Про політичну реформу і майбутні президентські вибори кореспондент «Дня» розмовляв з відомим народним депутатом, членом СДПУ(О) Нестором ШУФРИЧЕМ.
— Днями стало відомо, що фракція СДПУ(О) готує власний законопроект щодо політичної реформи, ініційованої Президентом України. Однак навіть деякі ваші колеги по фракції висловлюють сумніви відносно реальності здійснення реформи до президентських виборів. Ваша думка?
— Гадаю, наше суспільство вже об’єктивно визріло до сприйняття парламентсько-президентської форми правління. Деякі побоювання відносно проходження законопроекту через парламент зрозумілі. Однак я переконаний, — 226 голосів він набере за будь-яких умов. Це у свою чергу дасть йому можливість пройти експертизу Конституційного Суду, забезпечить його широке обговорення. Потім, звичайно, дуже багато залежатиме від свідомості тих народних депутатів, які сьогодні в меншості (хоча я б остерігся називати їх опозиціонерами), нібито мають свого прохідного кандидата і дуже сподіваються спеціально під нього пролонгувати систему авторитарного управління в державі – нехтуючи при цьому реаліями та потребами суспільного життя. І все ж я особисто вірю в те, що нам усе-таки вдастся зібрати 300 голосів. Адже депутатів, які категорично не сприймають ідею реформи, у парламенті не більше 120. Є ще один фактор. Рейтинги можуть змінюватися. Якщо через декілька місяців шанси певного кандидата зменшаться, вирівнявшись з іншими, його прихильники дружно, і не лише на словах, а й на ділі виступлять за політичну реформу.
— Чи бачать об’єднані соціал-демократи своїми союзниками в здійсненні політичної реформи представників лівих сил парламенту — комуністів, соціалістів?
— Необхідність руху в напрямку парламентсько-президентської республіки випливає із програмних документів цих сил. Я поважаю своїх опонентів iз КПУ та СПУ за їхню послідовність. Дуже сподіваюся, що послідовними вони виявляться і у цьому питанні.
— У ЗМІ з’явилося повідомлення, що вже до літа цього року ваша партія може визначитися із участю в президентських виборах. Від чого, на вашу думку, залежатиме рішення?
— По-перше, рішення про висунення нашого кандидата може прийняти лише з’їзд. Мені, члену політбюро партії, поки що нічого не відомо про скликання з’їзду, який би мав прийняти подібне рішення. На березень заплановано з’їзд, одне з основних завдання якого — внесення змін до статуту, приведення його у відповідність до закону про політичні партії. Що ж стосується факторів, які здатні вплинути на рішення СДПУ(О) щодо участі в президентських перегонах, то це можливі домовленості з нашими партнерами по більшості, центристськими партіями, з якими у нас підписані угоди про співпрацю.
— Чи буде СДПУ(О) узгоджувати питання висунення чи не висунення свого кандидата в президенти з нинішнім главою держави?
— Ще раз підкреслю: вирішувати, висувати чи не висувати свого кандидата, має вищий колегіальний орган управління нашої партії — з’їзд. Це є відповідь на запитання.
— Ваш прогноз на «весняно-літній» політичний сезон, який незабаром розпочнеться?
— Небезпека надмірної політизації чергової, 3-ї сесії Верховної Ради очевидна. Парламенту необхідно прийняти ряд вкрай важливих документів. Зокрема, Податковий кодекс, зміни до закону про бюджет на 2003 рік. Президентські перегони, що вже реально розпочалися, відволікатимуть від роботи. З другого боку, політична кампанія стимулюватиме депутатів не забувати принаймні про гострі соціальні питання.
— Країни Заходу одна за одною застосовують проти України санкції у зв’язку із рішенням FATF. Чи є у громадян України підстави очікувати гіршого?
— На сьогодні санкції, що вводяться, до певної міри сприяють зворотній тенденції, оскільки ускладнюються можливості витоку валютних цінностей iз країни. Звичайно, загалом санкції ускладнять роботу нашої економіки, але ні в якому разі не зупинять. Підприємствам треба відповідально ставитися до кожного свого контракту, до всіх відносин із західними партнерами. Тим, хто працює чисто, не порушуючи закон, хвилюватися нічого.