Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Комітетський сигнал

Американську резолюцію щодо українських чиновників, причетних до «справи Тимошенко», опозиціонер Сергій СОБОЛЄВ називає «червоною карткою», а регіоналу Володимирові ОЛІЙНИКУ це нагадує елементи «холодної війни»
21 вересня, 2012 - 00:00

Розмови щодо санкцій проти українських чиновників, причетних до ув’язнення Тимошенко, можуть отримати практичне втілення. Комітет з міжнародних відносин сенату США одноголосно ухвалив проект резолюції із закликом звільнити з ув’язнення колишнього прем’єра України. Звісно, це ще не рішення Конгресу й навіть не сенату, але точно сигнал український владі.

«Сенат США засуджує дії Адміністрації Президента Віктора Януковича, спрямовані на політично мотивоване ув’язнення колишнього прем’єра Юлії Тимошенко», — сказано в тексті резолюції. Також сенат закликав Держдеп США видати заборону на видачу віз тим, «хто відповідальний за ув’язнення Тимошенко й погане поводження з нею».

Фактично парирував цю заяву інший представник американської влади — Філіп Гордон. Помічник держсекретаря США з питань Європи та Євразії заявив, що США все-таки віддають перевагу співпраці з керівництвом України, а не санкціям.

«Ми хочемо й надалі працювати з керівництвом, ми хочемо побачити результати... США на найвищому рівні, включаючи президента і держсекретаря, чітко дали знати про своє занепокоєння вибірковими переслідуваннями в Україні, а також підкреслили важливість проведення вільних і справедливих виборів. Я не думаю, що в керівництві України не розуміють, як серйозно ми ставимося до цих питань», — зазначив Гордон.

Примітно, що влітку цього року все той же комітет з міжнародних відносин сенату США також одноголосно схвалив «закон Магнітського», відповідно до якого виконавча влада США повинна буде ввести візові та фінансові обмеження щодо російських чиновників, причетних до смерті юриста. Але в той же час адміністрація президента Барака Обами зайняла обережну позицію щодо цього документа.

Як бачимо, схожа ситуація й щодо «справи Тимошенко». Але попереду на українську владу чекає ще один тест — парламентські вибори. Про велику увагу до них іноземні політики вже неодноразово заявляли. Виходячи з того, як сьогодні проходить виборча кампанія, коли чи не кожен день надходить інформація про порушення законодавства, реакція міжнародної спільноти може бути ще жорсткішою, ніж зараз.

«Бувають жовті картки, а це, мені здається, вже червона картка, — коментує ситуацію народний депутат від фракції «БЮТ-Батьківщина» Сергій Соболєв. — Якщо буде така жорстка позиція і всього сенату США, то це означатиме для Януковича початок всесвітньої кампанії бойкоту. Це — показник, який дає оцінку того, що в Україні нічого не змінилося в плані демократії, реформ, свободи слова, незалежності судочинства, уникнення політичних репресій... Це дуже серйозний сигнал. У опозицію до Януковича стали всі існуючи в Європі політичні сили, навіть соціалісти, з якими в Партії регіонів підписано угоду. У нього залишився один союзник — Жириновський, який активно його підтримує, інших союзників мені важко згадати».

У владі стверджують, що подібні резолюції схожі на «елементи холодної війни». «У нас також є комітети, які ухвалюють рішення, але потім парламент їх не підтримує, — коментує народний депутат від Партії регіонів Володимир Олійник. — Гадаю, й сенат США не підтримає такої резолюції. Авторами цієї резолюції є два депутати, які мають особливу симпатію до української опозиції. Тому рішення комітету сенату мене не дуже здивувало. Різноманіття позицій — це й є ознака демократії. Тим більше, я знаю, що зараз інший комітет також розглядає цю тему. Насправді це дуже серйозні виклики, які нагадують мені елементи холодної війни. Є спроба ізолювати країну та керівництво від всього світу, але це безперспективно. Усе це світ давно пройшов». Аналогічною була реакція українського МЗС.

Хоч як би там було, подібна резолюція — не дуже приємна новина для Віктора Януковича напередодні візиту в США. Президент України планує наступного тижня відвідати Нью-Йорк, де відкривається 67-а сесія Генеральної Асамблеї ООН. На меті — обговорення політичних та економічних питань із вищим керівництвом США та МВФ. І навряд чи йому вдасться уникнути «больової точки» останнім часом у всіх міжнародних переговорах — «справу Тимошенко».

КОМЕНТАР

«...РАХУНКИ МОЖУТЬ ЗАМОРОЗИТИ»

Юрій ЩЕРБАК, дипломат, письменник:

— Українське МЗС правильно говорить: резолюція комітету не є резолюцією Конгресу чи сенату. Але — це знак, попередження. Через певний час буде ще якесь попередження. А коли вони побачать, що на це немає ніякої реакції, можливо, ухвалять рішення, після якого взагалі не можна буде говорити про партнерство між США та Україною.

Якби політики в нас були більш гнучкими, а не прямолінійними, вони б якось відреагували на це. Іноді під міжнародним тиском треба й поступатися. Але, боюся, що вони будуть впертими, як це показав саміт YES. Гадаю, що на зиму чи на наступну весну буде рішення (щодо санкцій. — Ред.), до якого приєднається і Європейський Союз. Воно буде більш серйозним для українських політиків, особливо якщо США складуть список осіб, аналогічний «списку Магнітського» для Росії.

Щодо впливу резолюції на український політикум. Гадаю, українські можновладці думають виключно про свої статки за кордоном, адже не тільки Лазаренко має багато рахунків. Між тим спеціальні фінансові органи американської розвідки, зокрема ФБР, мають агентуру в банках, у яких, зокрема, тримають статки й наші можновладці. Тож це може бути загрозою для них — рахунки можуть заморозити.


Ігор САМОКИШ, «День»

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 
Рубрика: