Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Леонід КРАВЧУК: Люди все зрозуміють...

12 вересня, 2008 - 00:00

Леоніда Макаровича Кравчука за його політичне чуття та інтуїцію називають «хитрий лис» української політики. Він завжди дуже добре відчуває момент. І ось сьогодні перший президент України виступає за створення коаліції БЮТ та Партії регіонів. Більше того, він вважає, що такий політичний гібрид на цьому етапі може бути навіть корисним для України.

— Леоніде Макаровичу, минулої п’ятниці на одному з телеканалів ви сказали, що вважаєте меншим злом коаліцію Партії регіонів та БЮТ. Чому?

— Існує, як відомо, три варіанти: відновлення демократичної коаліції, дострокові вибори та коаліція БЮТ із Партією регіонів. Я вважаю, що за нинішньої ситуації, коли Секретаріат Президента виставляє БЮТу ультиматуми та умови, демкоаліція не може бути відновлена. Щодо дострокових виборів, то, швидше за все, Верховну Раду оберуть у тому самому складі, що й сьогодні. При цьому Президент також не зміниться. Знову почнуться ті самі протиріччя. Тому я вважаю, що потрібно або одночасно провести парламентські та президентські вибори, або БЮТ повинен піти на коаліцію з Партією регіонів. Якщо судити з телефонного голосування на ICTV, то за коаліцію БЮТ і Партії регіонів висловилися 94% тих, хто додзвонився. Зрозуміло, що люди вже не хочуть дострокових виборів. Можливо, виглядає неприродно й нелогічно об’єднувати вужа та їжака, але є інтереси України. За 17 років жодна з політичних сил не мала якоїсь переваги, завжди відбувалася боротьба та перетягування. Сьогодні, можливо, навіть і добре, що об’єднаються різні за своїми програмами партії. Їм доведеться шукати золоту середину, щоб разом проголосувати за закон про вибори, за зміни до Конституції. І ця середина нам саме й потрібна. Якщо ця коаліція (умовно її назвемо ситуативна або технічна) прийме потрібні економічні та соціальні законопроекти, наведе лад у владі, ухвалить закон про внутрішню та зовнішню політику, то вона здасть іспит перед народом України. А вже 2010 року разом із президентськими можна провести й дострокові парламентські вибори. Ось я так я бачу оптимальний вихід із ситуації.

— За даними «Української правди», можливий варіант, що Ющенко розпустить парламент, навіть якщо формальна коаліція між БЮТ та Партією регіонів буде створена.

— Тут найголовніше, щоб ніхто не намагався порушувати Конституцію. Я всіх від цього застерігаю. Бо Президент не може тлумачити, патріотична чи непатріотична коаліція. Якщо вона законно та конституційно створена, то Президент не може говорити, хороша вона або погана. Це лише народ може визначати. Сьогодні ситуація настільки складна, що будь-які неконституційні дії можуть обернуться конфліктом. І той, хто це зробить і увергне Україну в конфлікт, той увійде в історії кривавим. Моє завдання сьогодні застерегти й попросити, щоб ніхто ні на йоту не відступив від Конституції. І ніколи не привласнював собі право тлумачити Конституцію.

— Судячи з усього, Тимошенко ще не ухвалила рішення. Вона вагається, чи йти в коаліцію з Регіонами. Тимошенко завжди озирається на свій електорат. І, ймовірно, боїться, що виборець її не зрозуміє.

— Я ще раз наводжу приклад: 94% зателефонували на ICTV і проголосували за коаліцію ПР і БЮТ. Це ж різні люди телефонували! Люди все зрозуміють, якщо буде сказано, що це робиться тимчасово, що ми не відступаємо від своїх принципів, від своїх програм. Що ми сьогодні об’єднуємося, аби не стало ще гірше, щоб навести лад в Україні. А далі ми йдемо на вибори, кожний під своїми програмами. І переможець керуватиме країною вже п’ять років. Це цілком можна пояснити. У всьому світі існує логіка, гнучкість. Існують рішення на час, а існують рішення на вічність. Не можна ж бути впертим цапом і не робити того, що вимагає час і ситуація.

— Є один момент: у БЮТ та ПР, напевно, виникнуть кадрові проблеми, бо є два кандидати на прем’єрство.

— Вони обов’язково виникнуть, але їх можна вирішити, бо це робиться на час. Це ситуативна коаліція, і це означає, що в цей момент можна йти на поступки. Сьогодні Україну завели в глухий кут, я не хочу, щоб Україна була увергнута в конфлікт. Якщо є можливість уникнути протистояння, уникнути конфліктів, то це потрібно робити в ім’я українського народу.

Звичайно, знайдуться зашорені, зациклені люди, які думають раз в два місяці й то уві сні. Ми ж на таких не повинні орієнтуватися!

— І останнє запитання. Леоніде Макаровичу, як ви вважаєте, в чому глибинні причини того, що 2 вересня БЮТ голосував разом із ПР.

— Глибинні причини пояснила сама Тимошенко і на своїй прес-конференції, і на «Свободі слова». Але, на мій погляд, найглибинніша причина — це те, що до влади прийшли випадкові люди, які не розуміють, що таке влада. І моє глибоке переконання, що ми до них ставимо завищені вимоги. Вони до цих вимог не доросли. Вони владу сприймають як домашньо-побутову ситуацію, як сімейні стосунки. Влада — це влада. І її потрібно поважати. Як тільки починаються особисті, сімейні, кумівські стосунки, як тільки хтось вважає, що він вищий за закон та Конституцію, то авторитет такої влади падає. Ось у нас сьогодні така влада, на жаль.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: