Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кажуть, «Наша Україна» пішла в опозицію. Остаточно?

6 жовтня, 2006 - 00:00
МИКОЛА ТОМЕНКО: ЛАСКАВО ПРОСИМО В ОПОЗИЦІЮ... / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Навіть не віриться, що коаліціада закінчилася, і «Наша Україна» все-таки визначилася зі своїм статусом. Учора після консультацій з Президентом «Наша Україна» вже офіційно заявила про перехід в опозицію. «Будучи послідовною політичною силою, ми заявляємо про опозицію до чинного уряду. Ми закликаємо міністрів від «Нашої України» на найближчому засіданні Кабінету Міністрів подати у відставку», — йшлося в заяві блоку.

В антикризовій коаліції досі не можуть повірити, що «Наша Україна» таки перейшла в опозицію. Спікер Олександр Мороз вважає, що в середу не відбулося «якихось особливих подій». За його словами, була «чергова зустріч представників політичних сил, які проаналізували труднощі створення коаліції і, власне, не припинили цей процес».

Прем’єр Віктор Янукович вважає заяву «Нашої України» про перехід до опозиції «емоціями деяких політиків» і розраховує разом з Президентом найближчим часом завершити процес формування коаліції за участю «Нашої України». «Я вважаю, що у нас разом з Президентом вистачить сил справитися з емоціями деяких політиків і найближчим часом закінчити процес, і підписати процес про коаліцію з «Нашою Україною». Я вірю, що це питання буде вирішене найближчим часом», — сказав прем’єр в інтерв’ю журналістам на Ташликській ГАЕС. Він відзначив, що на сьогодні жоден із членів Кабінету Міністрів не подав у відставку. «Ми це питання не піднімали». Нагадаємо, до уряду Віктора Януковича від «Нашої України» входять міністри юстиції Роман Зварич, у справах сім’ї, молоді та спорту — Юрій Павленко, охорони здоров’я — Юрій Поляченко, культури і туризму — Ігор Ліховой. Не виключений вихід із Кабміну й голови МВС Юрія Луценка, керівника МЗС Бориса Тарасюка та міністра оборони Анатолія Гриценка, які отримали міністерські портфелі за квотою Президента.

Утім, навіть лідер БЮТ не вірить, що пропрезидентський блок визначився остаточно. «Ми сьогодні трохи поспілкуватися в кулуарах і зрозуміли, що це не остаточне рішення, що ще є певні сумніви та певні можливості для відходу назад до провладної коаліції». При цьому Тимошенко сказала, що вона не наполягатиме на тому, щоб у разі переходу до опозиції «Наша Україна» підписувала вже існуючу угоду про створення міжфракційного опозиційного об’єднання. «Абсолютно жодних умов до депутатів, які хочуть піти в опозицію, не буде. Просто де-факто людина своєю позицією, своїми голосуваннями і своїми виступами повинна засвідчувати, що вона не погоджується з тим, що сьогодні в Україні править мафія».

Варто зазначити, що основні розбіжності в переговорному процесі виникли між «НУ» та Компартією. Оскільки комуністи вважають деякі пункти Універсалу неприйнятними (НАТО, статус російської мови) і наполягають на виключенні їх із тексту коаліційної угоди. «Наша Україна», зі свого боку, наполягала на тому, щоб в угоду про створення Коаліції національної єдності було вміщено весь текст Універсалу. Примітно, що, за твердженням представників Партії регіонів, розбіжності між КПУ та «НУ» — не єдина перешкода, яка послужила каменем спотикання на шляху до створення широкої коаліції. За словами «синьо-білих» учасників коаліційних переговорів, були й неузгодженості, пов’язані з регламентом роботи коаліції. Зокрема, «Наша Україна» добивалася для себе таких прав, які дозволили б їй впливати на прийняття рішень коаліції, і накладати на них вето. А на це, зі зрозумілих причин, «регіонали» піти не могли.

Нагадаємо, переговори щодо створення широкої коаліції тривали майже два місяці, відразу після того, як глава держави та лідери політичних сил підписали Універсал національної єдності. Цей документ став основою для призначення Президентом лідера Партії регіонів Віктора Януковича прем’єр- міністром та формування уряду за участі представників блоку «Наша Україна». Від даного блоку в парламенті 80 депутатів із 450.

Тепер інтрига полягає в тому, чи стане «НУ» повноправним членом так званої міжфракційної опозиційної більшості, яка складається з БЮТ та двох соціалістів, або ж плистиме за власною течією.

Є й ще один бік медалі: незважаючи на рішення «Нашої України» про перехід до опозиції, всі бажаючі народні обранці від пропрезидентського блоку можуть приєднатися до коаліції в індивідуальному порядку.

ДО РЕЧІ

Блок «Наша Україна» має намір ініціювати створення опозиційної конфедерації «Європейська Україна». Про це вчора заявив лідер фракції «Наша Україна» Роман Безсмертний. «Ми пропонуємо ініціативу створити конфедерацію «Європейська Україна» як у парламенті, так і поза парламентом, куди можуть об’єднатися політичні сили, які координують між собою опозиційну діяльність», — сказав він.

Наталя РОМАШОВА
Газета: 
Рубрика: