Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Політичні підсумки року: крок уперед – два назад

30 грудня, 2010 - 00:00
«ХАРКІВСЬКІ УГОДИ. ЛЮДИ, ХАРАКТЕРИ, НАСЛІДКИ» / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День» 25 ЛЮТОГО ВІКТОР ЯНУКОВИЧ СТАВ ЧЕТВЕРТИМ ПРЕЗИДЕНТОМ УКРАЇНИ ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День» 1 ЖОВТНЯ КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНЫ УХВАЛИВ РІШЕННЯ ПРО ВІДМІНУ ПОЛІТРЕФОРМИ ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День» 31 ЖОВТНЯ В УКРАЇНІ ВІДБУЛИСЯ МІСЦЕВІ ВИБОРИ ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День» 22 ЛИСТОПАДА, У РІЧНИЦЮ ПОМАРАНЧЕВОЇ РЕВОЛЮЦІЇ, ПІДПРИЄМЦІ ВИЙШЛИ НА МАЙДАН ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / &

Україна за останній рік сильно змінилася. Країну фактично розвернуло на 180 градусів. За цей рік сталося стільки подій, що вистачило б на цілу п’ятирічку. Ми пропонуємо вам пригадати найважливіші та найяскравіші політичні моменти 2010 року.

ВІКТОР ЯНУКОВИЧ — ПРЕЗИДЕНТ

25 лютого лідер Партії регіонів склав присягу українському народу, ставши четвертим Президентом України. Український Президент опинився в десятці найгучніших повернень року за версією тижневика Time — в переліку він єдиний іноземець серед шоуменів, спортсменів і політиків із США. «На початку цього року Янукович переміг прем’єр-міністра Юлію Тимошенко і став Президентом — уже по-справжньому. Багато хто занепокоєний тим, що з тих пір він укріпив зв’язки з Росією й власну владу», — констатує тижневик.

На відміну від благополучної Європи та Сполучених Штатів, в Україні президентські вибори — це більше, ніж просто обрання гаранта Конституції і Верховного головнокомандувача. Для нас це ще й цивілізаційний вибір. Ми кожного разу обираємо вектор розвитку. Президентство Януковича зумовило проголошення позаблокового статусу України і створення потужної провладної вертикалі.

СТАРА НОВА КОНСТИТУЦІЯ

2010 року Україна знову стала президентською республікою й повернулася до Конституції 1996 року. 1 жовтня Конституційний Суд України ухвалив рішення про скасування політреформи. Президент, почувши вердикт суду, того ж дня вийшов у ефір прямо з Ялти, де брав участь у саміті. У своєму зверненні до народу він, не приховуючи радості, нагадав про те, що Конституція 1996 року була визнана найдемократичнішою у світі, а значить, треба радіти, що ми знову до неї повернулися. Насправді президентська республіка де-факто встановилася в країні в березні, коли «коаліція тушок» дозволила Віктору Януковичу «підім’яти» під себе всю владну вертикаль. Громадськість мовчки «проковтнула» скасування політреформи-2004: не було ні мітингів, ні якогось іншого вияву протесту.

ЧОРНИЙ ВІВТОРОК

27 квітня 2010 року абсолютно справедливо охрестили «чорним вівторком». Цього дня сталися відразу дві події під знаком «мінус». Перше — Віктор Янукович заявив у Страсбурзі, що Голодомор не можна визнавати геноцидом. Мовляв, це була спільна трагедія держав, що входили до СРСР.

Друге — це ратифікація угоди про продовження перебування ЧФ РФ майже до середини століття на території України. Спікер Литвин під парасольками потрапив до всіх провідних світових ЗМІ. Незважаючи на крики опозиції «Ганьба!», дим, яйця й колотнечу в сесійній залі, за ратифікацію договору проголосували 236 депутатів.

ПОЗАБЛОКОВИЙ СТАТУС УКРАЇНИ

20 липня 2010 року Україна фактично проголосила свій позаблоковий статус. Цього дня в газеті «Голос України» був опублікований Закон «Про основи внутрішньої та зовнішньої політики». З НАТО тепер дозволено лише співробітничати. У листопаді в Лісабоні на саміті НАТО представники Альянсу вкотре підкреслили, що для України його двері завжди відчинені. Але швидше в ці двері ввійде Грузія — Тбілісі домовився вступати окремо від Києва.

МІСЦЕВІ ВИБОРИ

31 жовтня 2010 року в Україні відбулися місцеві вибори. Партія влади перемогла в більшості областей, прибічники Юлії Тимошенко в середньому по країні набрали лише 13%. Електорат «помаранчевих» відійшов до націоналістів. «Свобода» Тягнибока перемогла у трьох західноукраїнських областях і значно просунулася на схід. Почесне третє місце зайняв Арсеній Яценюк. До того ж у нього практично рівномірний результат по всій Україні.

Найбільшою інтригою стали вибори мера Харкова. Після перерахунку голосів та судових засідань мером міста став Геннадій Кернес. Він буквально вирвав перемогу з рук опозиційного кандидата Арсена Авакова.

СУДОВА Й АДМІНІСТРАТИВНА РЕФОРМИ

7 липня Верховна Рада ухвалила Закон «Про судоустрій і статус суддів». Після набуття законом чинності судді почали масово подавати заяви. Експерти називають кілька причин. Першою й основною є істотне звуження новим законом гарантій матеріального забезпечення та соціального захисту суддів. Другою причиною масового відтоку суддівських кадрів експерти вважають посилення адміністративного тиску на суддів та їхню абсолютну беззахисність.

9 грудня Президент України Віктор Янукович підписав указ про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади. На другому етапі адмінреформи проводитиметься оптимізація органів влади на місцях. За словами прем’єра Азарова, реформа місцевої влади спровокує звільнення близько 138 тис. чиновників.

«ПОДАТКОВИЙ» МАЙДАН

Однією з найважливіших подій цього року, безумовно, стали масові протести підприємців. Новий Податковий кодекс без перебільшення народжувався в муках. Компроміс шукали і на Майдані, і в урядових кабінетах, і в Адміністрації Президента. У результаті — підприємці відстояли спрощену систему оподаткування, а країна отримала головний податковий документ.

ГРУДНЕВЕ ПОБИТТЯ

У Верховній Раді було багато колотнеч, бійок... Але такого побиття, такої звіриної ненависті стіни українського парламенту ще не бачили. П’ять бютівців опинилися у лікарні у Феофанії. Найбільше дісталося депутату Волинцю, його огрів стільцем по голові такий собі Цюпко. Депутат, який за всю свою каденцію не зробив жодного депутатського запиту, не знайшов приводу ні для одного виступу.

Але насправді шкода не стільки бютівців, скільки парламент — хоч якесь утілення народовладдя в Україні.

ПОЛІТИЧНІ РЕПРЕСІЇ

Символічним фіналом цього року став арешт екс-міністра МВС Юрія Луценка. Юлія Тимошенко та Олександр Турчинов ходять до Генпрокуратури, як на роботу. Вже дев’ять представників колишньої влади сидять за ѓратами! Ось свіжа новина: вчора стало відомо, що трьох активістів «податкового» Майдану заарештували за пошкодження тротуарної плитки. І, схоже, репресивний бульдозер набирає обертів.

Олена ЯХНО, «День»
Газета: 
Рубрика: