Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пристрасті навколо списків і не тільки

5 листопада, 2004 - 00:00

З 2 листопада Центральна виборча комісія призупинила інформування громадськості щодо ходу підрахунку голосів. Коментуючи затримку із оприлюдненням остаточних підсумків виборів на вечірньому засіданні Центрвиборчкому 3 листопада, його голова Сергій Ківалов підкреслив, що дані по деяких округах потребують уточнення, а в деяких із них вибори взагалі можуть бути визнаними такими, що не відбулися. «Зараз ми опрацьовуємо протоколи з мокрими печатками. Ідуть судові процеси в Кіровограді, там взагалі не складено протоколів, а це цілий округ. Через декілька днів ми дамо офіційну інформацію з підсумків виборів у присутності всіх зацікавлених сторін». Голова ЦВК пообіцяв, що оприлюднення результатів відбуватиметься відкрито й по кожному округу. Сергій Ківалов також наголосив на тому, що усі штаби кандидатів на посаду президента мають на руках протоколи «з мокрими печатками», тому в день оприлюднення результатів усі матимуть рівні можливості проконтролювати ЦВК.

У свою чергу штаб кандидата від опозиції Віктора Ющенка переконаний, що за результатами підрахунку 100% голосів у першому турі веде першість саме їхній кандидат. А затримку із оприлюдненням остаточних підсумків голосування представник штабу, народний депутат Олег Рибачук пояснив тим, що на голову ЦВК нібито здійснюється тиск із застосуванням особистих мотивів. Коментуючи цю заяву, Сергій Ківалов заявив журналістам: «Ніхто на мене не тисне, на мене безперспективно тиснути. Я все буду робити в рамках діючого законодавства, діяти виключно по закону». Сергій Ківалов висловив своє обурення тим, що деякі політичні сили прагнуть втягнути у хід виборчої боротьби членів його родини, зокрема дочку Тетяну. «Це вже переходить усі межі», — заявив С. Ківалов.

На цьому ж засіданні ЦВК відповідним рішенням скасувала постанову територіальної виборчої комісії №117 від 31 жовтня, згідно з якою дільничним виборчим комісіям дозволялось без рішення суду на місцях виправляти у виборчих списках помилки у прізвищах, іменах, датах народження виборців, частково задовольнивши скаргу «Партії регіонів». Відповідно до закону про вибори президента, в день виборів виборці, чиї прізвища, імена чи дати народження при складанні списків були записані неправильно, можуть бути допущені до голосування лише за рішенням суду або ЦВК. Коментуючи рішення тервиборчкому №117, її голова Петро Буджак підкреслив, що в день голосування до комісії надійшло понад 600 заяв від громадян зі скаргами на неточності в списках і з вимогами надати право проголосувати. Оскільки в тих умовах ухвалити окреме рішення по кожній із 600 заяв було фізично неможливо, територіальний виборчком пішов на порушення закону, мотивуючи це тим, що найголовнішим і першочерговим завданням виборчої комісії є реалізація виборчого права громадян, гарантованого Конституцією.

Проблема із неточностями у списках стала однією з найактуальніших під час першого туру, заявив і уповноважений представник Віктора Ющенка у ЦВК Юрій Ключковський. На його думку, для того, щоб у день голосування в другому турі виборів не виникало подібних ситуацій і виборці змогли б повністю реалізувати своє виборче право, місцевій владі слід виправити усі неточності у списках. Юрій Ключковський нагадав членам ЦВК, що представники майже усіх основних претендентів на посаду президента, як від влади, так і від опозиції, неодноразово звертались до ЦВК із вимогою рекомендувати органам місцевої влади зв’язуватись з метою уточнення списків із РАГСами, паспортними столами та військкоматами.

У свою чергу, члени ЦВК нагадали виборцям, що саме від них залежить, чи зможуть вони проголосувати в день виборів, чи ні. Для цього варто не полінуватися, прийти до своєї дільниці за декілька днів до голосування та перевірити наявність і точність своїх даних у списках, а не завантажувати суди та виборчі комісії скаргами й зверненнями безпосередньо в «час пік». За словами Сергія Ківалова, в день виборів суди прийняли 42,5 тис. рішень про внесення у списки виборців. Нагадаємо, що переважна більшість міжнародних спостерігачів та громадських організацій з моніторингу виборчої кампаніїї-2004 в Україні відзначила серйозні неточності при складанні списків. У західних демократіях ця проблема вирішується створенням єдиного реєстру виборців.

Чи не найцікавіше питання порядку денного засідання Центрвиборчкому розглядалося вже пізно ввечері. Кандидат на посаду президента Олександр Базилюк подав до ЦВК скаргу на дії «5 каналу»: там у день голосування транслювався виступ Юлії Тимошенко, який, на думку кандидата, мав ознаки агітації, що, як відомо, в день виборів законом заборонено. О.Базилюк вимагав також тимчасово, до 21 листопада, призупинити мовлення «5 каналу». Приблизно о 21 годині до зали засідань ЦВК підтягнулися групи підтримки зацікавлених сторін — представники «5 каналу», Петро Порошенко і Юрій Ключковський з опозиційного табору, Степан Гавриш, Раїса Богатирьова та представник Базилюка з протилежного.

Захищаючи телевізійників, Юрій Ключковський посилався на норму закону, згідно з якою канал, що транслює виступ політичного діяча у прямому ефірі, не несе відповідальності за його висловлювання. Тим більше, що у виступі Юлії Тимошенко, на думку Ключковського, не містилося нічого, окрім її персональної позиції щодо перемоги Ющенка в першому турі. Юрій Ключковський нагадав членам ЦВК, що на тому ж «5 каналі» 31 жовтня був репортаж про голосування Віктора Януковича, який також заявив про впевненість у своїй перемозі. У свою чергу, представник Базилюка наполягав на тому, що «5 канал» таки порушив закон про вибори президента. У залі спалахнула палка дискусія. Петро Порошенко закликав присутніх не користуватися подвійними стандартами: за його словами, на відміну від інших каналів, «5 канал» в той самий день у своєму ефірі давав можливість виступати представникам провладного табору і кожен з них заявляв, що впевнений у перемозі Віктора Януковича. Позицію «5 каналу» підтримав і член ЦВК Андрій Магера, наголосивши на тому, що не бачить у виступі Тимошенко ознак агітації. Він також нагадав, що подібні скарги щодо інших каналів ЦВК не задовольняла. «Чому сьогодні хочуть знову натиснути на «5 канал», я не розумію, позиція ЦВК повинна бути послідовною, я більш ніж упевнений, що Верховний Суд скасує цю постанову», — додав він. Зрештою ЦВК вирішила визнати дії «5 каналу» неправомірними і адресувати вимогу Олександра Базилюка щодо призупинення мовлення «5 каналу» до Нацради з питань телебачення та радіомовлення. За це рішення проголосували 5 членів ЦВК, один — проти, троє утрималось. Цікаво, що утримався і сам Сергій Ківалов. «Ні, я проти «5 каналу» голосувати не можу», — сказав він.

Насамкінець голова Центрвиборчкому ще раз пообіцяв, що результати голосування будуть оприлюднені у стислі строки. «Законом передбачено, що ми повинні це зробити до 11 листопада, але ми це зробимо набагато раніше», — підкреслив голова ЦВК.

Павло БУЛГАК
Газета: 
Рубрика: