Завтра очікується велика політична подія — з’їзд «Нашої України». Що-небудь прогнозувати тут безглуздо. «Наша Україна» завжди славилася тим, що не піддавалася ніяким розрахункам і прогнозам. Але з певною часткою ймовірності можна зазначити, що після того, як делегати переверстають керівні органи, на порядку денному буде кілька дуже серйозних питань. По-перше, чи потрібно партії заявити про свій вихід із коаліції? По-друге, чи потрібно відкликати своїх міністрів з уряду?
Щодо першого пункту пані Тимошенко не варто непокоїтися. Насправді рішення про вихід із коаліції повинен ухвалювати не з’їзд «Нашої України», а з’їзд блоку НУ-НС. Але навіть рішення з’їзду блоку не матиме юридичних наслідків. Остаточне рішення повинна ухвалити фракція НУ-НС, бо юридичну силу має лише рішення фракції. А зараз ситуація у фракції така, що там просто проблематично зібрати кворум для розгляду якого-небудь питання. Навіть найпростішого. Вже який місяць ходять розмови про зміну керівника фракції Миколи Мартиненка, але далі розмов справа не заходить.
Крім того, Президент має вплив не більш ніж на десяток депутатів у фракції.
Юлії Володимирівні варто непокоїтися з іншого приводу. Дуже серйозною проблемою може стати вихід міністрів-нашоукраїнців із коаліції. Це вдарить не лише по Тимошенко, але і по всій системі виконавчої влади і, нарешті, по державі. Ось тоді дійсно може скластися патова ситуація — в уряді не буде кворуму для прийняття рішень. Ми отримаємо безголову виконавчу владу. І тоді може бути два виходи — або переформатування коаліції, або дострокові парламентські вибори.
Але, швидше за все, це буде крайній захід. По-перше, міністри-нашоукраїнці зовсім не хочуть залишати свої крісла. Скажімо, міністру Миколі Оніщуку дуже подобається його нинішня посада. Напевно, зараз робляться спроби умовити Президента не ставити питання так жорстко. Інша річ, наскільки вони будуть вдалими. Якщо партія скаже — міністри підкоряться.
Ще одна інтрига суботнього з’їзду — чи виключить партія зі своїх лав Олександра Третьякова та Миколу Мартиненка. Обидва не бажають бути партійними Віктора Ющенка. Щоправда, не варто забувати про те, що за Мартиненком стоїть Київська організація НУ, а за Третьяковим — Кіровоградська. До того ж офіс «Нашої України» на Спаській вулиці — приватна власність Третьякова. Партія орендує цю будівлю. Тож, можливо, олігархів і помилують. І все обійдеться лише гучними словами...
Що ж до самої партії, то вона, як і раніше, в плачевному стані. Хоча невеликі грошові вливання й надійшли. Приблизно місяць тому, коли київського губернатора Віру Ульянченко обрали головою «Нашої України», Віктор Ющенко на радощах оповістив ренесанс партії. Зараз уже очевидно, що з «ренесансом» не складається.
— Партія «Наша Україна» поки що не залишила палату реанімації, — ставить діагноз політолог Володимир ФЕСЕНКО. — Нині потрібно реанімувати це політичне тіло й організаційно, й фінансово. Як далі розвиватиметься хвороба — покаже практика, зокрема, президентські вибори.
— Подейкують, що на цьому з’їзді партія висуне Ющенка на другий термін...
— Це цілком може відбутися, щоб привернути додаткову увагу до з’їзду. Але потрібно пам’ятати знову-таки про юридичний бік питання. Зараз це може бути суто політичним актом. Юридично висувати Президента можна буде лише після того, як почнеться виборча кампанія. Тобто восени, в жовтні або листопаді, це вже як буде визначений графік виборчого процесу. А зараз це суто політична акція. Жодних юридичних наслідків вона не матиме. Більше того, це рішення потрібно буде підтверджувати на позачерговому з’їзді, який повинен відбутися після початку виборчої кампанії.
— До речі, за останніми даними, рейтинг Віктора Ющенка — 2,1%. Його обігнала навіть Богословська. У неї — 3%.
— Я не виключаю такого варіанта, що Президент не братиме участі у виборах. Але він не може зробити такої заяви і такого рішення до початку виборчої кампанії через одну просту причину — якщо він зараз про це заявить, то ніхто з ним не рахуватиметься. А так він залишається діючим гравцем і з ним хоч частково, але рахуватимуться. Братимуться до уваги його дії. Якщо ж він заявить, що не балотуватиметься в президенти, то і він, і його оточення починають працювати в режимі евакуаційної команди. Тоді готуватиметься передання справ наступнику. Але зараз він такої розкоші собі дозволити не може.