Сьогодні під головуванням Президента Ющенка відбудеться засідання Ради національної безпеки й оборони України. Новий секретар РНБО Іван Плющ повідомив, що в порядок денний засідання внесені три пункти: два торкаються актуальних проблем у сфері національної безпеки, третя тема обговорення торкається урегулювання політичної ситуації в державі. Враховуючи той факт, що напередодні засідання Ради нацбезпеки пройшли безрезультатні переговори двох Вікторів, у суспільстві заговорили про так званий силовий сценарій, до якого нібито може вдатися президентська сторона і який полягає у відставці уряду Януковича за допомогою відповідної постанови РНБО.
Нагадаємо, минулого тижня, слухаючи звіт представників робочої групи з урегулювання політичного конфлікту, глава держави заявив, що якщо робоча група не зможе, нарешті, призначити дату дострокових виборів і не напрацює необхідний пакет документів, він із допомогою РНБО вирішить питання проведення дострокових виборів. Після цієї заяви гаранта в політичних і експертних колах з’явилися припущення, що Віктор Ющенко хоче за допомогою РНБО відправити у відставку Кабмін Януковича або навіть оголосити надзвичайний стан і ввести пряме президентське правління.
У Секретаріаті Президента всілякі силові варіанти розвитку подій спростовують. У той же час, прем’єр Янукович на засіданні КМУ в середу надзвичайно жорстко заявив, що не допустить відставки уряду: «Всім, хто лякає нас тим, що уряд можуть відправити у відставку, хочу сказати, що ми ніколи нікому цього не дозволимо. Ми встанемо на захист конституційного ладу й використаємо всі наші можливості. Це відповідь тим, хто ляпає язиками й гадає, що їм нічого за це не буде».
Потрібно зазначити, що ті, хто, висловлюючись словами прем’єра, «ляпає язиками» про можливу відставку уряду, в основному належать до коаліційного табору. Однак на початку поточного тижня в інтерв’ю «Вістям» недавно призначений Президентом суддя КС Степан Гавриш заявив, що Віктор Ющенко відправить у відставку український уряд, якщо побачить, що прем’єр- міністр не готовий підписати «контракт про політичну стабільність». За словами пана Гавриша, уже найближчими днями глава держави повинен підписати з прем’єром цей документ, «але Янукович поводиться не завжди послідовно, його курс коливається». «Якщо Ющенко побачить, що Янукович не готовий до підписання контракту, то він ухвалить різкі рішення — аж до відставки уряду», — підкреслив суддя КСУ. Незабаром координатор парламентської більшості Раїса Богатирьова заявила, що якщо такий сценарій президентського оточення буде реалізований, коаліція має свою жорстку відповідь.
Так бути чи не бути відставці уряду Віктора Януковича? Політолог Олесь Доній не виключає подібного сценарію, оскільки, на його погляд, в останні дні так звана партія війни з оточення прем’єр-міністра домінує над колишньою мировою позицією «синьо-білих», що може взагалі звести до нуля всі переговори сторін про проведення перевиборів. У зв’язку з цим, стверджує Олесь Доній, глава держави дійсно може піти на радикальні кроки: відправити Кабмін у відставку й провести позапланові парламентські вибори без участі в них регіоналів, що підштовхне останніх до масових вуличних протестів. Разом із тим експерт допускає, що заяви про можливу відставку уряду за допомогою постанови РНБО — це всього лише спроба президентського оточення натиснути на опонентів і зробити їх «слухнянішими» в переговорах. Навпаки, виключає відставку Кабміну Януковича за допомогою Ради нацбезпеки політолог Володимир Малінкович. Експерт упевнений: якщо одна зі сторін вдасться до силового сценарію, вона, образно кажучи, впаде в бруд обличчям перед Європою, а це, на переконання політолога, невигідно для двох Вікторів, як Президенту, так і прем’єру. «Тим більше, — іронічно додає пан Малінкович, — що днями з робочим візитом Україну відвідає верховний представник ЄС з питань загальної зовнішньої політики й політики безпеки Хав’єр Солана.
А яка думка щодо цього інших політологів?
Ми запитали: що, на вашу думку, чекати від п’ятничного засідання РНБО, і чи допускаєте ви, що Рада нацбезпеки може ухвалити постанову про відставку Кабміну Віктора Януковича?
Максим СТРІХА, керівник наукових програм Інституту відкритої політики:
— У сьогоднішній ситуації, коли держава випала з правового поля, я не виключаю різних рішень, у тому числі й рішення про відставку уряду Януковича. Очевидно, що це не відповідає букві Конституції, але наскільки подібні заходи відповідають духу Основного Закону, тут уже можуть бути різні тлумачення. Я все ж сподіваюся, що в учасників протистояння вистачить розуму не переступати ту межу, за якою політичне протистояння може вилитися в непрогнозовані наслідки. Але, знову таки, сьогодні, на жаль, я допускаю все.
Вадим КАРАСЬОВ, директор Інституту глобальних стратегій:
— Чого чекати від засідання РНБО? Мені здається, там прозвучить жорсткіша риторика й вимоги закінчити, нарешті, весь необхідний передвиборний пакет. Очевидно, на цьому засіданні РНБО Президент ще раз, цього разу публічно, звернеться до прем’єр-міністра для того, щоб чітко ще раз була дана згода на дострокові вибори. Очевидно, що РНБО ще раз ухвалить постанову про дострокові вибори, можливо, прозвучать терміни, оптимальні з точки зору обох сторін. Але поки, на мій погляд, на поточному тижні чекати указу про відставку Кабміну рано. Швидше за все, Президент до кінця тижня ще дає час для підготовки всього необхідного законодавчого пакету для того, щоб винести його на голосування наступного тижня. А ось якщо вже тоді буде повний саботаж, у такому випадку на це буде повна адекватна відповідь.
Регіонали багато в чому сприйматимуть сьогоднішнє засідання РНБО як ритуальне й необхідне процедурне дійство, але й надалі наполягатимуть на тому, що необхідний час, щоб утрясти та узгодити всі неузгодженості, а також будуть клятвенно запевняти, що йдеться про зрив дати виборів, або зрив виборів як таких.
Олександр ЛИТВИНЕНКО, політолог:
— У принципі, відставку Кабміну Януковича за допомогою постанови РНБО можна допускати, оскільки зараз видно, що коефіцієнт корисної дії робочої групи є надто низьким і видно, що існує, щонайменше, три групи абсолютно взаємно суперечливих інтересів. Відверто кажучи, важко віриться в те, що робоча група дійсно зможе привести Україну до дострокових виборів. Я не буду детально розшифровувати цю тему, але, загалом, скажу, що, швидше за все, робоча група не зможе виконати покладену на неї функцію. У такому випадку в Президента фактично залишається два виходи: або видавати третій указ і знову зобов’язати Кабінет Міністрів виконати необхідні заходи щодо забезпечення проведення виборів, або відправити уряд у відставку й доручити іншим органам (я, щоправда, не знаю, в якому вигляді це буде оформлене) забезпечити проведення виборів. Можливо, із цією метою буде створений технічний Кабінет Міністрів.
Враховуючи попередню реакцію коаліційної сторони, очевидно, що будь-яка м’якість у переговорах є шкідливою, оскільки вона сприймається не як шлях до компромісу, а як елементарна слабкість. Разом із тим, жорсткіші дії Президента сприймаються такими, які можуть спричинити ще жорсткіші дії, з якими вже потрібно рахуватися. Так що в цій ситуації, я вважаю, будь-які жорсткі заходи, направлені на досягнення кінцевого результату, є виправданими.
КОМЕНТАР «Дня»
Ризикнемо передбачити, що розмови про ймовірність силового сценарію — не більше ніж тільки розмови. Адже вдатися до сили — значить, бути звинуваченим у спробі державного перевороту, а Президенту й прем’єру це навряд чи потрібно. Саме тому, ймовірно, вони все ж будуть намагатися знайти компроміс, що став уже ілюзією, щоб вийти з брудної політичної гри з більш-менш чистим лицем.