Схоже, в Україні з’явилася нова традиція — спілкування Президента зі студентами в день народження Кобзаря. Учора Президент не обмежився банальним покладанням квітів до пам’ятника, а пішов далі. Причому в прямому значенні цього слова: від пам’ятника Тарасовi Шевченку до університету його імені — недалеко ходити.
Виступ Президента перед студентами, анонсований як лекція про розвиток культури та духовності в Україні, багато чим нагадував послання до Верховної Ради 9 лютого 2006 року. Щоправда, цього разу Віктор Ющенко говорив натхненно і лише кілька разів зазирнув у папірець, хоч оперував великою кількістю цифр. Для наочності на екран проектували окремі тези доповіді. Наприклад, «Довіра до влади: бізнес виходить із «тіні», доходи держбюджету виросли в 1,6 разу». Неважко припустити, що багато опонентів нинішньої влади цей захід витлумачать як застосування адмінресурсу. Утім, залишімо це на суд Центрвиборчкому.
Після низки економічних викладок почалася розмова про таке «делікатне» питання, як Чорноморський флот. Президент зазначив, що досі не врегульовані питання щодо 170 земельних ділянок у Криму, які російська сторона використовує «не за призначенням», те саме стосується понад 100 об’єктів нерухомості, всієї навігації. «Україна залишилася без вух і очей», — сказав Президент. «Я хочу точно сказати: ми відстоюватимемо законні інтереси нації, законні інтереси держави», — додав В. Ющенко. Ці слова викликали овації в залі.
Ще одна гостра тема — ядерні відходи. «Якщо ми хочемо користуватися ядерними блоками та ядерною енергетикою, то повинні дати відповідь на те, як безпечно зберігати ядерні відходи», — сказав Ющенко. Він наголосив, що нині 54% української електроенергії генеруються на чотирьох вітчизняних атомних станціях. При цьому жодна з них не має такого сховища ядерних відходів, що відповідало б українським потребам і міжнародним стандартам. «Ми живемо у час, коли треба давати відповіді на такі запитання. Я міг би мовчати, як мовчали два попередні президенти, але це не відповідь на виклик. Ми повинні чесно дивитися на наявну проблему», — сказав глава держави.
Під кінець виступу Президент зробив політичне признання, що йому як громадянинові «боляче, що люди, які в 2003—2004 році розділили Україну між десятьма сім’ями, тепер «стали політичними лідерами». «Мені здається, ці люди запрошують нас у вчорашній день», — сказав Ющенко. «Голосуйте за того, хто милий вашому серцю, за того, кому ви вірите, кому довіряєте... але я хочу, щоб громадськість розуміла: вибір, який вона робить, — це її відповідальність за завтрашній день», — зазначив Президент.
А ось запитання Президенту вдалося поставити тільки трьом студентам. Хоча черга до мікрофона була дуже довга. «Це ти зранку вишикував?», — пожартував Ющенко, звертаючись до ректора КНУ Віктора Скопенка. Перше запитання надійшло від студента історичного факультету: що робити з безпритульниками, алкоголізмом на селі та як підвищувати культурний рівень у суспільстві? На думку Президента, корінь вищевикладеного зла — у безробітті. «Коли людина зайнята, вона не лише пити, а й курити кидає. От я кинув курити в першому класі», — розговорився В. Ющенко.
Другим до мікрофона в гарній вишиванці вийшов студент-міжнародник. Він запропонував Президенту спиратися на шляху до НАТО на «нову генерацію, позбавлену радянських стереотипів». «Ви краща частина української нації», — сказав йому Президент. Хоча зазначив, що дискусія в Україні щодо НАТО невчасна. «Під час виборів нею просто не треба спекулювати й авантюрно виносити буцімто для обговорення населенням, — сказав Ющенко. — Всі розуміють, що без національного референдуму ніхто не піде до НАТО, ніхто не піде до Європейського Союзу, ніхто не піде в будь- який міжнародний інститут, якому необхідний акцепт населення», — зазначив глава держави.
Таким чином, можна сказати, студенти спровокували Ющенка на важливу заяву — в Україні буде референдум щодо НАТО та ЄС. Але не зараз.