. Дружина пробула в палаті Луценка 1 годину 20 хвилин. Перше слово, яке вона сказала: «Схудлий!»

«Коли побачилися, ми обнялися. У Юри немає сил встати, він лежить. У нього проблеми із серцем і печінкою. Заввідділенням навіть не викликала йому дерматолога, — розповіла Ірина пресі. — Юра відучора з обіду на крапельницях, не встає. Останній раз, коли він встав, — лише аби його не несли на носилках — це була процедура МРТ, учора увечері. Говорить, що він просто з останніх сил прийшов. Практично він весь час на крапельницях: закінчуються одні крапельниці, підключають інші».

Лікарі оцінюють стан колишнього міністра внутрішніх справ як середнього ступеня тяжкості. На підставі лабораторних даних Луценкові був поставлений діагноз: хронічний панкреатит у стадії загострення, хронічний гастродуоденіт, нейроциркуляторна дистонія за кардинальним типом, цукровий діабет другого типу. Але ми зараз не заглиблюватимемося в медичні показники. Добре, сам Юрій Віталійович просив не коментувати стан його здоров’я. Мовляв, він не Сталін і не Ленін і не хоче, аби інформацію про його здоров’я друкували в газетах.

У всій цій історії є дуже показовий момент. Практично всі регіонали відмовляються коментувати «справу Луценка». Вони готові коментувати «справу Кучми», «справу Тимошенко», а коли йдеться про екс-міністра МВС, вони соромливо замовкають, опустивши очі.

«Кримінальний процес — це змагальність сторін. Я ж не найнятий працівник захисту, для того, щоб висловлювати свої аргументи або звинувачення, — пояснює кореспондентові «Дня» регіонал Валерій Бондик. — Є трикутник: прокурор — суд —захист. Ми всі — зайві. Ми всі сторонні спостерігачі».

Причину такої небагатослівності легко з’ясувати. Нормальній людині просто неможливо пояснити логіку цієї справи. Настільки дрібні звинувачення, і настільки неадекватна міра покарання. Леонід Кучма на травневі свята лікується в Ялті, а Луценко п’ять місяців сидить за ѓратами, тому що повільно читає справу.

Мабуть, навіть «стороннім спостерігачам», регіоналам, очевидно, що ситуація у справі Луценка» абсурдна. Звинувачення щодо водія виглядають смішно й непереконливо. За великим рахунком ті ж звинувачення можна пред’явити нашому Президентові. Особистий кухар Януковича Надія Маринцева числиться помічником-консультантом народного депутата і має статус держслужбовця. «Українська правда» писала, що Маринцева у складі української делегації супроводжувала Януковича на форумі в Давосі як помічник народного депутата. То хіба звання полковника для водія не з цієї ж категорії?

Чому ж все-таки Юрій Віталійович сидить вже п’ять місяців? Експерти відзначають два моменти. Перший — це банальна помста. Другий момент і, мабуть, головний — демонстративно-показова прочуханка. Аби інші як слід подумали, чи потрібно лізти під колеса системи.

На думку соратника Луценка Олеся Донія, продовження утримання під вартою — це «чіткий прояв репресій, аби показати, що займатися опозиційною політичною діяльністю небезпечно».

Тієї ж думки дотримується й лідер «Нашої України» Валентин Наливайченко. Він вважає, що такі дії влади дискредитують Україну на міжнародній арені й суперечать її європейському вибору.

«Наша Україна» протестує проти незаконного ув’язнення людей, які не являють загрози суспільству і провина яких не доведена в законному порядку, проти принижень і насильницького поводження з ув’язненими, проти обмеження їхнього спілкування із захистом і близькими. Це грубо суперечить конституційному принципу презумпції невинності, позбавляє громадян реальної можливості захищати свої права й робить їх беззахисними перед тиском репресивної правоохоронної системи», — йдеться в заяві «Нашої України».

Учора з’явилася неофіційна інформація, що 16 травня начебто справу передадуть до суду.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: