1. Яким ви запам’ятали 2008 рік? Яким він залишиться в історії України та світу?
2. Складіть ваш особистий рейтинг подій минулого року.
3. «День-2008»: яким ви його побачили? Яким хочете бачити в 2009-му?
4. Розкажіть про себе: місце проживання, вік, професія, захоплення...
5. Ваше новорічне звернення до українців або афоризм.
Володимир СЕМИНОЖЕНКО, голова «Українського форуму», академік НАН України:
1. Цього року світ і Україна були змушені «збирати каміння», розкидане в попередні роки відносного процвітання та ситості. Безумовно, подією року став обвал західних ринків. Усі постали перед очевидним висновком: світова економіка загралася з віртуальним капіталом, а ресурси, що живили благополуччя країн-лідерів, не просто вичерпуються, а вичерпуються надзвичайно швидко.
Україна також переживає кризу гравця, який вийшов далеко за межі свого бюджету і грає вже на останню сорочку. Державний борг сягнув рекордного показника — 60% ВВП. Політики взагалі граються з вогнем. Це ми бачимо в коаліційних процесах, в антикризовій політиці — тобто не бачимо ні того, ні іншого.
Проте я не схильний розцінювати цей рік лише негативно, адже криза, яку переживає наразі світ, і особливо Україна, зрештою має привести до оздоровлення і економіки, і політики, і міжнародних відносин. Такі потрясіння вчать лідерів бути більш відповідальними, а громадян — більш вимогливими до своїх лідерів.
Цей рік для «Українського форуму» запам’ятається також інтенсивною роботою над Національною стратегією розвитку «Україна-2015». Ми побували у майже всіх областях України, обговорюючи основні положення стратегії. Тому ми разом із тисячами наших співавторів із усієї країни закінчуємо цей рік з відчуттям задоволення від зробленої колосальної роботи. Фактично ми створили громадський порядок денний, який відображає надії і прагнення людей щодо майбутнього. Це ще один привід оптимістично оцінити підсумки цього року, незважаючи на усі його очевидні та приховані негаразди.
2. Завершення роботи над Національною стратегією розвитку «Україна-2015» — це наше досягнення, і для мене воно під першим номером.
— Іпотечна криза в США, з якої почався новий відлік часу в світовій економіці.
— Проголошення незалежності Косово, що відкриває нову еру в системі міжнародних відносин.
— Російсько-грузинський конфлікт навколо Північної Осетії та Абхазії, який несподівано виявився «особистим» чомусь для Президента України.
— Тріумфальна хода українських жінок світовим культурним простором: дебют Ольги Куриленко у бондіаді, шалений успіх Ані Лорак на Євробаченні, достойний виступ Інни Журавської на «Міс «Всесвіт». Тож, як можна не пишатися ними?
3. У 2008 році, як і завжди, «День» був на передовій політичного та суспільного життя. Ознаками вашого стилю є професійність, зваженість, інтелігентність, інформативність. Так тримати і в 2009-му, і надалі!
4. Мені 58 років. За професією — вчений, фізик, матеріалознавець. За покликанням — громадський діяч. За захопленням — художник, спортсмен. Життя цікаве, коли в ньому багато вражень і досягнень, коли кожен день приносить щось нове. Тому в мене так багато захоплень. Вони дають мені можливість відчувати життя на повну.
5. У цей непростий період хочеться звернутися до співгромадян із коротким або містким словом «Будьмо!». Україна знала багато поганих часів, проте вистояла. Не жалітимемо тепла і любові одне для одного. В цьому — запорука щасливих днів, яких, впевнений, буде ще багато в нас.
Валерій БОРОВИК, голова правління Альянсу «Нова енергія України»:
1. Цей рік я запам’ятав у першу чергу як рік гарних і перспективних рішень в альянсі, який я очолюю, та рік постійного протистояння та неприйняття стратегічних рішень в державі, в якій я живу... В історії України для політичної еліти він залишиться роком відзначення історичного минулого, втраченого сьогодення та незрозумілого майбутнього. Для наших громадян — роком самостійного вирішення своїх проблем із надією тільки на себе й на свої можливості!
2. У світі: 1) Історичні вибори президента США, які кардинально змінять країну та її роль у світі. 2) Світова фінансова криза, яка призведе до краху порочного та несправедливого фінансового порядку в світі. 3) Війна Росії з Грузією, яка дещо змінила геополітичний розклад світових сил. 4) Убивство Беназір Бхутто, яка була «надією демократичного Сходу». 5) Олімпіада в Пекіні, яка ще більше показала потенційно-можливого, але неоднозначного світового лідера. 6) «Гарна» комбінація по заміні президента в Росії, яка призведе до наступної «комбінації навпаки» — з повернення «нового-старого» президента. 7) Спекулятивне й невиправдане підвищення цін на енергоносії та наступний їхній обвал, що стає початком «природнього» переходу на нові види енергії.
В Україні: (1-7) постійне протистояння політичних еліт, яке призводить до тактичних помилок, відтягування стратегічних рішень, корупційної «безнаказанності» та можливого хаосу в країні. Від цього боляче, тому деякі спортивні, культурні та зовнішньоекономічні перемоги відходять на задній план. Наші «глобальні» перемоги, якими буде пишатися світ, ще попереду!
3. «День» виглядає патріотичною газетою з небайдужим ставленням до сьогодення й пошуком непростих рішень для розвитку країни й людини. Це не просто слова, це — чиста правда!
Залишайтеся такими, тільки станьте ще більш «новими» й модерновими!!!
4. Новий рік настає,
«нову енергію» дає!
зі святом вас усіх вітаєм!
разом із вами все здолаєм.
Борис КУШНІРУК, економіст:
1. Яким ви запам’ятали 2008 рік? Яким він залишиться в історії України та світу?
— Як рік початку економічної катастрофи країни з непередбачуваними наслідками. До цієї кризи призвели дії всіх основних політичних сил та їхніх лідерів протягом останніх декількох років. Єдине сподівання, що ця криза всіх їх змете в небуття вже наступного року. І чим скоріше, тим краще.
2. Складіть ваш особистий рейтинг подій минулого року.
— На жаль, це рейтинг тотального негативу.
1. Початок глобальної економічної кризи.
2. Окупація та наступна фактично анексія Росією частини території Грузії.
3. Популізм Юлії Тимошенко та бездарні кроки з виплати знецінених заощаджень, потім спільні дії уряду та Нацбанку по ревальвації гривні з подальшим жахливим обвалом її курсу.
3. «День-2008»: яким ви його побачили? Яким хочете бачити в 2009 році?
— Таким, що виходив. Таким же. :-)
4. Ваше новорічне звернення до українців або афоризм.
— Будь-яка економічна криза — це не кінець світу, а лише знищення попередніх ілюзій та формування нових можливостей. Тож побажаємо один одному, щоб ми всі мали можливість їх використати.