Обрання Віктора Януковича на посаду глави уряду заповнило останню порожню клітинку в раніше невизначеній мозаїці кадрового розкладу у вищих ешелонах влади на найближчі роки.
Як ви гадаєте, яким чином поводитиметься далекоглядний політик, маючи на своїй тарілці найбільший шматок владного пирога? Абсолютно вірно, якщо людина, яка володіє владою сьогодні, думає про те, як зберегти її за собою завтра, вона не з’їсть своєї частини за один раз, а робитиме все, щоб всіляко захистити її та примножити.
Віктор Янукович й очолювана ним Партія регіонів сьогодні перебувають саме в такій ситуації: регіонали контролюють і виконавчу вертикаль влади, і в більшій мірі — законодавчу. Єдине недоступне на сьогодні крісло для «синьо-білих» — президентське. І попри те, що Віктор Федорович, судячи з соціологічних досліджень, перебуває на вершині популярності, найвірогідніше, що він не братиме участі в гарячій президентській естафеті-2009, про яку останнім часом дедалі частіше говорять оглядачі.
Говорять тому, що негласна боротьба за поки що головну посаду в країні — президентську — вже почалася. І очевидно, що боротьба ця розгорнеться між лідером БЮТ і нинішнім Президентом Віктором Ющенком. «А як же Янукович?» — виникає логічне запитання.
Про те, що Віктор Федорович у майбутньому президентському марафоні буде лише спостерігачем, говорили давно. У парламенті, наприклад, побутують наполегливі чутки, що нібито Віктор Ющенко погодився подати кандидатуру Януковича на посаду прем’єра в обмін на обіцянку (кажуть — письмову) останнього не балотуватися кандидатом на президентських виборах. А днями колишня прес-секретар Віктора Федоровича, а нині — народний депутат від ПР Ганна Герман вищеназвані чутки частково підтвердила: «Я думаю, що Віктор Янукович підтримає кандидата в президенти- 2009 Віктора Ющенка. Якщо їхні (Януковича та Ющенка. — Авт. ) взаємовідносини розвиватимуться так, як вони розвиваються зараз, якщо жодне оточення не «приватизуватиме» Президента, не штовхатиме його тільки до однієї політичної групи, до однієї частини населення, то цей тандем має велике майбутнє». Крім того, Ганна Герман зазначила: «Віктор Янукович дуже хороший прем’єр, він красивий господар країни, це його місце і його роль. Я думаю, що він не братиме участі у виборах президента як кандидат. Адже найгірше сидіти не на своєму місці. Він добре знає економіку, менеджмент, він одержимий ідеєю подолати бідність у країні». Фальстарт недосвідченої партійної соратниці (Ганна Герман отримала депутатський значок уперше), постаралася тут же, по гарячих, як кажуть, слідах, охолодити досвідчена регіоналка Раїса Богатирьова. Вона, зокрема, заявила, що рішення «бути чи не бути» Віктору Януковичу кандидатом на посаду президента, вирішуватиме виключно з’їзд ПР.
Однак спробуймо розглянути можливі сценарії майбутньої президентської «битви».
Варіант перший. Більшість експертів прогнозують економічну стабілізацію при прем’єрстві Віктора Януковича. Таким чином, не виключено, що справи в нового-старого уряду стрімко підуть догори. До чого це може привести в політичній площині? Очевидно, що нарівні з успіхами Кабміну Віктора Януковича зростатиме і його особиста популярність, а разом із нею — амбіції. Одночасно зростатимуть і амбіції Президента. Адже призначення Віктора Януковича — це і його вибір, і якщо діяльність уряду виявиться успішною, Віктор Андрійович спробує винести з ситуації максимум користі. Звісно, на потенційних виборців лідера Партії регіонів йому розраховувати не доводиться, як і на «помаранчевих романтиків» — їхні голоси, найвірогідніше, забере Юлія Тимошенко. Але своїх тверезо мислячих прихильників він, безумовно, поверне, до них можуть приєднатися й інші категорії помірного електорату — того, який не приймає ні радикала Юлію Тимошенко, ні «поганого» Віктора Януковича.
Інший варіант. Справи в уряду Віктора Януковича погані, соціально-економічна ситуація в країні гіршає, а зростає лише рейтинг лідера БЮТ. У цьому випадку перемога Тимошенко на президентських виборах майже неминуча. Але чи дадуть Віктор Янукович (та й Віктор Ющенко) такий блискучий шанс реваншу ЮВТ? У це, щиро кажучи, віриться насилу. З огляду на сумнівність успіху другого варіанта розвитку подій, повернемося до першого, найбільш реалістичного сюжету.
Якими можуть бути гарантії (крім уже начебто наявного кадрового бартеру двох Вікторів), що популярний нині Віктор Янукович відмовиться від боротьби за президентську посаду на користь свого колишнього суперника?
Насамперед, Віктор Ющенко потрібен регіоналам як своєрідний політичний щит. Донецькі бізнесмени кровно зацікавлені в розвитку відносин України iз Заходом. Тому що там лежать їхні гроші. І, головне, туди вони продають свою продукцію. Сподіваючись із кожним роком продавати її чимраз більше. А у випадку, якщо і президентський, і прем’єрський портфелі опиняться в руках ПР — партії, яка на Заході не асоціюється з поняттям «демократія», у «донецьких» залишиться один маршрут — Кремль (пройдений етап із втратою економічної незалежності).
Крім того, прем’єр «до» і прем’єр «після» набуття чинності політреформи — кардинально різні за вагомістю посади. З 1 січня нинішнього року глава уряду має набагато більший вплив на економіку (і не тільки), аніж президент. Питається тоді: нащо Віктору Януковичу всього через три роки віддавати «хлібну» посаду, щоб отримати бутафорську?
І, мабуть, останнє. У будь-якому випадку Президент Ющенко для «синьо- білих» — набагато краще, аніж президент Тимошенко. І очевидно, коли регіонали пересвідчаться в тому, що шанс перемоги ЮВТ великий, ймовірність того, що вони наважаться підтримати Ющенка, теж значно збільшиться. Таким чином, можна припустити, що, попри стрімко знижуваний рейтинг, попри гостру критику з боку політологів і ЗМІ, Віктор Ющенко святкуватиме перемогу: другу, президентську.
ДО РЕЧІ
Якби президентські вибори відбулися зараз, Віктор Янукович набрав би вдвічі більше голосів, аніж Віктор Ющенко.
Про це свідчать результати соціологічного опитування, проведеного компанією «ФГД-Україна».
За даними соціологічного опитування, проведеного 11—20 серпня, Янукович набрав би 35,2% голосів, Ющенко — 15,5%, Юлія Тимошенко — 15,3%, Олександр Мороз — 3,3%, Петро Симоненко — 3,1%, Володимир Литвин — 1,6%. Проти всіх проголосували б 5,9% респондентів, не брали б участі у виборах 6,4%.
Якби нині відбулися парламентські вибори, то найбільше голосів набрала б Партія регіонів — 37,5%, Блок Юлії Тимошенко — 17,3%, Блок «Наша Україна» — 9,9%, СПУ — 3,6%, КПУ — 3,6%, Блок Литвина — 1,5%. За якусь іншу партію проголосували б 1,8%, проти всіх — 7,1%.